موج
کدخبر : ۴۵۲۶۴۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-452641

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اصفهان در گفتگو با موج خبر داد ؛

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اصفهان از کسب رتبه اول شهرستان اصفهان در توزیع عادلانه یارانه ها در کشورخبر داد .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، زمین و خاک به عنوان اساسی‌ترین عنصر حیات بشری و جایگاه تکوین و رشد گیاهان، موهبتی الهی است که به رسم امانت به انسان سپرده شده است تا با حفاظت و بهره‌برداری بهینه از آن دوام نسل خویش را تضمین کند. تردیدی نیست که دستیابی به مهمترین ماموریت وزارت جهاد کشاورزی یعنی امنیت غذایی ، مستلزم تداوم بهره برداری از اراضی کشاورزی است که خوشبختانه در سالهای اخیر موضوع حفظ کاربری اراضی و باغات و جلوگیری از تخریب و تغییر کاربری بی ضابطه آن در کانون توجه سیاست گذاران و مسئولین امر قرار گرفته است .

محمدحسین احمدی پیش از تصدی مدیرجهاد کشاورزی شهرستان اصفهان ، ۶ سال فعالیت در شهرستان بوئین میاندشت و ۲ سال در شهرستان تیران در حوزه کشاورزی  فعالیت داشته اند . در گفت و گو با ایشان بیشتر با ماموریت های این وزارت خانه در خصوص شهرستان های استان اصفهان آشنا خواهیم شد .

شهرستان اصفهان چند هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد؟

شهرستان اصفهان بالغ بر ۶۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که  در زمان جاری بودن آب در رودخانه نزدیک به ۴۵ هزار هکتار زیر کشت می رود و در زمانی که آب نیست تقریبا  کشت آن نصف میشود. در حال تهیه یک چشم اندازبرای شهرستان اصفهان هستیم که  براساس آمایش سرزمینی و همینطور الگو کشت درنظر گرفته شده است و همینطور پتانسیل هایی که در سطح شهرستان اصفهان در تمام زمینه ها وجود دارد .

در خصوص سند دار کردن اراضی کشاورزی شهرستان استان اصفهان چه اقداماتی صورت گرفته است ؟

یکی از تعهدهایی که وزیر محترم کشاورزی داشتند در خصوص بحث سند دارکردن اراضی کشاورزی است که هفته ای یک روز سه دستگاه دولتی استان اصفهان ؛ اداره منابع طبیعی ، اداره ثبت وجهاد کشاورزی شهرستان پا ثابت جلسات هستند . همینطور هفته ای یک روز نیز بازدیدهای میدانی آن به همراه جلسات آن برگزار میشود که درآن موضوع پلاک های ثبتی و اجرا قوانین منابع طبیعی و جهاد کشاورزی و مباحث  پیرامون واگذاری ها پیگیری می شود و کشاورزان می توانند در راستای قوانین سند شش دانگ خود را تحویل بگیرند .

در خصوص تغییر کاربری زمین های کشاورزی شهرستان اصفهان چه پیشگیری هایی صورت گرفته است ؟

یکی از اصلی ترین موضوعات در بحث تغییر کاربری ها، پیشگیری است و در این زمینه  اقداماتی صورت گرفته تا علل این موضوع در زمینه های اجتماعی ، آب و ...  بررسی شود تا علل اصلی آن ریشه یابی کنیم.

کشاورزی عشق مخصوص به خودش را میخواهد و متفاوت از صنعت است .این موضوع بسیار حائز اهمیت است که یک سانت خاک زراعی نزدیک به چهارصد سال طول میکشد تا تشکیل شود و ممکن است عاقبتی که در زمینه آب برای ما پیش آمد در زمینه خاک نیز بروز کند  که سعی کردیم بحث پیشگیری ها را شروع کنیم . موضوع دوم برخوردهایی است که باید داشته باشیم و دستور رئیس قوه قضائیه و رییس جمهور برای وزارتخانه کشاورزی است تا برخورد قاطع با تغییر کاربری ها صورت بگیرد .

بیشترین برخوردها در خصوص تغییر کاربری ها با کدام افراد است ؟

سعی کرده ایم تا بیشتر برخورد ها را به طرف مجموعه سازان و دلال ها ببریم تا کشاورزان . در خصوص تغییر کاربری ها مشکلی که داریم افرادی است که دارند سوء استفاده می کنند و اراضی کشاورزی را تبدیل به  مجموعه باغ ها می کنند و خیلی از افراد که می خواهند سرمایه گذاری کنند از این افراد خرید می کنند که متاسفانه در خصوص این تغییر کاربری ها تعیین تکلیفی نشده است و زمانی که بحث برخورد می رسد این دوستان ضرر و زیان سنگینی خواهند کرد که باید قبل از خرید و فروش  از مجموعه جهاد کشاورزی شهرستان استان اصفهان استعلام بگیرند چون بدون استثناء این تغییر کاربری ها غیر مجاز است .

در خصوص تامین منابع آبی شهرستان های استان اصفهان چه اقداماتی صورت گرفته وآیا این مشکل آسیبی به محصولات کشاورزی و دامی وارد کرده است ؟

پیگیری هایی که از طرف دولت در حال انجام است، نسبت به گذشته روند متفاوتی دارد و شخصا نسبت به تامین منابع آبی استان  و رفع کمبود آن بسیار خوشبین هستم . مشکلات ناشی از کمبود اب هیچ خللی به محصولات کشاورزی، تولیدات دامی و  پیرامونی آن وارد نکرده است. در بحث تولیدات دامی در خیلی موارد رتبه اول کشور را داریم به عنوان نمونه ۱۵درصد سهم تولید شیر کشور به استان اصفهان تعلق دارد. همینطور در تولید فرآورده های گوشتی، تخم مرغ ، تولیدات گلخانه ای، گیاهان دارویی و... توانسته ایم که جایگاه گذشته آن را حفظ کنیم. مجموعه جهاد کشاورزی شهرستان استان اصفهان و همینطور وزارت خانه آن به دنبال بحث کیفی هستند تا با همین داشته ها بهره وری افزایش بدهند .

در خصوص توزیع عادلانه یارانه ها شهرستان اصفهان چه جایگاهی دارد؟

امسال در بحث توزیع عادلانه یارانه ها ، شهرستان اصفهان رتبه اول کشور را در جذب اعتبارات دامدار کارت و اعتباراتی که در خصوص تامین مالی هزینه های جاری واحدهای دامی را بدست آورده که در این زمینه پشتیبانی بسیار خوبی صورت گرفته است.

چه طرح هایی در خصوص آبیاری مدرن و همینطور کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی سطح شهرستان اصفهان صورت گرفته است ؟

در شهرستان استان اصفهان بالغ بر هشت هزار هکتار اراضی آبیاری مدرن صورت می گیرد و نزدیک به هزار و پانصد هکتار طرح هایی است که آماده اجرا است . بحث های آبیاری تحت فشار ، کانال کشی ها و انتقال آب با لوله بهره وری به شدت افزایش داده ایم. همینطوراستان اصفهان در بحث توسعه گلخانه رتبه اول کشور را در سال گذشته داشته است که در این زمینه اعتبارات بسیار خوبی برای ایجاد و توسعه گلخانه ها در سطح شهرستان استان اصفهان در نظر گرفته شده و پیگیری هایی صورت گرفته تااین روند هم در بحث صادرات محصولات  و همینطور در موضوع بهره وری آب ادامه دار باشد .

 

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها