موج
کدخبر : ۴۱۳۶۷۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-413676

کتاب بررسی مختصر سواد آموزی زن در ایران به نویسندگی فاطمه کرم غریبی و توسط انتشارات ناسنگ نوشهر رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، فاطمه کرم غریبی در گفت وگو با موج، درباره این کتاب و هدف از انتشار آن اظهار داشت: در تاریخ آموزش و پرورش اسلام می‌خوانیم که مساجد اولین مراکز آموزشی در اسلام بود که زنان هم می توانستند به این مکان های آموزشی رفت و آمد داشته باشند و در مجالس علمی آن حضور یابد.

وی ادامه داد: در مقایسه زندگی زن در جامعه اسلامی با نحوه زندگی زن یونانی و مسیحی در قرون وسطا که عصر طلایی فرهنگ و تمدن اسلامی است که روشنی می‌توان دریافت زن مسلمان در آن روزگاران به چه جایگاه و پایگاه بلندی از رشد عقلی و روحی در زندگی جامعه اسلامی دست یافته بود.

نویسنده کتاب «بررسی مختصر سواد آموزی زن در ایران» در ادامه با بیان اینکه زنان نه تنها علوم اسلامی را فرا می گرفتند و در آن تبحر داشتند بلکه در همه علوم آن زمان حتی به هنر و به ویژه هنر موسیقی را هم می‌آموختند و آموزش می دادند، تصریح کرد: زنان هرگز پس از اسلام در آموختن و یادگیری دانش در هیچ رشته‌ای از علوم محروم نبودند در حد در علم فقه آن قدر تبحر داشتند که به درجه اجتهاد هم رسیدند.

وی گفت: هدف و توجه و تمرکز اینجانب در این کتاب نقش سواد زنان در بهبود کیفیت زندگی آنها و همچنین بر زندگی اطرافیان آنها است.

کرم غریبی ضمن تقدیر از خانم میترا متاجی مؤسس انتشارات ناسنگ که در راه انتشار کتاب بسیار همراه وی بود، خاطرنشان ساخت: این کتاب بدین گونه و به صورت تخصصی برای بانوان کمتر به چاپ رسیده است که می تواند اطلاعات خوبی را به مخاطب ارائه دهد.

وی با بیان اینکه این کتاب در 100 صفحه به چاپ رسیده است، افزود: مدت یک سال جمع آوری مطالب و تحقیق در مورد آن ادامه داشت.

مؤسس انتشارات ناسنگ نیز با بیان اینکه متأسفانه با مراجعه به تاریخ می بینیم که درباره تاریخ زنان آن‌گونه که شایسته است پرداخته نشده است، ابراز داشت: تاریخ ایران گواهی می‌دهد که زن در ایران مقام ارزشمندی داشته است و همانند مردان برای آبادانی کشورشان مشارکت داشتند.

میترا متاجی امیررود افزود: مردم ایران باستان علاقه زائدالوصفی به سوادآموزی داشتند و فرزندان خود را برای فراگیری علم و دانش به آموزشگاه‌ها می‌فرستادند و پایه و اساس این آموزش را باید حدود 500 پیش از میلاد در دوره هخامنشیان دانست و دختران و پسران در کنار هم به یادگیری می‌پرداختند و هیچ تفاوتی در تحصیل علم و دانش در میانشان وجود نداشت.

وی تصریح کرد: اگر ایران دوره اسلامی را مورد مطالعه قرار دهیم در می‌یابیم که ایرانیان هم چنان در سواد و دانش پیشتاز هستند زیرا دریافتند که دین مبین اسلام همه انسان‌ها را به سوادآموزی و کسب علم و دانش تشویق می‌کند و از آنجایی‌که شمار دانشمندان زن در تاریخ نظام آموزشی اسلام در مقایسه با مردها کمتر است، برخی پنداشته‌اند که در اسلام محدودیتی درباره تحصیل زنان و دختران وجود دارد.

مؤسس انتشارات ناسنگ گفت: اسلام مرد و زن را در برابر جایگاه و منزلت زندگی به‌ وسیله اراده و کار مساوی می‌داند از همین رو هر دو در به دست آوردن مایحتاج زندگی و آنچه مایه قوام حیات انسانی است با هم به تلاش و کوشش می‌پردازند و تحصیل علم و دانش از احکامی است که زن و مرد در آن مشترک هستند و هرگز دین اسلام جنسیت را سد راه علم و دانش قرار نداده است.

وی با تأکید براینکه واضح است که عقل هیچ خردمندی بی‌سواد گذاشتن قشر عظیمی از جامعه بشری را که اصلی‌ترین نقش را در تولید و تربیت انسانی دارند نمی‌پذیرد، یادآور شد: امروزه در جهان شاهد پیشرفت‌های زنان در زمینه‌های گوناگون علمی، فلسفی، تکنولوژی و هنری هستیم که خداوند این لیاقت و شایستگی را در وجود گران قدرش قرار داده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها