وزیر امور خارجه گفت: فشارها آمریکا به ایران به دلیل شکست‌های مستمر آمریکا در حوزه‌ منطقه و در حوزه بین‌المللی در برابر جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج،  وزیر امور خارجه در مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن به لزوم اهتمام به حوزه صنعت و معدن در شرایط فعلی کشور اشاره کرد و گفت: فشارهایی که آمریکا امروز به جمهوری اسلامی ایران وارد کرده ناشی از قدرت آمریکا و یا ضعف ما نیست. این فشارها به دلیل شکست‌های مستمر آمریکا در حوزه‌ منطقه و در حوزه بین‌المللی در برابر جمهوری اسلامی ایران است. در واقع آمریکایی‌ها متوجه این هستند که جمهوری اسلامی ایران با تفاهم نامه برجام از زنجیرهایی که به دستش بسته بودند آزاد شده در منطقه پیش‌روی می‌کند و حضورش افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که آمریکا هر روز در صحنه بین‌المللی منزوی‌تر می‌شود. امروز آمریکا برای این که علیه جمهوری اسلامی ایران حامی پیدا کند به هر وسیله‌ای مستمسک می‌شود و شکست می‌خورد در سال گذشته آمریکا چهار بار برای محکومیت ایران جلسه شورای امنیت برگزار کرد که هر چهار بار هم شکست خورد.

محمدجواد ظریف با بیان اینکه در حوزه میدانی جمهوری اسلامی ایران در شرایط ضعف نیست، افزود: ما شاهد اتفاقات عراق بودیم یا ملاحظه کردیم در سوریه تمام دنیا متحد شدند که حکومت سوریه را با مشکل روبرو کنند و به کمک تروریست‌ها بروند ولی شکست خوردند. آنها قصد داشتند در لبنان شرایط را به هم بریزند. می‌پنداشتند که می‌توانند در یمن بر مردم مسلط شوند. اما در تمامی این مناطق شکست خوردند. در سطح بین‌المللی هم شکست خوردند. در حوزه اقتصادی در فرصت میان مدت از حضور حاکمه دلار در صحنه جهان استفاده کردند و بر جمهوری اسلامی فشار وارد کردند ولی با این کار برای خود نیز مشکلاتی ایجاد کردند. اکنون شاهد هستیم که روسیه و چین تصمیم گرفتند که از معاملات خود دلار را حذف کنند.

او با تاکید بر اینکه سال گذشته ۳۵ درصد معاملات ترکیه و ایران فاقد دلار بوده، تصریح کرد: اکنون امارات متحده عربی و هند نیز تصمیم گرفتند از دلار استفاده نکنند. این یعنی در درازمدت استفاده افراطی از قدرت دلار به معنی کاهش نقش دلار در روابط بین‌المللی است.