موج
کدخبر : ۳۴۳۰۷۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-343076

نیروگاه 520 مگاواتی غرب کارون شامل یک بلوک سیکل ترکیبی متشکل از دو توربین گازی از نوع MAP2A ساخت داخل و یک توربین بخار با تمامی تجهیزات جانبی، و پست با سطح ولتاژی 230 کیلوولتامروز به بهره برداری رسید

به گزارش خبرگزاری موج،  نیروگاه  520 مگاواتی غرب کارون شامل یک بلوک سیکل ترکیبی متشکل از دو توربین  گازی از نوع MAP2A ساخت داخل و یک توربین بخار با تمامی تجهیزات جانبی، و پست با سطح ولتاژی 230 کیلوولت است، که در حال حاضر با تکمیل عملیات نصب و راه اندازی و تست های فاز اول پروژه، شامل بخش گاز نیروگا افتتاح شده و امروز به بهره برداری رسید.

به منظور تامین برق میادین و تاسیسات  نفتی  غرب کارون و NGL 3200، طرح  احداث نیروگاه غرب کارون در قالب پروژه سرمایه گذاری به روش BOO در سال 1392 برنامه ریزی شد که نهایتاً قرارداد احداث نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون به روش B.O.O. در قالب قرارداد تبدیل انرژی و خرید تضمینی برق  به مدت 20 سال، مابین شرکت مهندسی و توسعه نفت به عنوان سرمایه پذیر و شرکت گروه مپنا مبادله شد. 

با تلاش و همت نیروهای متخصص داخلی در تابستان 98 با شبکه سراسری برق سنکرون شده و پس از انجام آزمایش های لازم به بهره برداری تجاری رسیده اند.  در بخش تامین مالی پروژه، هیچگونه تسهیلاتی از محل صندوق توسعه ملی دریافت نشده و گروه مپنا از محل آورده نقدی خود و بخشی نیز با استفاده از منابع بین المللی، تاکنون اقدام به تامین مالی این پروژه نموده است.

  طرح‌های توسعه میدان‌های نفتی غرب کارون، امروز جزء مهم‌ترین پروژه‌های ملی کشور به شمار می‌روند و بدیهی است بهره‌برداری از طرح‌های این منطقه، در گرو تامین برق مطمئن و پایدار بوده که این نیروگاه در برآورده ساختن این هدف احداث و مورد بهره برداری قرار می­گیرد.

این نیروگاه نخستین نیروگاه سیکل ترکیبی  E-Type در داخل کشور با راندمان نامی نزدیک به53 % در انتهای پروژه خواهد بود که در این راستا  سیکل بخار این نیروگاه نیز جهت رسیدن به حداکثر راندمان قابل استحصال از دود خروجی واحدهای گازی، شامل یک توربین پیشرفته سه فشاره بوده که در نوع خود در کشور بی نظیر است.

تامین سوخت اصلی نیروگاه از گاز  کارخانه LNG3200 به منظور جلوگیری از هدر رفت انرژی و تبدیل آن به برق مورد نیاز مناطق عملیاتی و شبکه برق کشور صورت می گیرد.

کاهش تولید گازهای گلخانه ای به میزان حدود 185.000 تن در سال بدلیل افزایش راندمان سیکل ترکیبی از 49% که مقدار نرم نیروگاههای مشابه در کشور است به 53 % و همچنین استفاده از سیستم DLN جهت کاهش آلاینده های محیطی، از مزایای این پروژه است.

استفاده از سیستم کنترل بومی به نام MAPCS و توربین های گازی MAP2Aو MAP2B از محصولات شرکت دانش بنیان گروه مپنا و استفاده از طراحی ویژه در کاهش مصرف آب در بخش فرآیندی، بدین صورت که در این نیروگاه، مصرف آب از 11 متر بر ساعت در طرح های مشابه به حدود 3/4 متر مکعب بر ساعت کاهش یافته است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها