عبدالرحیم کردی گفت: سال گذشته 400 قرارداد در منطقه آزاد چابهار منعقد شد که در حال حاضر 168 پروژه با 30 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به اینکه شرکت ها همواره به دنبال کاهش قیمت تمام شده تولید هستند و به سمت مناطقی با کمترین هزینه تولید رفته اند، گفت: در واقع صنایع به تازگی به دنبال استقرار در مناطقی هستند که کمترین هزینه برای حمل و نقل را داشته باشند، حال از آنجایی که سواحل نگران که از جاسک شروع و تا گواتر امتداد می یابد، که موقعیت استراتژیک خوبی برای توسعه اقتصادی داریم و اگر پنج قرارداد مشابه چابهار داشتیم می توانستیم قدرت چانه زنی در تحریم ها را بالا ببریم.

عبدالرحیم کردی با بیان اینکه توسعه شرق بر مبنای بازرگانی باشد، افزود: قرار است در منطقه شرق حمل و نقل و ترانزیت توسعه یابد و معتقدم چابهار در زمان جنگ تحمیلی خدمات خوبی به کشور ادائه داد.

او با اشاره به اینکه منطقه های توسعه از دهه 60 روی کاغذ بوده است، تصریح کرد: مدیریت منابع در آن زمان باعث شد که اجرای پروژه شرق به تاخیر بیفتد، پروژه بندر شهید بهشتی که قرار به بیش از 80 میلیون تن ظرفیت برسد امروز 8 میلیون تن در حال بارگیری است. در بخش جاده ای نیز امروز در حال ارتقا است، به طوری که آزاد راه چابهار به کنارک نیز تا پایان سال شروع می شود و در بخش فرودگاه نیز دو محور مورد توجه است، زیرا امروز این فرودگاه نظامی است و امکان توسعه ندارد و به تازگی زمینی از نیروی هوایی خریداری شده تا ترمینال ایجاد شود. همچنین فرودگاه و ترمینال کاربو برای توسعه حمل و نقل هوایی در دستور کار قرار داد و این ظرفیت باعث شده چابهار همزمان به چهار ابزار حمل و نقل ریلی، هوایی، دریایی و جاده ای را داشته باشد که می تواند قدرت انتخاب به سرمایه گذاران بدهد.

او با تاکید بر اینکه 400 قرارداد تاکنون در چابهار منعقد شده است، تصریح کرد:  ارزش این قراردادها به 3500 میلیارد تومان می رسد. تاکنون 168 پروژه از قراردادهای منعقد شده پیشرفت خوبی داشته اند و از آنجایی که بخش خصوصی سرمایه گذاری کرده است اجرای آن ها قطعی است.

کردی با تاکید بر اینکه 1056 میلیارد تومان ارزش تولید منطقه آزاد چابهار در سال 96 بوده است، تصریح کرد: در حال حاضر خیز مثبتی در بخش تولید به وجود آمده است که این روند ادامه خواهد داشت. همچین در گردشگری رشد مثبتی در این منطقه افتاده است، هرچند با کانون های جمعیتی فاصله زیادی دارد، به طوری که با سیستان و بلوچستان  700 کیلومتر فاصله دارد. همین مسائل باعث شده کمتر روی ساخت هتل سرمایه گذاری شود.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به اینکه در حال مذاکره برای خرید چند هواپیما هستیم، گفت: در حال حاضر به دنبال خرید هواپیما برای مسافت های کوتاه هستیم.