موج
کدخبر : ۳۱۷۱۱۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-317118

مرتضی بانک؛

مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد گفت: عملکرد 130 میلیارد دلاری صادرات به خارج کشور در برابر 45 میلیارد دلار واردات، حاکی از تراز تجارت خارجی کاملا مثبت این مناطق به میزان 85 میلیارد دلار است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مشاور رئیس جمهور دبیر شورایعالی مناطق آزاد با تشکر از وزیر نیرو برای تلاش برای پیوستن ایران به اوراسیا گفت: در حال حاضر کشورهای در قالب توافقنامه های یک جانبه، دو جانبه و چندجانبه باهم همکاری دارند که کلیدی ترین موافقتنامه برای توسعه تجارت است.

مرتضی بانک با بیان اینکه حدود 424 توافقنامه چندجانبه در جریان است، افزود: در جهان کشورهای زیادی تجارت خود را به صورت منطقه ای و چندجانبه توسعه داده اند و بین کشورهای همسایه ایران، هند و ترکیه بالاترین سطح تجارت در قالب موافقتنامه های منطقه ای دارند.

او با تاکید بر اینکه در حال حاضر 8 منطقه آزاد تجاری – صنعتی در نقاط مرزی و 32 منطقه ویژه اقتصادی در سرتاسر سرزمین اصلی، در حال فعالیتند که میزبان بیش از 1850 واحد تولیدی فعال و حدود 1280 واحد خدماتی فعال هستند که اشتغال مستقیم برای حدود 510 هزار نفر ایجاد کرده اند، گفت: از سال 1392 تا کنون، بیش از 81 هزار میلیارد تومان و 22 میلیارد دلار سرمایه داخلی، در کنار 5.4 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب این مناطق شده است. طی این سال ها بیش از 32 میلیارد دلار کالای غیر نفتی به سرزمین اصلی ارسال شده است، همچنین عملکرد 130 میلیارد دلاری صادرات به خارج کشور در برابر 45 میلیارد دلار واردات، حاکی از تراز تجارت خارجی کاملا مثبت این مناطق به میزان 85 میلیارد دلار است.

او افزود: مناطق آزاد 8 گانه کشور، کریدورهای تجارت آزاد با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا می باشند که با توجه به مزایای قانونی موجود، و زنجیره تامین مناسب ایجاد شده مابین فعالین اقتصادی مناطق آزاد و ویژه، نقش بسزایی در توسعه صادرات و مدیریت هدفمند واردات خواهند داشت. 

او با تاکید بر اینکه مناطق آزاد 130 میلیارد دلار صادرات از تولیدات خود داشته که در مقابل واردات آنها حدود 40 میلیارد دلار بوده است، گفت: در حال حاضر ارزش افزوده بالایی برای تولید و صادرات کالا از مناطق آزاد وجود دارد که شکل گیری کنسرسیوم ها، شرکت های مدیریت صادرات مناطق آزاد، ها ب لجستیک هوایی و هاب لجستیک پشتیبان نقش مهمی در فعالیت های اقتصادی از مناطق آزاد دارد.

او با تاکید بر اینکه ایجاد بانک آف شور در مناطق آزاد می تواند به ارتقای همکاری و جذب سرمایه گذاری کمک می کند، اظهار کرد: امیدواریم که توافقنامه اوراسیا به درونزایی و برونگرایی بیشتر اقتصاد کشور شود. 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها