موج
کدخبر : ۲۱۴۹۷۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-214972

یک مقام مسوول اعلام کرد

خرید توافقی خرمای درجه یک استان کرمان توسط مباشران سازمان تعاون روستایی از روز گذشته آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان با اعلام این مطلب گفت: با ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی، خرید حمایتی خرما در شهرستان های شرق این استان توسط مباشران تعاون روستایی که اتحادیه های مرکزی و شهرستانی هستند، شروع شده است.

عباس سعیدی افزود: خرید خرمای حمایتی که غالبا رقم مضافتی هستند در قالب مادر کارتن های ۸ کیلوگرم و با قیمت هر کیلوگرم ۵۵۰۰ تومان انجام می گیرد.

وی خاطر نشان کرد: وزن این مادر کارتن ها نباید از ۷.۵ کیلوگرم کمتر باشد.

سعیدی با بیان این که امسال از ۵۸ هزار هکتار سطح زیر کشت نخلستان های استان کرمان، حدود ۱۷۰ هزار تن خرما تولید شده است، اظهار داشت: ۱۵۰ هزار تن از خرمای تولیدی استان کرمان و سایر استان ها پس از فرآوری و بسته بندی در سردخانه ها ذخیره شده که تاکنون یک سوم آن به فروش رفته است.

وی در ادامه از تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش برای صادرات خرمای استان کرمان به منظور توسعه صادرات خبرداد و گفت: علاوه بر این اقدام، به تجاری که خرما را از محل باغ خریداری و در سایر استان ها به دست مصرف کنندگان می رسانند از محل این ۱۰۰ میلیارد تومانی سرمایه در گردش، تسهیلات پرداخت می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان تصریح کرد: از ۱۷۰ هزار تن خرمای تولیدی این استان ۱۲۰ هزار تن خرمای درجه یک است و خرمای درجه دو و سه، فرآوری و صادر می شود.

وی افزود: بیش از ۸۰ درصد خرمای کرمان رقم مضافتی است.

سعیدی درباره پروژه های کشاورزی استان کرمان در دهه فجر امسال، گفت: در دهه فجر امسال ۵۹ پروژه کشاورزی به ارزش یک هزار و ۲۴ میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.

وی اشتغالزایی این طرح ها را ۵۴۴ نفر عنوان کرد.

سعیدی اذعان داشت: ۳۴ مورد از این پروژه ها مربوط به بخش آب و خاک است که با اجرای آن ۲۹۰۰ هکتار به سطح آبیاری تحت فشار اراضی کشاورزی استان افزوده می شود.

وی گفت: از مجموع پروژه های دهه فجر امسال ۵ واحد در حوزه دام و طیور، طرح شیلاتی با ۱۰ تن آبزی پروری، هفت طرح صنایع بسته بندی و فرآوری و هشت واحد گلخانه ای در سطح ۲۳ هکتار است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان اظهار داشت: با اجرای طرح های گلخانه ای ۶۱۹۰ تن سبزی و صیفی و ۳۵۰ هزار گل شاخه بریده به تولیدات گلخانه ای استان اضافه می شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها