موج
کدخبر : ۲۶۴۲۰۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-264204

وزیر نیرو در مراسم امضای­ تفاهم نامه با وزیر برق عراق

وزیر نیرو گفت: با امضای­ تفاهم نامه بین ایران و عراق، ­ بازسازی صنعت برق عراق از جمله بازسازی نیروگاه‌های آسیب دیده این کشور، ​ با کمک بخش خصوصی ایرانی انجام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج، رضا اردکانیان وزیر نیرو در مراسم امضای­ تفاهم نامه با وزیر برق عراق گفت: با امضای­ تفاهم نامه بین ایران و عراق، ­ بازسازی  صنعت برق عراق  از جمله بازسازی نیروگاه‌های آسیب دیده این کشور، ​ با کمک بخش خصوصی ایرانی انجام خواهد شد.

وزیر نیرو افزود: همسان ­­سازی­ سیستم برق دو کشور، ساخت نیروگاه و کاهش تلفات انرژی در سیستم برق عراق، ​ از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.

وی گفت: آموزش و تربیت نیروی انسانی به نحوی که همسایگان ما بطور شایسته بتوانند نیاز‌های توسعه و رشد خود را فراهم کنند از دیگر بخش‌های قابل اجرا است.

لو خطیب وزیر برق عراق نیز در این مراسم با اشاره به اینکه این تفاهم نامه در خصوص انتقال برق به عراق است ادامه داد: صورت جلسه این تفاهم نامه در عراق امضا شد و­در راستای آن برق ایران به عراق منتقل خواهد شد در شرایطی که این کشور از کمبود برق رنج می‌برد و البته هدف نهایی این تفاهم نامه گسترش همکاری‌های این دو کشور است.

وی با بیان اینکه دولت عراق آماده اجرایی کردن همه بند‌های این تفاهم نامه است گفت: برای پیگیری اجرایی شدن بند‌های این تفاهم نامه، ­ کارگروهی تشکیل می‌شود.

وزیر برق عراق، ­ گسترش شبکه برق عراق را از اولویت‌های امضای­ این تفاهم نامه برای دولت عراق دانست و ادامه داد: دادن شایستگی به کشور عراق که بتواند شبکه برق خود را کنترل و بهره برداری کند از دیگر نکات مورد نیز این کشور است، زیرا ما با کشور‌های زیادی صحبت کردیم و فقط ایران حاضر به همکاری با عراق شده است.

خطیب با بیان اینکه ما درحال بازسازی عراق هستیم افزود: اوضاع بد مالی برای همه کشور‌های دنیا است و ماهم پس از جنگ با داعش با این مشکل مواجه هستیم بنابراین ما به دنبال شرکت‌هایی هستیم که پروژه‌های ما را هرچه سریعتر عملیاتی کنند.

وزیر برق عراق گفت: هدف ما استمرار واردات برق و گاز نیست بلکه عراق کشوری غنی ­است؛ هدف اصلی ما ایجاد تعاون منطقه‌ای با کشور‌های همجوار است و سفر‌های من به همین دلیل انجام می‌شود، زیرا این همکاری سبب ایجاد بازار برق در منطقه و تامین منفعت همه کشور‌های این حوزه خواهد شد.

وی با اشاره به پیشرفت‌های انجام شده در زمینه صنعت و تکنولوژی در ایران، ​ ادامه داد: ما آماده همکاری در زمینه ها‌ی تحقیقاتی و آموزشی توسط ایرانی‌ها برای نیرو‌های عراقی هستیم، زیرا همه کشورها­ فقط به فکر فروش تجهیزارت هستند، اما ایران آماده انتقال تکنولوژی به عراق است.

در این مراسم تفاهم نامه بین وزیر برق عراق و وزیر نیرو ایران، معاونان دو وزارتخانه و شرکت توانیر ایران به امضا رسیده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها