موج
کدخبر : ۴۰۷۰۵۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-407056

نخستین بار پس از یکپارچه شدن شرکت های آبفای شهری و روستایی صورت گرفت؛

نخستین بار پس از یکپارچگی شرکت های آبفای شهری و روستایی در کشور، عملیات اجرایی تاسیسات فاضلاب 11 روستای شهرستان فلاورجان در استان اصفهان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری موج، با اجرای این طرح جمعیتی بالغ بر 18 هزار نفردر روستاهای کارویه، بندارت، دارافشان، خیرآباد، اسفهران، قلعه میر، شرودان،کروچ، دشتلو، طاد و سهروفیروزان از خدمات شبکه فاضلاب بهره مند می شوند.

تاسیسات فاضلاب 11 روستای شهرستان فلاورجان با اجرای  162 کیلومتر شبکه جمع آوری و احداث 2 ایستگاه پمپاژ در مدت 30 ماه عملیاتی می شود و هدف از اجرای آن برخورداری مردم این منطقه از خدمات دفع بهداشتی فاضلاب و استفاده مجدد از 105 میلیون متر مکعب پساب در شرکت ذوب آهن اصفهان به مدت 25 سال است.

در آیین افتتاح این طرح معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استانداری اصفهان گفت: اجرای این طرح در روستاها رویکردی در جهت محرومیت زدایی به شمار می رودکه توسط آبفای استان اصفهان و شرکت ذوب آهن با همکاری فرمانداری فلاورجان در دستور کار قرار گرفته است.

مصطفی خضری با بیان این که اجرای شبکه فاضلاب در روستاها با سرمایه گذاری بخش خصوصی به مثابه تبدیل تهدید به فرصت است اعلام کرد: با اجرای این پروژه نه تنها مشکلات بهداشتی و زیست محیطی منطقه برطرف می شود بلکه استفاده مجدد از پساب در صنعت فولاد، وابستگی ذوب آهن به زاینده رود را بسیار کاهش می دهد.

وی ادامه داد: صنایع بزرگی مانند فولاد مبارکه و ذوب آهن در سال های اخیر طرح هایی در خصوص باز چرخانی آب در صنعت در دستور کار قرار گرفت که اجرای این طرح نمونه بارز آن است.

در ادامه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: در دهه اخیر برای اولین بار در صنعت آب و فاضلاب کشور، آبفای استان اصفهان اجرای پروژه های فاضلاب را با سرمایه گذاری بخش خصوصی نظیر مجتمع فولاد مبارکه و شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان عملیاتی کرده است که از جمله می توان به اجرای شبکه فاضلاب در شهرستان های مبارکه، لنجان و فلاورجان اشاره کرد.

هاشم امینی با بیان این که احداث تاسیسات فاضلاب با استفاده از اعتبارات دولتی ممکن است چند دهه به طول بیانجامد گفت: این در حالی است که اجرای شبکه فاضلاب شهرهای اشترجان و مینادشت با سرمایه گذاری شرکت ذوب آهن در سال 1397 عملیاتی شد و هم اکنون دراین شهرها انشعاب فاضلاب به متقاضیان واگذارمی شود.

وی با بیان این که پس از یکپارچگی آبفای شهری و روستایی، سرعت خدمات رسانی به روستاها افزایش یافته است افزود: از سال 1380 روستاهای شمال شهرستان فلاورجان خواستار استفاده از خدمات شبکه جمع آوری فاضلاب بودند که با پیگیری نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی و سرمایه گذاری شرکت ذوب آهن امروز شاهد آغاز عملیات اجرایی شبکه جمع آوری 11 روستای دیگر این شهرستان هستیم.

مدیرعامل آبفای استان اصفهان اعلام کرد: در سال 1398 نیز اجرای تاسیسات فاضلاب در 14 روستای دیگر شهرستان فلاورجان نیز عملیاتی شده بودکه تاکنون بیش از 76 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و انتظار می رود در آینده نزدیک به بهره برداری برسد.

امینی با بیان این که پس از یکپارچگی آبفای شهری و روستایی ، سرعت خدمات رسانی به روستاها افزایش یافته است تصریح کرد: در حال حاضر در کشور تنها 75 روستا از خدمات شبکه فاضلاب بهره مند هستند در حالی که به دنبال یکپارچه سازی شرکت های آبفای شهری و روستایی، زیر ساخت های لازم برای استفاده 25 روستا از خدمات شبکه فاضلاب دراستان اصفهان فراهم شده است.

معاون برنامه ریزی و منابع انسانی شرکت ذوب آهن نیز اظهار داشت: در سالی که به نام جهش تولید نام گذاری شده است، شرکت ذوب آهن به منظور رفع نیاز آبی صنعت از طریق بازچرخانی آب و نیز کاهش آلاینده های زیست محیطی که ارتقاء سطح بهداشت عمومی و محیطی را در بردارد در این پروژه سرمایه گذاری کرده است.

علیرضا رضوانیان افزود: با توجه وقوع خشکسالی های مستمر و کاهش محدودیت منابع آبی، ذوب آهن طرح های متعددی در زمینه کاهش مصرف آب از جمله بازچرخانی آب را اجرایی کرده است تا به مسئولیت های اجتماعی خود در برابر جامعه و مردم به خوبی  عمل کرده باشد.

فاضلاب فلاورجان

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`