English

مدیرکل میراث‌فرهنگی مازندران:

همزمان با روزجهانی موزه، انجمن میراث‌فرهنگی در مازندران راه‌اندازی می‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران از تشکیل انجمن میراث‌فرهنگی، همزمان با روز جهانی موزه، خبر داد.

همزمان با روزجهانی موزه، انجمن میراث‌فرهنگی در مازندران راه‌اندازی می‌شود

به‌ گزارش خبرگزاری موج مازندران، صادق برزگر در جلسه هماهنگی برگزاری هفته میراث‌فرهنگی سال جاری با بیان اینکه هیچ تفاوتی بین حوزه میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی وجود ندارد چرا که هر سه حوزه حائز اهمیت است، اظهار داشت: حوزه میراث‌فرهنگی باید بیشتر مورد اهمیت قرار گیرد چرا که تاریخ و تمدن ماست.

وی با اشاره به اینکه 15 بنا در کشور به بخش خصوصی واگذار شده است، ادامه داد: این واگذاری بناهای تاریخی و قدیمی و معرفی جاذبه‌های استان باید در دستور کار اداره‌کل قرار گیرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران به استفاده از بیلبوردهای شهرداری به‌صورت رایگان برای معرفی هفته میراث‌فرهنگی با هماهنگی شهرداری‌ها تأکید کرد و افزود: شمال کشور را با جاذبه های طبیعی می‌شناسند در صورتی که جاذبه های تاریخی قوی دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به بیش از ۳ هزار آثار میراثی در استان این تعداد دست کمی از میراث طبیعی ندارد و جاذبه های میراثی و تاریخی استان باید بیشتر نشان داده شود.

برزگر با تأکید بر اینکه ۳ حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی باید به هم پیوند بخورد، گفت: باید بین تأسیسات گردشگری، تاریخی و طبیعی یک حلقه ایجاد کنیم.

وی بر راه‌اندازی انجمن میراث‌فرهنگی در هفته میراث‌فرهنگی سال جاری تأکید کرد و افزود: میراث‌فرهنگی باید همطراز با گردشگری باشد و برای تحقق این امر باید برنامه ریزی کنیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران با بیان اینکه همه واحدها باید از اول تا پایان سال برنامه داشته باشند، اظهار داشت: با ارائه برنامه در مناسبت‌های مختلف می‌توان با سازمان برنامه و بودجه برای تخصیص اعتبار برنامه ریزی کرد.

وی خاطرنشان ساخت: در همه حوزه‌ها انجمن دوستداران میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای پیشبرد و توسعه اداره‌کل راه‌اندازی شود اینها موجب می‌شود تمام جاذبه‌های مختلف استان را شناسایی و معرفی کنیم.

برزگر گفت: در روز جهانی موزه و هفته میراث‌فرهنگی سال جاری برنامه‌های متنوع بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی- روز جهانی خانواده، نشست تخصصی با موزه داران و مجموعه داران، اجرای برنامه‌های سنتی،فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای، جشنواره بادبادک‌ها ، نمایشگاه مرمت و حفظ و نگهداری از بناهای ثبتی و تاریخی و برنامه رادیویی در این هفته با رویکرد معرفی موزه‌ها و اماکن تاریخی فرهنگی برگزار می‌شود.

وی از افتتاح نمایشگاه موقت ظروف زرین، نمایشگاه عکس مرمت بناهای در موزه تاریخی شهر بابل، نمایشگاه عکس از مراحل مرمت مسجد صفویه فرح آباد ساری، افتتاح نمایشگاه موقت عروسک‌های ملل در موزه کلبادی،افتتاح موزه خصوصی مردم شناسی آلاشت، مراسم بزرگداشت هفته میراث‌فرهنگی در پایگاه میراث ملی اسپهبد خورشید و آثار وابسته، تور یکروزه بازدید از آثار شاخص پایگاه اسپهبد خورشید، رونمایی از الواح ثبتی فهرست آثار ملی مربوط به مازندران، برگزاری نمایشگاه کشفیات یگان حفاظت اداره‌کل در موزه تاریخ شهر و نمایشگاه آثار شهداء شاخص استان در موزه شهداء آمل همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر را از جمله برنامه‌های گرامیداشت این هفته عنوان کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه