موج
کدخبر : ۲۷۲۸۸۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-272880

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرگزاری موج؛

برات قبادیان گفت: 95 درصد از خسارت سیل خرم‌آباد در نتیجه نبود کار علمی در آن منطقه بوده ، که تا حدودی به دلیل بی توجهی به اصول علمی در ساخت و سازه ها و فراینده‌ها بوده به همین مسئله باعث شده علاوه بر مناطق مسکونی بسیاری از واحدهای صنعتی نیز آسیب ببینند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرگزاری موج با اشاره به اینکه هنوز در کشور ما بسیاری از مزیت ها مشخص نشده است، گفت:  در ایران منابع معدنی و هیدروکربنی زیادی وجود دارد، اما تاکنون مطالعات علمی برای بهره مندی آن ها به خوبی انجام نشده است، این در حالی است که اگر به گذشته کشورهای توسعه یافته نگاه کنید، هیچ کشوری صنعتی نیست که بدون مطالعات علمی به جایگاه صنعتی دست یافته باشد. از طرف دیگر بی توجهی به مقوله های علمی در برخورد با این ظرفیت ها مشکلاتی را نیز ایجاد کرده است، برای نمونه آسیب های ناشی از سیل اخیر تا حدودی ناشی از بی توجهی به اصول علمی در ساخت و سازه ها و فراینده ها بوده که در نتیجه آن علاوه بر مناطق مسکونی، بسیاری از واحدهای صنعتی آسیب دیده اند.

قبادیان

برات قبادیان با بیان اینکه 95 درصد از خسارت سیل خرم آباد در نتیجه نبود کار علمی در آن منطقه بوده، افزود: استان لرستان معروف به شهر هزارچشمه است و سال های سال از این منطقه آب چشمه ها عبور کرده، اما در طول زمان در مسیر این چشمه ها به دلایل مختلف خانه سازی شده است، یا بدون توجه به محل احداث پل‌های قدیمی، خانه‌هایی در مسیر آن ساخته شده، یا حتی در جاده ترانزیتی خوزستان به تهران که از کمربندی خرم آباد عبور می کند 90 درجه مخالف جاده پل احداث شد و خانه سازی نیز انجام شده و این مسئله نشان دهنده نبود مطالعات علمی برای ایجاد سازه ها بوده چراکه در همان منطقه خسارت های زیادی رخ داده است.

او با بیان اینکه امروز اگر سد کرخه نبود آسیب بیشتری به خوزستان وارد می شد، تصریح کرد: درباره همین سازه ها نیز تصمیم گیری و عملکرد درستی نداشته ایم، زیرا همین سدها به بهانه اینکه کشور کم آب است تمام آب آن پشت دیوار سد نگه‌داشته‌اند، در حالی که باید آب این سدها استفاده می شد، تا در زمان بارندگی های شدید فضای خالی سدها پر شود. از طرف دیگر به بهانه بی آبی در پایین دست مانع از کشت محصولات کشاورزی شده بودند.

او با تأکید بر اینکه سال 98 برای اقتصاد کشور بسیار سخت است، افزود: یکی از برنامه های معاونت آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جدید سه طرح توانمندسازی توسعه و اشتغال پایدار، انقلاب صنعتی چهارم و بهره وری است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه پایان سال 98 عملکرد سازمان های صنعت، معدن و تجارت در زمینه دستیابی به اهداف را ارزیابی می کنیم، تصریح کرد: اهمیت این موضوع از آنجایی است که امروز بسیاری از کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکایی با تکیه بر همین مسائل توانسته اند به بهره وری بالایی برسند، در حالی که برخی از این کشورها همچون ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم صنعتی نداشت و این توانمندی امروز در نتیجه تلاش در مسیر انقلاب صنعتی و بهره‌وری بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در سیل اخیر کشور بسیاری از واحدهای مسکونی و صنعتی غرب کشور آسیب دیدند که برخی از کارشناسان معتقدند در مسیر عبور آبراهه‌ها ساخته شده بودند یا حتی برخی از کانال مسیر آب بسته و واحدهای مسکونی در آنجا ساخته شده است و همین مسئله باعث شده که آسیب های ناشی از سیل افزایش یابد، از این رو توجه به مقوله های علمی مورد توجه قرار گرفته است تا ضمن اصلاح روند گذشته میزان بهره‌وری فرایندها در بازسازی‌های جدید ارتقا یابد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها