موج
کدخبر : ۴۰۱۲۹۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-401294

محسن زنگنه:

نماینده مردم تربت‌حیدریه بیان کرد: کاهش قیمت زعفران در سال جاری باعث سوء استفاده مافیای زعفران شده و وضعیت بدی را برای کشاورزان ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، محسن زنگنه نماینده مردم تربت‌حیدریه در مراسم افتتاح مرکز خرید حمایتی زعفران تربت حیدریه عنوان کرد: زعفران باید به قیمت واقعی خود برسد و زنجیره تولید و ارزش افزوده زعفران در این منطقه شکل بگیرد.

زنگنه همچنین در این مراسم که با حضور سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران  در تربت حیدریه برگزار شد اظهار کرد: قیمت نگین زعفران هر کیلوگرم ۲۶ میلیون تومان خریداری می شود و سیاست های دولت را برای امسال تعیین و کف قیمت زعفران را مشخص کردیم و تا شهریور ماه سال آینده هر کشاورزی که نتواند محصول زعفران خود را به فروش برساند می تواند در مرکز خرید حمایتی زعفران، محصول خود را بفروشد.

نماینده مردم تربت‌حیدریه، زاوه و مه‌ولات همچنین افزود: در ابتدای دهه ۹۰ و با افزایش قیمت دلار، زعفران کیلویی سه هزار دلار در ایران فروخته می شد اما امروز این رقم کاهش یافته و به کیلویی ۵۸۰ دلار رسیده و با همین رقم صادر می شود و قیمت زعفران ثابت مانده است و مافیای زعفران هم از این شرایط استفاده و با استفاده از بعضی نهادها، وضعیت بدی را برای کشاورز ایجاد کرده است و کشاورز حتی توان تهیه محصول خود را هم ندارد.

وی در ادامه تاکید کرد: از سال قبل بازار سرمایه را برای حمایت از زعفران تحکیم کردیم، بخش خصوصی هم در قالب شرکت تعاونی سهامی عام ایجاد شده و از سال بعد زعفرانکاران تربت حیدریه نیازی به خرید دولت ندارند و خود تعاونی، محصول زعفران را خریداری می کند.

زنگنه تصریح کرد: این مرکز خرید حمایتی زعفران در تربت حیدریه، زعفران را از کشاور دریافت و وزن و عیار آن را مشخص کرده و خریداری می کند.

شایان ذکر است که: در این جلسه تفاهمنامه ای در خصوص ایجاد زنجیره ارزش افزوده و تولید زعفران بین مدیر عامل این کارخانه طلای سرخ و سازمان مرکزی تعاون روستایی منعقد شد و در این مراسم از دستگاه هوشمندسازی قیمت گذاری زعفران نیز رونمایی شد که قیمت زعفران را آنالیز و مشخص می کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها

`