English

سعیدیان مدیر عامل شرکت فولاد خرمدشت تاکستان:

تولید فولاد در رده صنایع مهم و استراتژیک کشور قرار دارد

سعیدیان مدیر عامل شرکت فولاد خرمدشت تاکستان گفت:تولید فولاد در رده صنایع مهم و استراتژیک کشور قرار دارد و این صنعت در ایران با تکیه بر ذخایر انرژی و منابع معدنی توسعه یافته است.

تولید فولاد در رده صنایع مهم و استراتژیک کشور قرار دارد

مهندس مجید سعیدیان مدیر عامل شرکت فولاد خرمدشت تاکستان در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری موج قزوین پیرامون صنعت فولاد و نقش صادرات آن سخن گفت.

مدیر عامل شرکت فولاد خرمدشت تاکستان  گفت: تولید فولاد در رده صنایع مهم و استراتژیک کشور قرار دارد و این صنعت در ایران با تکیه بر ذخایر انرژی و منابع معدنی توسعه یافته است.

وی ادامه داد: میزان مصرف فولاد در کشور ما به مراتب کمتر از ظرفیت‌سازی‌های انجام‌شده در این صنعت است و بنابراین صادرات و فروش این محصول به بازارهای جهانی، تنها راه تداوم تولید در این زنجیره استراتژیک و همچنین حفظ موقعیت‌های شغلی ایجادشده به‌واسطه آن است.

مدیر عامل شرکت فولاد خرمدشت تاکستان  اضافه کرد: صنعت فولاد ایران صادرات‌محور است و در حال‌حاضر برآورد می‌شود میزان تولید محصولات فولادی در کشور، ۶۰ درصد بالاتر از نیاز کشور است، این در حالی است که بسیاری از صنایع با ظرفیت کامل خود فعالیت نمی‌کنند.

وی ادامه داد :بی‌توجهی به صادرات و تسهیل مسیر آن به‌منزله افت تولید و خالی ماندن ظرفیت‌های فولادی کشور است که در چنین شرایطی، از یک‌سو هزینه تولید این فلز استراتژیک در کشور ما افزایش خواهد یافت و به بیانی دیگر، تولید آن دیگر با بهره‌وری کافی همراه نخواهد بود و از سوی دیگر، صنایع با توجه به افت تولید ناچار به تعدیل نیروی انسانی خود خواهند شد.

سعیدیان اضافه کرد: کاهش ارزآوری حاصل از صادرات، دیگر چالشی است که به‌دنبال افت فروش فولاد و محصولات فولادی در بازار جهانی در انتظار اقتصاد ما خواهد بود که در همین حال، سرمایه قابل‌توجهی که در طول این سال‌ها جذب این صنعت شده، عملا بدون استفاده می‌شود.

مدیر عامل شرکت فولاد خرمدشت تاکستان افزود: صادرات فولاد مسیر تجارت سایر محصولات را هم تسهیل می‌کند و به‌عنوان مثال در جریان فروش فولاد به سایر کشورها و با توجه به رضایت خاطر طرف‌های خارجی از کیفیت و نرخ محصولات ما، تعاملی جدی و سازنده میان ما و خریداران خارجی شکل می‌گیرد؛ بنابراین از صادرات فولاد می‌توان به‌عنوان فرصتی برای توسعه حداکثری تجارت خارجی کشور بهره گرفت. بخش بزرگی از فولاد و محصولات فولادی کشور به کشورهای همسایه صادر می‌شود.

وی ادامه داد:از آنجاکه فولاد محصولی حجیم است، صادرات آن به کشورهای منطقه عموما از استقبال بیشتری برخوردار است، چراکه هزینه حمل آن کاهش می‌یابد، ترکیه نیز به‌عنوان یکی از مقاصد صادراتی کشور مورد توجه قرار دارد. البته صادرکنندگان فولاد کشور با چالش‌های جدی در مسیر فعالیت خود روبه‌رو هستند.

مهندس سعیدیان گفت: ایران در طول سال‌های گذشته با تحریم کشورهای خارجی روبه‌رو بوده که تعامل و تجارت را میان ما و سایر کشورها دشوار کرده است. صادرکنندگان فولاد از امکان تبادلات بانکی برای فروش محصولات خود به بازارهای جهانی برخوردار نیستند. همین چالش‌ها عملا هزینه صادرات را برای ما افزایش می‌دهد.

وی در ادامه توسعه‌نیافتگی زیرساخت‌های حمل‌ونقل کشور نیز صادرات فولاد را دشوار و هزینه‌بر می‌کند اضافه کرد: همزمان با تمام موارد یادشده شاهد سیاست‌گذاری نادرست مسئولان هستیم که عملا تداوم فعالیت و تجارت ما را تحت‌تاثیر منفی قرار می‌دهد؛ بنابراین باید ادعا کرد در سایه مشکلات یادشده عملا فروش فولاد ایران به بازارهای جهانی با چالش‌هایی روبه‌رو است.

مدیر عامل شرکت فولاد خرمدشت تاکستان افزود:یک از بزرگ‌ترین مشکلات صادرکنندگان در حوزه بازگشت ارز صادراتی است. در طول سال‌های گذشته، تولیدکنندگان موظف بوده‌اند ارز خود را با نرخ نیمایی به کشور بازگردانند و این در حالی است که نیازهای خود را با دلار آزاد تامین می‌کنند و البته چندی پیش بانک مرکزی بخشنامه‌ای صادر کرد و به موجب آن، بازار متشکل ارزی تشکیل و مقرر شد، صادرکنندگان ارز خود را با نرخ توافقی به صرافی‌ها به فروش برسانند.

وی اضافه کرد: با این وجود، با چالشی در این مسیر روبه‌رو شده‌ایم، چراکه در این طرح، منشأ ارز صادرکننده باید مشخص شود ،این درحالی است که ایران تحریم است و تعاملات بانکی میان ایران و سایر کشورها وجود ندارد و ارز حاصل از صادرات تولیدکنندگان عموما به‌صورت چمدانی وارد کشور می‌شود و عموما قابل‌ردیابی نیست؛ بنابراین این بخشنامه با اشکال روبه‌رو است و تحریم‌های ایران و راه‌های دور زدن تحریم را نادیده گرفته‌اند.

مدیر عامل شرکت فولاد خرمدشت تاکستان در پایان گفت: با توجه به اهمیت تولید و صادرات فولاد در اقتصاد کشور، انتظار می‌رود چالش‌های حاکم بر این مسیر برطرف شوند و بدون تردید تسهیل این مسیر در نهایت به نفع اقتصاد کشور است و حتی به رشد اشتغالزایی منجر خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه