موج
کدخبر : ۴۸۹۱۷۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-489175
رییس هیات مدیره خیریه دیابت اصفهان در گفتگوی اختصاصی با موج:

باید آگاهی افراد جامعه را نسبت به بیماری دیابت بالا ببریم

باید آگاهی افراد جامعه را نسبت به بیماری دیابت بالا ببریم

رییس هیات مدیره موسسه خیریه دیابت اصفهان بیان کرد:چه بخواهیم و چه نخواهیم بیماری دیابت یک بیماری شایع ، مزمن ، پرهزینه ، پرعارضه بوده اما خوشبختانه قابل پیشگیری و کنترل است.

 محمدعلی عطایی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، گفت: کمتر خانواده ای را می توان پیدا کرد که بیمار دیابتی نداشته باشد  و مشکل و معضلی که ما با دیابت داریم این است که این بیماری در بیش از ۹۰ درصد تیپ ۲ مرموز شروع می شود و متاسفانه در این تیپ تاریخ شروع بیماری را نداریم و نمی دانیم دیابت در بیمار از چه زمانی آغاز شده است . آمارها نشان می دهد بین شروع بیماری و تشخیص بیماری دیابت هفت تا یازده سال سپری شده است و موقعی بیمار مراجعه می کند که عوارض جدی بیماری را دارد .

وی افزود : ۶۰ تا ۸۰ درصد این افراد چاق هستند و آمار نشان می دهد که بیشتر این بیماران فشارخون دارند و دو تا سه برابر افراد نرمال جامعه  دچار حوادث قلبی و عروقی می شوند  ولی قابل پیشگیری است ابتدا باید افراد در معرض خطر را شناسایی کنیم که سابقه فامیلی بیماری دیابت دارند، همینطور افرادی که فشار خون، اضافه وزن و چاقی، کم تحرک ، چربی خون و استرس های بالا دارند .

رییس هیات مدیره خیریه دیابت اصفهان با بیان اینکه باید آگاهی افراد جامعه را نسبت به بیماری دیابت بالا ببریم ، گفت : آموزش می تواند هر فرد را به مرحله ای برساند که قبل از اینکه به زخم دیابتی برسد خود به  دنبال غربالگری رفته و آزمایش بدهد. در راستای آموزش گام برداریم تا جامعه سالمی داشته باشیم تا در کنار آن بتوانیم تغذیه سالم را در جامعه تبلیغ کنیم .نمی توان با درمان با این بیماری مبارزه کرد باید آگاهی جامعه را نسبت به این بیماری و زمینه های بوجود آمدن آن بالا ببریم .

عطایی خاطرنشان کرد : آمارهای جهانی خطر همه گیری بیماری دیابت راتا سال ۲۰۴۵ بیش از ۷۰۰ میلیون دیابتی در دنیا اعلام کرده  که این شیوع در کشورهای جهان سوم بیشتر است .

وی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته تر با برنامه ریزی ورزشی توانسته اند که استرس را کاهش بدهند اما متاسفانه در کشور ما ورزش و فعالیت فیزیکی حذف شده است .

در ادامه علی کچویی عضو هیات مدیره خیریه دیابت اصفهان با بیان اینکه باید جامعه را نسبت به بیماری دیابت و مشکلات آن آگاه کنیم ، افزود: باید اطلاع رسانی در این زمینه صورت بگیرد که دیابت ریشه بسیاری از بیماری ها است همینطور با توجه به بار مالی که بر دوش جامعه سنگینی می کند زیرا افراد دیابتی پنج برابر افراد عادی به بیمارستان ها و درمانگاه ها مراجعه می کنند.

 وی افزود: سالیانه نزدیک به ۱۴ – ۱۳ میلیارد دلار هزینه دیابت در ایران می شود که اگربه میزان کارافتادگی نیز توجه داشته باشیم که افراد بر اثر عوارض ناشی از بیماری دیابت مانند بیماری کلیوی ، قلبی ، کلبدی و... از کار افتاده شده و به عنوان معلول باری می شوند برجامعه باید هزینه ها را به آن اضافه کنیم.

مسئول کمیته علمی موسسه خیریه دیابت اصفهان با بیان اینکه شعار موسسه خیریه دیابت از ابتدا آموزش ، کنترل وپیشگیری ازدیابت بوده است ، گفت : باید کاری کنیم که افراد اصلا دیابتی نشوند. در این موسسه خیریه دیابت امسال را سال فرهنگ سازی  و تغییر و اصلاح ساختار آن نامگذاری کرده ایم و قصد داریم که سبک زندگی مردم را عوض کنیم تا بتوانیم بدین وسیله بتوانیم مشکلات مردم را کمتر کنیم تا به بیماری دیابت دچار نشوند .

 عضو هیات مدیره خیریه دیابت اصفهان اظهار داشت:در همین راستا چندین برنامه آموزشی را مدون کرده ایم از جمله : آموزش در فضا مجازی ، آموزش های خیریه محور ، مدرسه محور ، مسجد محور ، اصناف محور ، پزشک محور ، شهروند محور و باید آموزش در کتب درسی نیز آغاز شود .

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه