موج
کدخبر : ۲۶۷۹۲۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-267921

دبیرکل اتاق ایران عراق در گفتگو با موج

حمید حسینی گفت: به دلیل بوروکراسی اداری و روند ثبت کالا در زمینه صادرات دارو به عراق موفق نبوده ایم، از این رو دولت نباید مانع قاچاق کالاهای از این دست که جزو کالای اساسی نیستند بشود.

دبیرکل اتاق ایران و عراق در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به وضعیت تجارت ایران با این کشور گفت: ایران در تجارت دارو با عراق موفق نبوده است و این مسئله ناشی از پروسه ثبت و بوروکراسی اداری برای صادرات دارو به این کشور بود، از این رو بسیاری از شرکت های دارویی به روش های دیگر محصولات خود را به این کشور صادر می کنند، از این رو انتظار می رود دولت مانع از قاچاق محصولات به عراق که جز کالای اساسی نیستند نشود.

او با بیان اینکه تجارت با دینار مشکلی برای بازرگانی با عراق ایجاد نمی کند، گفت: در حال حاضر اختلاف قیمت دینار در بازار رسمی و آزاد زیاد بوده و باعث تحمیل هزینه های به بخش خصوصی می شود، اما در شرایط کنونی اختلاف قیمت بازار رسمی و آزاد به سه دینار رسیده که چشم گیر نیست. از طرف دیگر دولت ایران در قبال دینار حاصل از صادرات از سامانه نیما با نرخ معاملات آن، دینار صادراتی را تسویه خواهد کرد.

او با تاکید بر اینکه دینار ارز معتبری برای تجارت با کشورهای دیگر نیز هست، تصریح کرد: در شرایطی که عراق به کشورهای مختلف از جمله چین و اروپا صادرات نفت دارد ایران به راحتی می تواند از ارز این کشور برای تجارت با چین و عراق استفاده کند، به همین دلیل تبدیل ارز این کشور هزینه اضافی برای ایران نخواهد داشت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها