موج
کدخبر : ۳۲۲۰۷۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-322079

یک عضو اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرگزاری موج؛

علی نقیب گفت: در حال عادی ظرفیت تولید محصولات شوینده و بهداشتی ایران، سه برابر نیاز داخلی است و تاکنون بخش عمده ای نیز صادر می شد که در حال حاضر با وجود افزایش دو برابری تولید همچنان تقاضا برای محلول های ضدعفونی و ... بالاتر از تولید است.

عضو اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه پس از شیوع کرونا در ایران به یکباره تقاضا برای محصولات شوینده و ضد عفونی کننده افزایش چشمگیری داشته است، اظهار کرد: با وجود اینکه ظرفیت تولید ایران در محصولات شوینده و بهداشتی سه برابر نیاز داخلی است، اما تقاضای اخیر بسیار بالا بوده و همین مساله باعث شده تا تولید این محصولات در کشور تا دو برابر افزایش پیدا کند با این حال همچنان تقاضا بالاست.

علی نقیب با بیان اینکه قیمت محصولات شوینده هیچ تغییری نداشته است، افزود: باید توجه داشت که در روزهای اخیر میزان تقاضا چند برابر شده و همین مساله منجر به کمبود کالا در بازار شد و از طرف دیگر حدود 20 درصد از مواد اولیه این محصولات از خارج تامین می شود و همین مساله افزایش تولید و عرضه متناسب با نیاز بازار را دچار وقفه کرد، زیرا بخشی از این فرایندها زمان بر هستند.

او درباره کشف محموله های احتکار شده روزهای اخیر اظهار کرد: اگر قوانین سفت و سختی در برخورد با محتکرین در کشور وجود داشت، به طور قطع هیچگاه این عمل تکرار نمی شد، زیرا هموراه من در روزنامه ها خبرهای درباره دستگیری احتکارکننده ها خوانده ام اما دوباره این اتفاق می افتد که این موضوع نشان می دهد برخورد به قدری که مانع تکرار این رفتار شود رخ نداده است.

نقیب با تاکید بر اینکه صادرات محلول های شوینده و ... که در داخل نیاز داریم ممنوع شده است، گفت: در حال حاضر صادرات برخی محصولات همچون شامپو طبق روال گذشته انجام می شود اما طبق دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت صادرات محصولاتی که در بازار داخلی به آن نیاز داریم ممنوع است.

نقیب درباره اینکه آیا بسته شدن مرز کشورهای همسایه روی تامین مواد اولیه مورد نیاز محصولات شوینده و بهداشتی تاثیر گذاشته است یا خیر؟، اظهار کرد: در حال حاضر وابستگی به واردات مواد اولیه چیزی حدود 20 درصد است و محدودیت های ایجاد شده در مرز برخی کشورهای همسایه نیز در تامین مواد اولیه این صنعت تاثیری نداشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در دو هفته گذشته مصرف محلول های شوینده و ماسک در کشور رشد چشمگیری داشت و همین موضوع باعث گرانی و کمبود این کالاها در بازار شد، اما در همین زمان خبرهای به گوش می رسید که حکایت از احتکار این مصولات توسط برخی افراد سودجو داشت. این موضوع از آنجایی دارای اهمیت است که میزان تولید محصولات شوینده و بهداشتی در ایران سه برابر بیشتر از نیاز داخلی بوده و تاکنون بخش عمده ای از آن صادر می شده و در حال حاضر نیز برخی از شرکت های بزرگ تولید خود را تا دو برابر افزایش داده اند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها