موج
کدخبر : ۳۳۹۷۳۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-339737

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

با وجود اینکه دو ماه از فروش نخستین ۳۰ درصد سهام عدالت می گذرد، هنوز پولی برای فروشنده ها واریز نشده است، در حالی که قرار بود این پول مرهمی بر درد مستضعفان، پس از چند ماه قرنطینه باشد؛ اما جز ضرر چیزی نبود و ارزش سهام فروخته شده ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، تقریبا از اواخر اردیبهشت ماه سال جاری، زمزمه آزادسازی سهام عدالت با این رویکرد که در شرایط کرونایی برای مردم مشکل گشا شود آغاز شد، چون در آن زمان مردم چند ماهی در قرنطینه مانده بودند و بدون هیچگونه درآمدی با تورم بالایی هم روبرو شده بودند؛ به طوری که حتی برخی توان پرداخت اجاره خانه هم نداشتند، در آن زمان برآورد قیمت سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی حدود ۸ میلیون تومان بود و مسئولان وزارت اقتصاد  توصیه می کردند افرادی که احتیاج ندارند نگهداری کنند. با این حال مجوز آزادسازی ۳۰ درصد از سهام عدالت را صادر کردند تا افرادی که محتاج هستند بتوانند از طریق بانک ها همین ۳۰ درصد سهام عدالت را بفروشند تا لنگ مخارج زندگی نشوند.

 اما نکته قابل توجه در فروش سهام عدالت، عدم همکاری بانک ها با فروشنده ها بود و مردم نسبت به برخورد بد برخی متصدیان بانک ها معترض بودند و می گفتند به محض اینکه متوجه می شوند ارباب رجوع برای سهام عدالت مراجعه کرده است طفره می‌روند و یا پاسخ های مبهم می دهند، با این وضعیت بخشی از مردم متقاضی، توانستند درخواست فروش را ثبت کنند؛ در واقع ۳۰ درصد نخست سهام عدالت تقریبا در خردادماه به فروش رسید و در آن زمان سهام عدالت ۵۰۰ تومانی ارزشی حدود ۱۲ میلیون تومان پیدا کرده بود و الان هم که مرحله دوم ۳۰ درصد آزاد شده سهام عدالت۵۰۰ تومانی است، این سهام حدود ۱۹ میلیون تومان ارزش پیدا کرده که البته در چند روز گذشته با نوساناتی همراه بوده، زیرا قبلا ارزش ۲۰ هزار تومان هم کسب کرده بود.

حالا مساله ای که درباره سهام عدالت وجود دارد عدم واریز پول سهام عدالت به حساب فروشندگان است، تصور کنید که حدود ۴ میلیون نفر ۳۰ درصد سهام عدالت خود را با ارزش ۴ میلیون تومان فروخته اند و هنوز بعد از یک ماه پول به حساب آنها واریز نشده است، در حالی که ارزش همان ۳۰ درصد سهام عدالت به بیش از ۶ میلیون تومان رسیده و در شرایط کنونی هنوز هم معلوم نیست چه زمانی این پول به حساب مردم واریز می شود.

تناقض اطلاعاتی سهام عدالت

به تازگی رئیس جمهور گفته مردم می توانند با وثیقه گذاری سهام عدالت کارت اعتباری بانک‌ها را اخذ کنند و سهام عدالت تا دهه فجر به طور کامل آزاد می شود!

حالا مشکل اینجاست که مردم درخواست فروش داده اند و بعد از یک ماه موفق به دریافت پول نشده‌اند و اگر برای کارت بانکی اقدام کنند قطعا بیشتر از چند ماه زمان خواهد برد، زیرا در مورد اول دریافت پول خودشان بود و در مورد دوم تسهیلات بانکی که بانک ها بیشتر نسبت به آن سختگیری به خرج خواهند داد. از طرف دیگر دولتی که مدعی آزادسازی سهام عدالت برای حمایت از مردم در شرایط کرونایی بود، چرا نسبت به عدم واریز پول سهام عدالت به حساب های مردم واکنشی نشان نمی دهد؟

فعلا خبری از پول سهام عدالت نیست

همچنین حسن روحانی اعلام کرده که افرادی که سهامداری به روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند از ۱۹ مردادماه می‌توانند نسبت به فروش ۶۰ درصد از سهام خود اقدام کنند و ۴۰ درصد باقی‌مانده هم در دهه فجر آزادسازی خواهد شد. از طرف دیگر معاون نظارت بر نهاد های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرده که معاملات سهام شرکت‌های سرمایه گذاری استانی از ۱۵ مرداد به بعد در بورس تهران انجام می‌شود و این عدم همخوانی اطلاعات درباره سهام عدالت نشان می دهد که فعلا خبری از پول سهام عدالت نیست، زیرا آنهایی که روش مستقیم را انتخاب کرده بودند و یک ماه است که سهام عدالت خود را فروخته اند هنوز نتوانسته اند به پول خود برسند چه برسد به آنهایی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند.

همچنین نباید نادیده گرفت که در فاصله باقی مانده تا ۱۵ مرداد ۹۹ تمامی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی باید مطابق ضوابط تعیین شده در آئین نامه اجرایی آزاد سازی سهام عدالت مصوب ۴ مرداد ۱۳۹۹ شورای عالی بورس و اوراق بهادار، اطلاعات مورد نیاز و صورت‌های مالی را تکمیل کنند و مراحل پذیرش شرکت‌ها نزد بورس را انجام دهند که با توجه به این نابسامانی به نظر بعید می رسد که همه استان ها بتوانند در این تاریخ شرکت های خود را وارد بورس کنند.

از طرف دیگر بسیاری از شرکت های که سهام آنها در فهرست سهام عدالت قرار دارد در چند وقت اخیر قیمت سهام خود را پایین آورده اند تا سهام عدالت با ارزانترین قیمت به فروش برسد و حتی شرکت هایی که مسئول فروش سهام عدالت هستند بدون هیچگونه مصلحت اندیشی تنها صف فروش در یک نماد ایجاد می کنند که به نظر می رسد اقدامات این چنینی نه به نفع سهامدار باشد و نه به نفع بورس باشد، زیرا به نوسانات آن افزوده می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج از ابتدای مرداد سال جاری تاکنون بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار سهم سهام عدالت فروخته شده است و ۹۰۰ هزار سهم دیگر نیز به زودی فروخته می شود و این روند فروش همچنان ادامهخواهد داشت، اما مساله اینجاست که با وجود اینکه دو ماه از فروش نخستین ۳۰ درصد سهام عدالت می گذرد، هنوز پولی برای فروشنده ها واریز نشده است در حالی که قرار بود این پول مرهمی بر درد مستضعفان پس از چند ماه قرنطینه باشد، اما جز ضرر چیزی نبود و ارزش سهام فروخته شده ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها