موج
کدخبر : ۳۱۴۳۰۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-314306

همتی:

بانک مرکزی از این پس، تمرکز خود را بر کنترل تورم خواهد داشت، استفاده از ابزارهای عملیات بازار باز و تغییر سیاستگذاری پولی بر کنترل تورم، سرلوحه برنامه های بانک مرکزی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری موج، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی درخصوص بانک مرکزی و برنامه تقویت اقتصاد نوشت:

1. تلاشهای بی وقفه بانک مرکزی به همراه سایر بخشهای کشور، نظام ارزی کشور را در شرایط بسیارسخت اقتصادی به سامان رسانده است. همانگونه که پیشتر اشاره کردم،بازار ارز محل تخلیه شوکهای خارجی به اقتصاد است و نقش بانک مرکزی نیز جلوگیری از نوسانات بازار و حذف نقش مخرب سفته بازان دراین بازاراست.

2. بانک مرکزی از این پس، تمرکز خود را بر کنترل تورم خواهد داشت، استفاده از ابزارهای عملیات بازار باز  و تغییر سیاستگذاری پولی بر کنترل تورم، سرلوحه برنامه های بانک مرکزی خواهد بود. بدیهی است،در این مسیر ،کلید موفقیت،افزایش تولید غیر نفتی داخلی است که بایستی با سیاست های مالی مناسب دولت همراهی شود .

3.همانگونه که رهبر معظم انقلاب تأکید کردند،راه برون رفت از شرایط موجود و تقویت اقتصاد، کمک به رشد غیر نفتی اقتصاد ، و کاهش وابستگی بودجه دولت به نفت است. در این مسیر، بانک مرکزی، علاوه بر پیش بینی پذیرکردن مسیر متغیرهای کلان اقتصادی، سیاستهایش در جهت ایجاد فضایی مناسب برای کسب و کارهای مولد اشتغال ، به کمک بهبود ترازنامه بانکها و ایجاد جریان اعتباری سالم برای بانکها، خواهد بود.

4.قبلاً نیز به بانکها متذکر شدم، آنها  بایستی خود را آماده تطابق با شرایط جدید سیاستگذاری پولی کنند.بانک مرکزی عزم جدی برای کمک به افزایش قدرت نقدشوندگی ترازنامه بانکهای کشور دربازار ثانویه دارد و با شروع اجرای عملیات بازار باز، این مهم را عملیاتی نموده است. درعین حال نظارت شدید بر عملکرد بانکها، وتلاش برای سالم سازی ترازنامه آنها ، با قوت ادامه پیدا خواهد کرد .

5. مردم عزیز و فعالان اقتصادی به خوبی میدانندادامه افزایش رشداقتصاد مهمترین اقدام کشور برای شکست توطئه ها و تحریم های ظالمانه است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها