موج
کدخبر : ۳۲۶۷۰۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-326701

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

شرکت ذوب آهن اصفهان در سال 99 با اضافه کردن ورق های فولادی 250 و 300 میلیمتر به سبد محصولات خود، علاوه بر اینکه گامی در جهت خودکفایی و تامین نیاز داخلی گام برداشته، به سمت تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر حرکت کرده که چشم انداز افزایش درآمدزایی برای این شرکت را ترسیم می کند.

به گزارش خبرگزاری موج، شرکت ذوب آهن اصفهان در سال 1398 با وجود مشکلات عدیده در کمبود شدید مواد اولیه، ضعف نقدینگی و شیوع بیماری کرونا موفق به ثبت رکورد در تولید و صادرات فولاد شده است، به همین دلیل ظرفیت های بالایی دارد تا هدفگذاری های سال جاری نیز که در ادامه سیاست سال گذشته روی افزایش تولید و فروش محصولات با ارزش افزوده بالاتر متمرکز شده موفقیت آمیز باشد.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه سیاست افزایش تولید و فروش در شرکت ذوب آهن اصفهان به بار نشسته است، گفت: در سال گذشته در بخش تولید، با رکورد 2 میلیون و 526 هزار تن فولاد نسبت به سال 97 افزایشی 5 درصدی را محقق کردیم و در بخش صادرات نیز با رشد 28 درصدی از سال 97 که میزان صادرات900 هزارتن بود رکورد یک میلیون و 154 هزار تن را ثبت کردیم.

منصور یزدی زاده با تاکید بر اینکه نفوذ خوبی در بازارهای چند کشور اروپایی و آسیایی پیدا کرده ایم، افزود: با وجود تحریم ها سال گذشته موفق به تمدید گواهینامه «سی یی مارکتینگ» برای صادرات کالا به اروپا شدیم که چشم اندازی برای بهبود عملکرد شرکت در بخش صادرات و فروش است، همچنین سیاست های ما در راستای تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر است، از این رو در سال جدید راهبرد ارتقای صادرات را در کنار افزایش تنوع محصولات دنبال می کنیم.

افزایش تولیدات با ارزش افزوده بالاتر

یکی از سیاست هایی که می تواند شرکت های بزرگ را به موفقیت نزدیک کند، ارتقای هدفگذاری تولید و صادرات با تمرکز بر روی عرضه محصولات با ارزش افزوده بالاتر است. از این رو معاون بهره برداری شرکت ذوب آهن اصفهان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه  امسال ورق سازه های فولادی را به سبد کالایی خود اضافه کرده ایم، گفت: در حال حاضر ورق هایی با عرض 300 میلیمتر و 250 میلیمتر تولید کرده ایم که شرکت های تولیدکننده سازه های فولادی مشتری این محصولات هستند و در شرایط کنونی امکان تولید ورق هایی تا عرض 400 میلیمتر را داریم و این متناسب با سفارش مشتری انجام می شود.

مهرداد تولائیان با بیان اینکه برآورد ما فروش30 تا 50 تن ورق در بازار داخل است، افزود: در شرایط کنونی این ورق های فولادی توسط برخی از مجموع ها تولید می شود، اما ورق با عرض 300 میلیمتر و 250 میلیمتر تنها توسط شرکت ذوب آهن عرضه می شود.

او با تاکید بر اینکه نخستین سفارش ورق های فولادی حدود 12 تن بود که در اسفند 98 به شرکت ذوب آهن داده شد، اظهار کرد: تاکنون 6 هزار تن از ورق های فولادی تولیدی شرکت ذوب آهن اصفهان به بازار عرضه شده است.

معاون بهره برداری شرکت ذوب آهن اصفهان با اشاره به اینکه در شرایط کنونی نیاز داخلی به ورق های فولادی و ریل بیشتر از سال های گذشته است، گفت: اولویت ما در سال 99 تامین نیاز داخلی کشور به محصولات خاص است و اگر در آینده تقاضا برای این محصولات افزایش یابد یا نیاز به محصولات جدیدی به وجود بیاید برنامه ریزی برای تامین این محصولات در دستور کار قرار می گیرد.

مهرداد تولائیان درباره وضعیت تامین ریل در کشور، اظهار کرد: در حال حاضر اگر کسی بخواهد ریل به کشور وارد کند، وزارت صنعت، معدن و تجارت به ما اطلاع می دهد و تاییدیه می خواهد، حال اگر ما اعلام کنیم که آن نوع خاص از ریل، جزو سبد تولیدات ما نیست وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه واردات به آن را می دهد، در غیر این صورت با واردات آن مخالفت می شود، برای نمونه ریل KP120 برای تردد جرثقیل های سنگین استفاده می شود و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای واردات این نوع خاص اگر از ما تاییدیه بخواهد، به طور قطع اعلام می کنیم، جزو محصولات تولیدی ما نیست و امکان واردات دارد. بنابراین برای تامین ریل مورد نیاز کشور سازوکار ویژه ای تنظیم شده و بر مبنای اطلاعات موجود در شش ماه گذشته هیچ مجوزی برای واردات ریل قطار و ریل مترو صادر نشده است.

معاون بهره برداری شرکت ذوب آهن اصفهان با نگاهی به شرایط اقتصادی کشور و دغدغه های فولادسازان در سال جاری، اظهار کرد: با توجه به مشکلاتی که در این سال ها برای تامین مواد اولیه وجود داشته در سال 99 نیز همچنان نگرانی هایی برای تامین سنگ آهن هست و نظر به مشکلاتی که در رابطه با انتشار ویروس کرونا در اقتصاد رخ داده و تولید معادن کشور تا حدودی کاهش یافته، احتمال اختلال در تامین مواد اولیه باقی است، زیرا بسیاری از معادن در تعطیلات عید، فعالیتی نداشتند و حتی برخی از آنها بعد از عید نیز با تعداد نیروی کمتر فعالیت خود را آغاز کرده اند، از این رو پیش بینی تولید دور از انتظار نیست.

او با نگاهی به تاثیر شیوع کرونا بر قیمت محصولات معدنی زنجیره ای فولاد، تصریح کرد: در حال حاضر قیمت سنگ آهن، کنسانتره و ... براساس ضریبی از شمش فولاد خوزستان تعیین می شود، از این رو نوسان قیمت در تمام حلقه های تولید زنجیره فولاد یکسان است، هرچند باید توجه داشت که در شرایط کرونایی اگر تقاضای خارجی برای محصولات معدنی کاهش یافته باشد، میزان عرضه این محصولات به بازار داخلی بیشتر می شود و قطعا تامین داخلی تسهیل خواهد شد، بنابراین وضعیت قیمت و عرضه به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و متناسب با تقاضای بازار داخلی و خارجی تعیین می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، شرکت ذوب آهن اصفهان در سال 1398 با وجود مشکلات عدیده در کمبود شدید مواد اولیه، ضعف نقدینگی و شیوع بیماری کرونا موفق به ثبت رکورد در تولید، فروش و صادرات فولاد شده است، به همین دلیل ظرفیت های بالایی در این شرکت وجود دارد که در سال جاری نیز در کنار ادامه افزایش تولید و صادرات، سیاست گذاری عرضه محصولات جدید ورق های فولادی 250 و 300 میلیمتری با موفقیت اجرا شود.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها