موج
کدخبر : ۴۷۲۹۳۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-472937
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:

ظرفیت تولید گاز ایران ۵۰۰ میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد

ظرفیت تولید گاز ایران ۵۰۰ میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از اجرای طرح‌های ضربتی افزایش تولید گاز خبر داد و گفت: با اجرای این طرح‌ها تا سال ۱۴۰۸ ظرفیت تولید گاز کشور از یک میلیارد مترمکعب به ۱.۵ میلیارد مترمکعب افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری موج فارس،  محسن خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در بازدید از میدان‌های آغار، دالان و دی و پالایشگاه گازی فراشبند با بیان اینکه یک‌سوم از ذخایر گازی کشور در استان فارس و تحت مدیریت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران قرار دارد، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده افزایش ۱۴۲ میلیون مترمکعبی گاز با سرمایه‌گذاری ۳.۶ میلیارد دلار برای توسعه ۱۳ میدان گازی و دو طرح افزایش فشار در این شرکت دیده شده است.

وی به افزایش روزافزون گاز در بخش‌های مختلف کشور اشاره و تصریح کرد: هدف بنده از سفر به استان فارس بازدید از طرح‌های مهم افزایش تولید گاز همچون پروژه افزایش تولید آغار و دالان، پالایشگاه گاز فراشبند است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران آمادگی این شرکت را برای افزایش تولید روزانه ۷ میلیون مترمکعبی از میدان‌های آغار و دی در سال ۱۴۰۲ اعلام کرد و افزود: با تکمیل توسعه میدان‌های گازی آغار و دی در مجموع حدود ۲۵ میلیون مترمکعب گاز تا پایان سال ۱۴۰۳ به ظرفیت تولید کشور افزوده شود.

خجسته‌مهر ادامه داد: هم‌اکنون پالایشگاه گازی فراشبند با حداکثر ظرفیت خود (۴۵ میلیون مترمکعب در روز) عملیاتی است، اما بر اساس برنامه‌ریزی با سرمایه‌گذاری حدود ۱۷۷ میلیون دلاری قرار است ظرفیت این پالایشگاه در فاز دوم به ۷۰ میلیون مترمکعب در روز برسد.

وی به چشم‌انداز مطلوب تولید گاز در شرکت مناطق مرکزی ایران اشاره و تصریح کرد: در روزهای سرد امسال با کوشش حداکثری کارکنان تولید ۲۴۰ میلیون مترمکعبی رقم خورد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بر بهینه‌سازی صنایع و نیروگاه‌های کشور تأکید کرد و گفت: فرهنگ‌سازی و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای بهینه‌سازی در بخش‌های مختلف کشور یک بحث فرادستگاهی و ملی است، اگر بتوانیم حداقل ۲۵ میلیون مترمکعب در فصل سرد سال با بهینه‌سازی، کاهش مصرف داشته باشیم، هیچ‌گاه در بخش‌ها و صنایع عمده دچار قطع و محدودیت گاز نخواهیم بود.

خجسته مهر با بیان اینکه باید علاوه بر آنکه صیانتی تولید می‌کنیم صیانتی نیز مصرف کنیم، افزود: برای توسعه کشور و ایجاد اشتغال و تأمین نیاز صنایع این اقدام انجام خواهد شد و از این مسیر بخشی از تولید گاز را برای صادرات و تولید ثروت برای کشور اختصاص دهیم.

وی گفت: در هشت سال آینده ظرفیت تولید گاز کشور از یک میلیارد مترمکعب به ۱.۵ میلیارد مترمکعب افزایش خواهد یافت که تحقق این امر به ۷۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد. با هدفی که در دولت سیزدهم ترسیم‌شده به حداکثر تولید گاز خواهیم رسید.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: برای اینکه زودتر به افزایش تولید گاز برسیم از منابع داخلی شرکت ملی ایران سرمایه مورد نیاز را تأمین کردیم و ۱۰ میلیون مترمکعب گاز در سال ۱۴۰۲ و ۱۰ میلیون مترمکعب نیز در سال ۱۴۰۳ افزایش تولید گاز از این منطقه خواهیم داشت.

 

برداشت گاز از میدان‌های دی و آغار روزانه ۷ میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد

 

مهدی حیدری، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیز در حاشیه این بازدید گفت: امروز توفیق داشتیم پس از ۱۲ سال میزبان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از این منطقه باشیم.

وی با بیان اینکه همکاران نفت مناطق مرکزی و زاگرس جنوبی در فصل سرد سال اقدام‌هایی بیش از تعهد برای تولید پایدار گاز طبیعی داشتند، درباره طرح‌های توسعه‌ای وزارت نفت در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران اظهار کرد: امروز بازدید ویژه‌ای از طرح‌های ضربتی افزایش تولید گاز مجموعه نفت مرکزی داشتیم.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران تصریح کرد: قرار است با توسعه میدان‌های دی و آغار در استان فارس و در شهرستان فیروزآباد ظرفیت تولید گاز را افزایش دهیم که در مرحله نخست با افزایش زودهنگام از میدان دی با ۳ میلیون مترمکعب در روز و آغار با ۴ میلیون مترمکعب در روز (در مجموع روزانه ۷ میلیون مترمکعب) تا سال ۱۴۰۲ اجرایی می‌شود.

حیدری افزود: در مرحله دوم هم این ظرفیت در مجموع ۲۵ میلیون مترمکعب در روز از میدان‌های دی و آغار افزوده می‌شود که برای پالایش این مقدار، نیاز به توسعه پالایشگاه فراشبند است، در حال مذاکره با شرکت‌های داخلی و سرمایه‌گذار برای امضای قرارداد آن هستیم که حدود ۱۷۷ میلیون دلار هزینه می‌برد و تا چند ماه آینده به قرارداد می‌رسد و افزایش تولید گاز و اشتغال‌آفرینی در منطقه را در پی دارد.

وی یادآور شد: توسعه کامل میدان‌های دی و آغار و پالایشگاه فراشبند تا حدود ۳۶ ماه آینده تکمیل می‌شود که گام مهمی خواهد بود.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه