موج
کدخبر : ۳۱۴۷۱۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-314719

عباس کشاورز؛

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: امروز دیده می شود دانسته یا ندانسته آدم های که کارشناس نیستند با اظهار نظرهای به جامعه آسیب می زنند و این بی خردی است، در حالی که استاندارها در ایران بسیار سختگیرانه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مراسم هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران یکم بهمن ماه با حضور مسئولان و کارشناسان در سالن همایش و نمایشگاه بوستان گفتگو برگزار شد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در این مراسم با اشاره به اینکه براساس گزارش فائو ضایعات نهاده ها حین و بعد از تولید در کشور بالاست، گفت: در حال حاضر فضا برای انتقال دانش داریم و از آنجایی که این کسب و کار متعلق به بخش خصوصی است، از این رو باید تنوع تولید آفت کش ها افزایش یابد، زیرا بخشی از خسارت های این بخش به دلیل نبود تولید متنوع کافی در این بخش است.

عباس کشاورز با بیان اینکه تکنولوژی تولید نهاده ها باید به داخل منتقل شود، اظهار کرد: در صورتی نیاز به حمایت دولت باشد حتما برای مذاکره و... با طرف های خارجی وارد عمل خواهد شد.

او با تاکید بر اینکه باید به کیفیت در تولیدات کشاورزی مطرح شود: باید بیشتر وارد مقوله آفت کش های بیولوژیک و زیستی شویم.

کشاورز با بیان اینکه ارز آفت کش ها 4200 تومانی است، تصریح کرد: تاکنون در زمینه قیمت آفت کش ها هیچگونه گزارش و شکایتی در زمینه آفت کش ها وجود نداشته که باید از تولیدکنندگان این بخش تشکر کرد.

کشاورز با بیان اینکه در سال 91 و 92 کمترین مصرف کود در 20 سال گذشته داشتیم، اظهار کرد: به ازای مصرف هر کیلو کود 27 یا 28 کیلو در تولیدات محصولات کشاورزی موثر است. 

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه برخی به اسم کود محصولات بی کیفیتی را در اختیار کشاورزان قرار می دهند که با برخی از آنها از طریق دستگاه قضایی برخورد شد، اظهار کرد: در حال حاضر فلزات سنگین موجود در کود 7 یا 8 درصد با استاندارها فاصله دارد، اما در سال های گذشته اختلاف بسیار زیاد بود. در واقع در یک سال و نیم گذشته هیچ موضوعی درباره کود با تعزیرات مطرح نشده و این نشانه عملکرد مناسب است. 

او افزود: در حال حاضر برنامه ای برای تولید کود داریم که اگر اجرایی شود تا دو سال آینده به خودکفایی می رسیم.

کشاورز با تاکید بر اینکه در مصرف عناصر غذایی باید چند گام دیگر جلو برویم، گفت: باید غنی سازی محصولات را از طریق عناصر غذایی باید بهبود داده شود، برای نمونه با آبیاری مناسب می توان میزان پروتئین گندم را بالا برد، اما باید عناصر غذایی همچون منگنز ، روی، پتاسیم و...بهبود داده شود. برای نمونه در چند وقت اخیر گندم را با عنصر روی غنی کردیم و 30 تومان به ازای هر کیلو به قیمت آن اضافه شده است.

او تصریح کرد: سلامت محصولات کشاورزی در کشور توسط وزارت بهداشت تایید می شود و در مواردی اعلام کردند که میزان فلز تولیدات برنج ایران بالاست که بعد از بررسی ما مشخص شد تنها دو مجموعه به دلیل استفاده از آب واحدهای صنعتی فلز آن بالا بود. امروز دیده می شود دانسته یا ندانسته آدم های که کارشناس نیستند با اظهار نظرهای به جامعه آسیب می زنند و این بی خردی است، در حالی که استاندارها در ایران بسیار سختگیرانه است، برای نمونه استاندارد سرب گندم تولیدی در ایران 7 برابر اروپا است. بنابراین جامعه مطمئن باشد محصولات تولیدی کشور سالم است.

او با بیان اینکه بذر مربوط به ژنتیک است، گفت: در دنیا اصلاح بذر انجام می شود و پس از آن نقش نهاده ها و سموم مورد توجه قرار می گیرد. در شرایط کنونی میزان ذخیره و تنوع آن به جایگاه مناسبی رسیده، هرچند برخی از این بذرها وارداتی است و باید تلاش کنیم بخشی از این محصولات در داخل تولید شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها