موج
کدخبر : ۴۰۴۱۰۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-404103

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اختصاص مبلغ 80 میلیارد ریال به حمایت از تئاتردر کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، قادر آشنا شامگاه یکشنبه در نشست خبری در مریوان به مناسبت اختتامیه پانزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان اظهار داشت: طرح چابک‌سازی جشنواره‌ها در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد بوده و هنوز اجرایی نشده است اما امیدواریم آن را عملیاتی کنیم.

وی با بیان اینکه کردستان پیشتاز عرصه فرهنگ و هنر است، اضافه کرد: در نظامهای سیاسی میزان مدارا و تحمل با سنجش اهمیت تئاتر انجام می شود و ایران از بهترین‌های تئاتر در جهان است که در شبانه روز 130 اجرا صورت می‌گیرد که به معنای تفکر، خودباوری و خوداتکایی است و اینکه نطام سیاسی اجازه داده تا به وسیله تئاتر به نقد کشیده شود.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: تئاتر و حوزه تفکر و اندیشه طرفداران زیادی دارد و شاهد این ادعا همین شوق حضور هنرمندان و استقبال مردم در جشنواره‌ها از جمله تئاتر خیابانی مریوان است.

آشنا با اشاره به اینکه تئاتر خیابانی در دوران شیوع ویروس کرونا جور تئاتر صحنه ای را کشید، ادامه داد: تئاتر خیابانی مریوان توانست چراغ این هنر را روشن نگهدارد و امیدواریم هر سال رونق یابد، ضمن اینکه امسال بخش بین المللی آن تعطیل بود و این نقیصه در جشنواره فجر هم وجود داشت که در تلاش هستیم آن را رفع کنیم.

وی با تاکید بر حمایت از برگزاری جشنواره مریوان در سال آینده، اظهار داشت: بودجه امسال تئاتر در کشور 180 میلیارد ریال بود که دولت 340 میلیارد ریال اختصاص داد و همه آن جذب شد.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعتبار اختصاص یافته به استان‌های کشور را 80 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: امسال 16 بودجه حمایتی از تئاتر مصوب شد که نیمی به حمایت از استانها اختصاص یافت، ضمن اینکه تریبون تئاتر ایران در دوران کرونا راه‌اندازی و مستند تئاتر ایران به ویژه در غرب ایران مصوب شد.

آشنا با بیان اینکه با توجه به واکسیناسیون و پروتکلها امیدواریم با کمرنگ شدن کرونا هم اکنون برای جشنواره بین‌المللی آماده شویم، افزود: باید مختص شهر مریوان برای اجرای تئاتر خیابانی در طول سال برنامه داشته باشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان هم اظهار داشت: در طول برگزاری و قبل از جشنواره تئاتر خیابانی مریوان اهالی رسانه پای کار و گزارشهای تصویری و مکتوب و تلویزیونی بسیار عالی تهیه کردند و اطلاع رسانی بال پروازی برای تئاتر خیابانی مریوان بود.

عبید رستمی بر لزوم برنامه‌ریزی برای برگزاری جشنواره در سال آینده تاکید کرد و یادآور شد: در زمینه توسعه زیرساختها به تناسب استقبال مردم از هنر، جانمایی‌های درستی در داخل شهر مریوان ایجاد شد اما محوطه دریاچه زریوار مدیریت واحد ندارد با اینکه به دنبال ایجاد جانمایی در چند مکان هستیم.

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان از پنج آبان شروع و تا 10 آبان ماه 1400 به دبیری عبید رستمی در شهرستان مریوان ادامه خواهد داشت.

نمایش‌های راه‌یافته به این جشنواره 41 اثر بوده که 16 اثر در بخش آزاد، 6 اثر در بخش آیینی و سنتی، پنج اثر در بخش کودک و نوجوان، سه اثر در بخش دگرگونی‌های اجرایی و پنج اثر هم در بخش ویژه(ایثار و شهادت) به مرحله نهایی راه یافت. ضمن اینکه بخش برگزیده جشنواره(جشنواره جشنواره‌ها) هم برگزار خواهد شد. 27 اثر خارجی هم متقاضی نمایش است که تعدادی از آنها در فضای مجازی و به صورت آنلاین پخش خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها