موج
کدخبر : ۲۸۴۶۵۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-284655

مجید وفایی فر؛

مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی گفت: در گزارش های ایران سهم بخش تحقیق توسعه از چی دی پی 1.2 درصد اعلام شده، اما از آنجایی که صنایع نظامی نیز جزو این بخش است سهم پژوهش از چی دی پی در گزارش بالاتر است، اما در واقعیت پژوهش های بخش هایی مانند معدن سهمی کمتر از نیم درصد دارد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مجید وفایی فر رییس مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی در نشست با مدیران خانه معدن با اشاره به نقش تشکل ها و پژوهش ها در بخش معدن، گفت: تشکل ها در هر بخشی نقش رابط بین فعالان و دولت را دارند و روند توسعه را تسهیل می کنند.

مجید وفایی فر با بیان اینکه در بخش تحقیق و توسعه کشورهای مانند کره جنوبی،ژاپن، چین و آمریکا بیشترین سهم از چی دی پی را به تحقیقات اختصاص می دهند، افزود: در گزارش های ایران سهم این بخش از چی دی پی 1.2 درصد اعلام شده، اما از آنجایی که صنایع نظامی نیز جزو این بخش است سهم پژوهش از چی دی پی در گزارش بالاتر است، اما در واقعیت پژوهش های مربوط به معدن سهمی کمتر از نیم درصد دارد که چشم انداز افزایش سهم پژوهش های بخش آینده درسال های آینده نیز هست.

او با بیان اینکه امروز اولویت روندها اقتصاد سبز است، افزود: یکی از اولویت های جهانی کاهش مصرف مواد سوختی است که در برخی از تشکل های معدنی نیز فعالیت های در این زمینه آغاز کرده اند.

وفایی فر با بیان اینکه مرکز تحقیقات با همکاری استرالیایی ها بخش تحقیقاتی خود را طراحی و راه اندازی کرده است، تصریح کرد: از سال 96 با رویکرد توسعه ای استراتژی مرکز تدوین شود و با هدف توسعه فناوری مطالعاتی آغاز شد و سال گذشته 15 هزار آنالیز در بخش های مختلف انجام دادیم. همچنین در بخش خصوصی 12 هزار آنالیز انجام شد.

او با بیان اینکه از 150 پروژه با همکاری بخش خصوصی انجام شد، اظهار کرد: توسعه تحقیقات بستری برای رشد فناوری در زمینه ساخت فراهم می کند.

رئیس مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی گفت: در کشور تجهیزاتی برای سازگاری با کم آبی طراحی شده که 15 درصد مصرف آب در بخش معدن را کاهش داده است که می توان با توسعه این پژوهش ها میزان مصرف آب در فعالیت های ما می و صنایع ما نی را کاهش داد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها