موج
کدخبر : ۳۲۶۳۸۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-326380

رضا رحمانی:

وزیر صمت گفت: با تحلیل انجام شده روی نوع کالا‌های صادراتی کشور در سال 98، در سال 99 و با اولویت جهش تولید، توسعه صادرات محصولات دانش بنیان و کالا‌های دارای ارزش افزوده بالاتر مورد توجه ویژه قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از وزارت صنعت، رضا رحمانی وزیر صمت با اشاره به ثبت رکورد در شاخص وزنی صادرات غیر نفتی، اظهار کرد: در سال رونق تولید با وجود افزایش تحریم‌ها و اعمال انواع محدودیت‌های تجاری و اقتصادی، صادرات غیر نفتی ایران رشد مناسبی داشته و حجم صادرات و واردات کشور در سال 98 به بیش از 169 میلیون تن رسید.

وی با بیان اینکه میزان صادرات کشور در مقایسه با مدت مشابه در سال 97، افزایش 14 درصدی داشت اضافه کرد: این امر اهمیت توسعه زیرساخت‌های صادراتی، تسهیل و روان‌سازی امور در حوزه تجارت خارجی را بیش از پیش نمایان می‌کند.

رحمانی گفت: با تحلیل انجام شده روی نوع کالا‌های صادراتی کشور در سال 98، در سال 99 و با اولویت جهش تولید، توسعه صادرات محصولات دانش بنیان و کالا‌های دارای ارزش افزوده بالاتر مورد توجه ویژه قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: از ابتدای امسال با وجود محدودیت‌های طرح فاصله گذاری اجتماعی ، با دستور صریح رئیس جمهور، بخش تولید به خصوص در زمینه کالا‌های ضروری و اقلام بهداشتی با همتی مضاعف و روحیه‌ای جهادی در حال فعالیت است و این رویکرد فرصت خوبی را فراهم کرده تا در صورت توقف شیوع کرونا در کشور، بتوانیم این تهدید بزرگ جهانی را به فرصتی مغتنم برای جهش تولید و ایجاد بازار‌های جدید صادراتی تبدیل کنیم.

* وزارت صنعت با تمام توان با وزارت بهداشت و درمان همکاری می‌ کند  

رحمانی اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت با درک شرایط موجود، با تمام توان با وزارت بهداشت و درمان همکاری می‌کند تا بتوانیم به سرعت و با تحقق برنامه‌های ستاد مقابله با کرونا بر این بیماری فائق آییم و فضای مناسب برای فعالیت مجدد و پرقدرت همه کسب و کار‌ها را فراهم کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نتایج اقدامات در سال "رونق تولید" نشان می‌دهد که کشور از ظرفیت‌های فوق العاده‌ای برای توسعه برخوردار است و باید همه ظرفیت‌های بالقوه موجود را با همکاری و همراهی یکدیگر بالفعل کنیم.

رحمانی با اشاره به آمار منتشره از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی مبنی بر رشد 7 درصدی تولیدات صنعتی کشور در 3 ماهه سوم سال 98، گفت: رکورد زدنی صادرات غیر نفتی و افزایش حجم تجارت کشور به 85 میلیارد دلار، افزایشی بودن بیش از دو سوم تولیدات منتخب کالایی در سال گذشته و افزایش چند برابری تولیدات اقلام بهداشتی فقط در طول یک ماه نشان دهنده ظرفیت‌های بی نظیر کشور در حوزه تولید و تجارت و امکان تحقق حداکثری اهداف جهش تولید است.

وی اضافه کرد: نکته اساسی و مهم در روند واردات کشور در سال 98، مبنا بودن واردات کالا‌های اساسی، کالا‌های واسطه ای، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی بوده است که حجم اصلی واردات را شامل شده است از این رو ورود کالا‌های مصرفی کاهش محسوسی داشته و عموم نیاز‌های کشور از محل تولیدات داخلی تامین شده است.

وزیر صمت در خصوص ضرورت توجه به بازار 80 میلیونی در داخل کشور، گفت: این مهم، تامین حداکثری نیاز‌های مصرفی کشور از محل تولیدات داخلی را نشانه گیری کرده و در صورت توجه کافی می‌تواند حتی به کاهش واردات غیر قانونی و قاچاق کالا نیز منجر شود؛ البته این موضوع مستلزم فعال سازی همه ظرفیت‌های تولیدی و احیای جایگاه برند‌های داخلی است.

رحمانی افزود: پیشرفت‌های به دست آمده در بخش تولید کشور در سال 98 و احیای تعداد ریادی از واحد‌های صنعتی غیر فعال و راکد در شرایط سخت و پیچیده تحریم‌ها حاصل شده است از این رو با همراهی همه بخش‌های عامل در حوزه صنعت و باور به توان بخش خصوصی، می‌توانیم بسیاری از تهدیدات را به فرصت‌هایی بزرگ و ماندگار تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: از ابتدای امسال و همزمان با نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان "جهش تولید"، آسیب شناسی برنامه‌های وزارتخانه در سال "رونق تولید" در دستور کار قرار گرفته و سعی داریم با بهره گیری از دیدگاه‌های صاحبنظران حوزه تولید و اقتصاد و لحاظ همه دغدغه‌های فعالان بخش خصوصی، برنامه‌های عملیاتی برای "جهش تولید" را تدوین و اجرایی کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها