موج
کدخبر : ۴۰۰۴۲۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-400420

حسین موسوی نژاد:

رییس اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان‌ رضوی بیان کرد: در استان واحدهای پرورش مرغ تخم‌گذار با ۶۰ درصد ظرفیت تولید در حال فعالیت هستند و به دلیل این مساله با کاهش تولید تخم‌مرغ در استان مواجه هستیم

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، حسین موسوی نژاد رییس اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان‌ رضوی در خبری اعلام کرد: اکنون واحدهای پرورش مرغ تخم‌گذار استان حدودا با ۶۰ درصد ظرفیت در حال فعالیت هستند و از دی ماه سال گذشته تاکنون هزینه‌های تولید تخم‌مرغ ۳۶ درصد افزایش داشته.

موسوی نژاد در ادامه افزود: اما لازم به ذکر است که در زمینه به‌روز رسانی قیمت آن اقدامی انجام نشده است و از سال گذشته تا کنون جمعیت طیور در استان حدود ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

رییس اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان‌ رضوی همچنین تصریح کرد: اکنون واحدهای پرورش مرغ تخم‌گذار استان حدودا با ۶۰ درصد ظرفیت در حال فعالیت هستند و ۴۰ درصد ظرفیت آن‌ها خالی است. بنابراین  شاهد کاهش جمعیت طیور در استان هستیم.

وی تاکید کرد: این قیمت مصوب برای تخم‌مرغ مورد تایید ما نبود و با توجه به اینکه از دی ماه سال گذشته تاکنون هزینه‌های تولید تخم مرغ ۳۶ درصد افزایش داشته است، در زمینه به‌روز رسانی قیمت اقدامی انجام نشده است. دولت جدید نیز تاکنون تصمیم‌گیری برای قیمت تخم‌مرغ انجام نداده است.

رییس اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان‌ رضوی بیان کرد: در استان واحدهای پرورش مرغ تخم‌گذار با ۶۰ درصد ظرفیت تولید در حال فعالیت هستند و به دلیل این مساله با کاهش تولید تخم‌مرغ در استان مواجه هستیم و تولید تخم‌مرغ در استان در سال جاری نسبت به سال ۹۸ تقریبا نصف شده است و در سال ۹۸ روزانه ۶۰۰ تن تخم‌مرغ  و در سال ۹۹ تخم‌مرغ روزانه ۴۵۰ تن تولید می‌شد اما در سال جاری تولید روزانه تخم‌مرغ به ۳۰۰ تن رسیده است.

موسوی نژاد ادامه داد: امروز هر کیلو تخم‌مرغ از مرغدار به قیمت ۲۰ هزار تومان خریداری شده و مصرف‌کننده نیز تخم مرغ را کیلویی ۲۶ هزار تومان می‌خرد و این تفاوت قیمت از تولیدکننده تا مصرف کننده کمی غیرمنطقی است و علت این امر این است که زمانی که دولت قیمت تخم‌مرغ را مشخص نمی‌کند، قاعدتا در این میان دلال‌ها و واسطه‌ها از این وضعیت سواستفاده می‌کنند.

وی گفت: در فروردین ماه و اردیبهشت که قیمت تخم مرغ به ۹۵۰۰ تومان رسیده بود، مطالبه‌ و درخواستی برای خرید و ذخیره‌سازی تخم‌مرغ از سوی پشتیبانی امور دام و جهاد کشاورزی انجام نشد و اگر همان زمان تخم‌مرغ خریداری و ذخیره‌سازی می‎‌شد، در حال حاضر با این بحران مواجه نبودیم.

رییس اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان‌ رضوی متذکر شد: آن زمان که قیمت تخم‌مرغ به ۹۵۰۰ تومان رسید مرغداران، مرغ‌های خود را کشتار و حذف کردند زیرا برای مرغدار صرفه اقتصادی نداشت و حمایتی از تولید کننده صورت نگرفت.

موسوی نژاد همچنین یادآور شد: علت کاهش مصرف در فروردین و اردیبهشت ماه به دلیل مصادف بودن این دو ماه با ماه مبارک رمضان بود و از طرفی گرمای هوا و ممنوعیت صادرات نیز باعث کاهش قیمت تخم مرغ در آن زمان بود و در نتیجه مرغداران زیان و آسیب دیدند و در آن زمان صدای ما به پشتیبانی امور دام برای خرید و ذخیره‌سازی نرسید و این اقدام از سمت آنان انجام نشد و در نهایت مرغداران مجبور به کشتار مرغ‌های خود شدند و جمعیت مرغ کم شد.

قیمت مصوب برای تخم‌مرغ

وی عنوان کرد: در حال حاضر با شروع فصل سرما و کاهش دمای هوا، مصرف تخم‌مرغ بیشتر خواهد شد و ما با کاهش تولید تخم‌مرغ در زمان افزایش مصرف مواجه هستیم و از سال گذشته تا کنون جمعیت طیور در استان حدود ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است

رییس اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان‌ رضوی ادامه داد: از سال گذشته تا کنون جمعیت طیور در استان حدود ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است و قیمت جوجه یک روزه از نرخ مصوب دولتی یعنی ۹۵۰۰ تومان به ۱۹ هزار ۵۰۰ تومان رسیده است. از طرف دیگر یکی از اقدامات دولت گذشته این بود که ارز لازم را به واردات جوجه اجداد نداده بود.

وی همچنین افزود: این عدم تخصیص ارز برای جمعیت مرغ مادر که تولید کننده جوجه یک روزه است، در نهایت موجب شد تا اتفاقات اخیر در رابطه با تخم مرغ رقم بخورد و پیش‌بینی بنده این است که وضعیت تولید و قیمت تخم‌مرغ در ۶ ماه دوم سال بهتر نخواهد شد.

موسوی نژاد در خاتمه خاطر نشان کرد: دولت در مرحله اول قیمت تخم‌مرغ را به روزرسانی کند که با به روز کردن قیمت تخم‌مرغ از کشتار مرغ و همچنین سوءاستفاده دلال‌ها جلوگیری شود و دومین پیشنهاد این است که نهاده مورد نیاز مرغدارها را تامین کند؛ چراکه یکی از مشکلات اصلی این است که نهاده مورد نیاز مرغداران تامین نمی‌شود و این امر باعث روی آوردن مرغداران به خرید نهاده از بازار آزاد شده بود و راهکار دیگر این است که باید از تولید کننده داخلی حمایت شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها

`