معینی گفت:قیمت برق فروش داخل 2 سنت و قیمت صادراتی 11 سنت است و اقدام برای رسیدن به صادرات 10 هزار مگاواتی می تواند کشور را به درآمدی برساند که وابستگی به نفت کاهش یابد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، بازدید از نیروگاه های تبریز از سوی خبرنگار نشان دهنده پایدار این صنعت بود، زیرا با وجود اینکه در سال 55 گلنگ آن زده شده و دوبار در دوره جنگ تحمیلی مورد حملات هوایی دشمن قرار گرفته بود در تامین نیاز برق منطقه نقش موثری ایفا می کند. در واقع این نیروگاه از سال 63 وارد مدار شده و نزدیک به 700 مگاوات برق به شبکه منتقل می کند.  

مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه صنعت برای توسعه پایدار زیربنایی است و این وابستگی صدرصدی است. به طوری که امروز گفته می شود آب مایع حیات است اگر که برقی باشد، زیرا امروز همه چیز به برق وابسته است. به همین دلیل باید ابتدا حفظ و سپس تولید نیروگاه های برق را مدنظر قرار دارد.   

ناصر معینی با بیان اینکه در این منطقه 1550 مگاوات برق تولید می شود، افزود: در حال حاضر برنامه های برای توسعه تولید برق و راه اندازی نیروگاه جدید در دستورکار است، این مسئله از آنجایی اهمیت دارد که در کشور تمهیداتی برای جبران کاهش تولید برق در دستور کار قرار داشت. از این رو طبق برنامه در سال جاری تولید ادامه داشت تا جایی که تابستان گذشته خاموشی ناشی از عدم تولید نداشتیم.

او با اشاره به اینکه نیروگاه ها در تمام روزهای فعالیت می کنند، تصریح کرد: استفاده این محصول به سادگی انجام می شود، در شرایطی که کارکنان پیوسته در محوطه نیروگاهی پیوسته مشغول هستند، موضوعی که بر مدیریت مصرف برق تاکید دارد، چراکه هر ساله مصرف برق در کشور افزایش می یابد که باید از طریق راه اندازی نیروگاه جدید تامین شود.

او با بیان اینکه در ایران 75 هزار مگاوات ظرفیت تولید برق وجود دارد، اظهار کرد: ایران جز 14 کشور اول دنیا در تولید برق است و در این بخش سهم نیروگاه های حرارتی قابل توجه است. در حال حاضر کلنگ زنی نیروگاه سهند بناب در دستور کار است که تا 18 ماه آینده با ظرفیت 650 هزار مگاوات وارد شبکه شود.

او با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین برنامه های وزارت نیرو کاهش هدر رفت برق در شبکه انتقال است، گفت: در گذشته تعمیرات تخصصی نیروگاه از طریق متخصصان خارجی انجام می شد و امروز کاملا در داخل مدیریت می شود.

معینی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج درباره برنامه منطقه ای استان برای پیوستن به شبکه برق روسیه، گفت: در حال حاضر میزان تولید برق در کشور به مصرف داخلی می رسد و اگر بیشتر از نیاز داخلی تولید شود به طور قطع صادرات در دستور کار قرار خواهد گرفت، زیرا از یک طرف شبکه داخلی ظرفیت انتقال برق را دارد و از طرف دیگر قیمت برق فروش داخل 2 سنت و قیمت صادراتی 11 سنت است و اقدام برای رسیدن به صادرات 10 هزار مگاواتی می تواند کشور را به درآمدی برساند که وابستگی به نفت کاهش یابد.

تعمیر و مدیریت 100 درصدی نیروگاه 

همچنین توحید نیاپاک مدیر نیروگاه تبریز درباره جزئیات تولید و ظرفیت در دست اجرا به خبرنگار موج، گفت: در حال دو واحد 350 مگاواتی بخار و دو واحد 25 مگاواتی گاز وجود دارد که یکی از نیروگاه های بخار در مرحله تعمیر قرار دارد و تولید مابقی وارد مدار شده است.

او درباره وضعیت تولید و تعمیر تجهیزات نیروگاه بخار تبریز گفت: این نیروگاه با راندمان نزدیک به 40 درصد فعالیت می کند. در واقع نیروگاه از سال 63 وارد مدار شده و در آن زمان برای تعمیر و نگهداری کارخانه از متخصصان استفاده می شد، اما امروز به طور صدرصد تعمیر و اورهال نیروگاه توسط متخصصان داخلی انجام می شود.