موج
کدخبر : ۳۲۳۶۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-323690

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

در شرایط کنونی اقتصاد ایران گرفتار کرونا و کاهش قیمت نفت شده، از این رو کارشناسان معتقدند اگر دولت بتواند بودجه را به نحوی مدیریت کند که فشار مالیاتی کمتری به کسب و کارها بیاید و از طرف دیگر اعتبار طرح های عمرانی را تزریق کند، به طور قطع چرخه ای از عرضه و تقاضا به وجود می آورد که شاخص های بورس را نیز مثبت خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، بازار بورس در تمام دنیا متاثر از بروز کرونا روزهای پرنوسانی را پشت سر می گذارد و منفی شدن شاخص ها در این روزها اتفاق عجیبی نیست، زیرا بسیاری از واحدهای تولیدی فعالیت خود را تعلیق یا کاهش داده اند و از طرف دیگر قیمت نفت نیز به پایین ترین حد خود در سال های اخیر رسیده است.

یک کارشناس بورس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه نخستین روز فعالیت بورس ایران در سال 99 شاخص منفی بود، گفت: با توجه به اینکه آخرین روز فعالیت بورس در سال 98 شاخص مثبت بود که به نظر می رسید ادامه دار باشد، اما امروز شاخص منفی شد که به دلیل افت قیمت نفت بوده که روی صنایع پتروشیمی ایران تاثیر منفی زیادی گذاشته است، به طوری که پتروشیمی فارس با  1299 واحد منفی بیشترین تاثیر را روی شاخص کل گذاشت، همچنین شرکت فولاد مبارکه با 978 واحد منفی و شرکت پالایش نفت اصفهان با 276 واحد منفی تاثیر بالایی بر شاخص گذاشته است.

مبین کسایی با بیان اینکه روز نخست بورس 99 سهم های زیادی در بورس نیز مثبت بوده اند، افزود: در شرایط کنونی منفی بودن سهم های عمده نفت و پتروشیمی روی منفی شدن بورس تاثیر گذاشته اند و به نظر نمی رسد کرونا هنوز تاثیرش را بر بورس ایران نگذاشته باشد.

او با تاکید بر اینکه کرونا 2 تا 3 ماه دیگر روی بورس ایران تاثیر می گذارد، تصریح کرد: در حال حاضر برخی از شرکت ها تعطیل شده اند و طبق اظهار نظر مسئولان قرار است فعالیت های شرکت ها تا 15 فروردین همچنان تعطیل بماند و این روی میزان فروش و سوددهی شرکت ها تاثیر می گذارد و در نهایت اقتصاد کشور را دچار اختلال می کند و بورس نیز به تبع آن واکنش نشان می دهد.

کسایی با تاکید بر اینکه حمایت دولت می تواند یک اتفاق مثبت در بورس ایجاد کند، اظهار کرد: در روزهای آینده چند روزی بازار منفی می شود و اینجا نقش دولت می تواند موثر باشد، مانند همان اتفاقی که در بازار داوجونزو وفارکس اتفاق افتاد و دولت آمریکا با تزریق نقدینگی رشد بورس را رقم زد و شاخص بیش از 9 درصد مثبت شد و رکودی برای سال 2020 بود.

این کارشناس بورس با اشاره به اینکه رفتار سهامدارن می تواند در نوسانات بورس موثر باشد، اظهار کرد: سهامداران نباید به صف خرید و فروش دامن بزنند، بلکه باید سهامداری و صبوری کنند و از نوسان گیری دست بکشند تا از منفی های بورس کاسته شود.

او با تاکید بر اینکه تزریق نقدینگی و عدم عرضه جدید توسط سهامداران می تواند به ثبات بازار ختم شود، اظهار کرد: کرونا و کاهش قیمت نفت زنجیره ای برای منفی شدن بازار بورس هستند، هرچند نسبت سهام های منفی به مثبت یک به دو است و تعداد سهام های مثبت بیشتر است.

کسایی با تاکید بر اینکه دو روز پایانی سال 98 شاخص به دلیل عرضه کارگزاری ها منفی بود، گفت: روند منفی روزهای پایانی سال 98 غیر تکنیکال بود، به همین دلیل در روزهای آینده جبران می شود.

او با بیان اینکه نقدینگی زیادی از طریق مردم وارد بورس شده است، اظهار کرد: در شرایط کنونی نامگذاری سال به عنوان جهش تولید تاثیر مثبتی بر شاخص های بازار بورس می گذارد که بعد از آن وزیر اقتصاد در مصاحبه ای اعلام کرد به دنبال به وقوع پیوستن جهش تولید است و این بهترین اتفاق برای بورس است و صف های خریدی که امروز در بورس رخ داده ناشی از همین موضع گیری هاست.

این کارشناس بورس با اشاره به اینکه تا دو هفته آینده تاثیر کرونا در بورس رخ می دهد، اظهار کرد: در هفته های آینده شاخص های منفی در بورس ایران ایجاد می شود و در این حالت تزریق نقدینگی از سوی دولت و وحدت عمل سهامداران می تواند تاثیر کرونا بر بورس را کاهش دهد. البته به نظر می رسد تا قبل از آن بازار روند مثبتی را از سر بگیرد.

چشم انداز بورس متکی به سیاست های بودجه ای

در حال حاضر سیاست های کلان اقتصادی می تواند به شاخص های بورس جهت بدهد، چراکه در شرایط کنونی اقتصاد بیمار ایران گرفتار کرونا و کاهش قیمت نفت شده و اگر دولت بتواند بودجه را به نحوی مدیریت کند که فشار مالیاتی کمتری بیاورد و از طرف دیگر اعتبار طرح های عمرانی را تزریق کند، به طور قطع چرخه ای از عرضه و تقاضا به وجود آورد شاخص های بورس را نیز مثبت خواهد کرد.

یک اقتصاددان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه نرخ ارز در بازار بسیار اثر گذار است، گفت: بازار بورس خود را با تغییر نرخ ارز تطبیق می دهد و رشد بازار در سال گذشته نیز ناشی از همین افزایش نرخ ارز بود.

جواد صلاحی با بیان اینکه در سال گذشته رشد اقتصادی منفی بوده و با رشد بورس تطبیقی ندارد و این تاییدی بر ادعای تاثیرپذیری بورس از رشد نرخ ارز بوده است، افزود: به نظر می رسد در سال جاری هم افزایش نرخ ارز ادامه خواهد یافت و بورس نیز همچنان با آن خود را تطبیق می دهد، اما رکود اقتصادی ناشی از شیوع کرونا به صورت غیرمستقیم تاثیر می گذارد و تقاضا در صنایع را کاهش می دهد.

او با تاکید بر اینکه عوامل سیاسی می تواند در اقتصاد و بورس اثر گذار هستند، تصریح کرد: تغییر نرخ مالیات ها برای کسب و کارها، نرخ تعرفه واردات کالا، مالیات ارزش افزوده، طرح های تشویق صادراتی و ... از جمله عواملی هستند که چگونگی وضع آن در بودجه 99 می تواند روی اقتصاد کشور اثر بگذارد، همچنین تخصیص اعتبارات برای طرح های عمرانی باعث می شود که تقاضا برای محصولاتی همچون فولاد، سیمان و ... را افزایش می دهد و به دلیل سرمایه گذاری که انجام می شود روی رشد اقتصادی تاثیر گذاشته می شود که در ادامه روی شاخص های بورس اثر می گذارد.

بورس متاثر از رفتار نقدینگی است

کامران ندری اقتصاددان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج ضمن تاکید بر اینکه رشد شاخص در چند ماه گذشته ناشی از ورود نقدینگی جدید در بازار سرمایه بوده است، اظهار کرد: اینکه در آینده بورس ایران چه روندی را طی می کند بستگی به چگونگی رفتار نقدینگی خواهد داشت و اگر این منابع مالی از طریق اوراق و افزایش سرمایه وارد فعالیت های مولد شود می تواند روند مثبت بورس را حفظ کند، اما اگر همچنان در نتیجه سیاست هایی تنها روند جذب نقدینگی به این بازار ادامه یابد خیلی طول نمی کشد که با کوچکترین نوسانات دوباره این نقدینگی ازبازار سرمایه خارج می شوند.

براساس این گزارش، بازار بورس در تمام دنیا متاثر از بروز کرونا روزهای پرنوسانی را پشت سر می گذارد و منفی شدن شاخص ها در این روزها اتفاق عجیبی نیست، زیرا بسیاری از واحدهای تولیدی فعالیت خود را تعلیق یا کاهش داده اند و از طرف دیگر قیمت نفت نیز به پایین ترین حد خود رسیده است. از این رو کارشناسان معتقدند دولت با تزریق نقدینگی به بورس و کاهش فشار مالیاتی و تخصیص اعتبارات عمرانی می تواند بازار سرمایه را در سال 99 مدیریت کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها