موج
کدخبر : ۳۳۸۱۶۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-338168

مسیح کشاورز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج؛

دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور گفت: تقریبا شش یا هفت دهک جامعه توان خرید برنج ایرانی را ندارند و برنج وارداتی مصرف می کردند که پس از اینکه تخصیص ارز دولتی به آن حذف شد افزایش قیمت چشمگیری داشته، از این رو تقاضا برای برنج وارداتی کاهش یافته است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با نگاهی به تعیین تکلیف برنج های دپو شده در گمرک گفت: بخشی از برنج وارداتی سال 98 که با ارز 4300 تومان واردات شده با نرخ مصوب به شرکت بازرگانی دولتی با نرخ مصوب فروخته شد و به 350 هزار تن از این برنج، ارز نیمایی تخصیص داده شد و به دلیل اختلاف قیمت ارز دولتی و ارز نیمایی با دو برابر قیمت برنج سال گذشته وارد بازار شده و هم اکنون 100 هزار تن دیگر برنج وارداتی سال گذشته هنوز در گمرک باقی مانده است.

مسیح کشاورز با بیان اینکه برای واردات برنج در سال جاری هنوز هیچ اقدامی انجام نشده است، افزود: دولت اعلام کرده بود که ابتدا باید ارزیابی هایی درباره میزان نیاز کشور به برنج وارداتی و ... انجام شود تا با توجه وضعیت ارزی کشور برنامه های این بخش مورد تجدید نظر قرار بگیرد، اما تاکنون برای امسال هیچ تصمیم گیری نشده است.

 

بیشتر بخوانید؛

مشکلات اختصاص ارز به واردات برنج/ ارز دولتی واردات برنج حذف شد

 

او با بیان اینکه هم اکنون در جایگاه وزیر صنعت، معدن و تجارت سرپرست ایفای نقش می کند و این موضوع روی تعیین تکلیف نشدن بسیاری از مسائل اثر گذاشته است، تصریح کرد: مدرس خیابانی بارها در زمینه وضعیت واردات برنج و ترخیص برنج موجود در گمرک جلساتی را با انجمن واردکنندگان برنج برگزار کرده اما مساله این است که تصمیم ها در وزارت صنعت بر مبنای تصمیم های بانک مرکزی انجام می شود و بانک مرکزی به دلیل محدودیت های که ایجاد می کند عملا در واردات کالا اخلال ایجاد کرده است.

کشاورز با بیان اینکه حدود 20 درصد ثبت سفارش ها منجر به واردات نمی شود، اظهار کرد: بانک مرکزی تخصیص هر نوع کد تخصیص را به معنی تامین کالا در نظر می گیرد و در آمارهای بانک مرکزی لحاظ و گفته می شود که این میزان ارز برای واردات برنج تخصیص یافته است در حالی که ممکن است معامله انجام نشده باشد و واردکننده با طرف خارجی به توافق نرسیده باشد یا مشکلات دیگری به وجود آمده باشد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور در شرایط کنونی تصمیم ها در بانک مرکزی پشت درهای بسته گرفته می شود و مدیران آنجا حتی با مکاتبات رسمی هم جوابگو نیستند، گفت: تا زمانی که تصمیم گیری ها پشت درها بسته گرفته می شود مشکلات همچنان پابرجا خواهد بود.

کشاورز با تاکید بر اینکه در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا مصارف عمومی برنج در رستوران ها و تالارها کاهش یافته است، اظهار کرد: در شرایط کنونی اگر تقاضای مردمی برنج وارداتی کاهش یافته به دلیل قیمت بالای آن است، زیرا تقریبا شش یا هفت دهک جامعه توان خرید برنج ایرانی را نداشته و برنج وارداتی مصرف می کردند که با این افزایش قیمت کنونی برنج وارداتی میزان تقاضا برای آن نیز کاهش یافته است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور با اشاره به اینکه در چهار ماهه سال جاری نسبت به سال گذشته تقریبا واردات برنج 70 درصد کاهش یافته است، اظهار کرد: با توجه به اینکه در زمان برداشت برنج در داخل کشور، ممنوعیت واردات  اعمال می شود وضعیت عرضه در بازار تغییر می کند و اگر تولیدکننده های داخلی برنج به دلیلی قیمت را بالا ببرند به مردم آسیب شدیدی وارد می شود.

او با اشاره به اینکه 3 میلیون و 200 هزار تن مصرف برنج سالانه در کشور داریم، اظهار کرد: در شرایط کرونا 10 درصد مصرف عمومی برنج کاهش یافته و تقاضا برای آن وجود دارد اما آیا همه امکان جایگزین کردن برنج داخلی با خارجی را دارند؟ و اگر قیمت برنج داخلی با همین محدودیت عرضه به 50 هزار تومان برسد چه کسی پاسخگوی شرایط خواهد بود؟

کشاورز درباره راهکار مشکلاتی که در بازار واردات برنج وجود دارد اینگونه توضیح داد: در شرایط کنونی بانک مرکزی گره کور در فرایند تجارت عادی کشور ایجاد کرده و باید تصمیم گیری را به عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت بگذارد تا بر مبنای میزان تقاضای بازار در این رابطه تصمیم گیری شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، علی مصری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی اخیر درباره مشکلاتی که در بخش کشاورزی وجود دارد، گفته« یکی دیگر از مشکلات این حوزه آن است که ۸۰ هزار تن برنج وارداتی آنقدر در انبارها باقی ماند تا فاسد شد و متأسفانه در وزارت جهاد کشاورزی کسی در این زمینه پاسخگو نیست.» در مقابل چند وقت پیش هم علی وکیلی مدیرکل مرکز واردات و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک در نامه‌ای به گمرکات اجرایی اعلام کرد هبود که « به پیوست تصویر نامه شماره ۶۰/۸۲۶۳۳ مورخ ۹۹/۴/۳ دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت منضم به تصویب نامه شماره ۲۰۳۲۴/ ت ۵۷۷۲۳ ه مورخ ۹۹/۳/۲۶ هیأت محترم وزیران، متضمن تفکیک ردیف تعرفه و تعیین حقوق ورودی برنج نیمه سفید شده به میزان چهار درصد و اصلاح برخی از ردیف تعرفه‌های برنج مصوبه مذکور جهت آگاهی و اقدام لازم با رعایت کامل مقررات ارسال می‌گردد.» این اقدامات و تصمیم گیری های متضاد در حالی رخ می دهد که دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور اعلام کرده در سال جاری هیچگونه ثبت سفارشی برای واردات برنج انجام نشده است و امروز تقریبا شش یا هفت دهک جامعه توان خرید برنج ایرانی را ندارند و برنج وارداتی مصرف می کردند که پس از اینکه تخصیص ارز دولتی به آن حذف شد افزایش قیمت چشمگیری داشته، از این رو تقاضا برای برنج وارداتی کاهش یافته است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    برنج هندی 170000تومن.مفت خورها از قیمت بازار خبر ندارن

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها