موج
کدخبر : ۳۹۶۳۷۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-396377

در آستانه فصل پاییز صورت می گیرد:

طنین بانگ مرال نر در دل جنگل های هیرکانی آغاز فصل گاوبانگی و تلاش محیط بانان برای بقای نسل بزرگترین گوزن ایران را نوید می دهد.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، مرال یا گوزن قرمز که در گویش مازندرانی به آن گاو کوهی نیز گفته می شود، گونه نماد جانوری استان مازندران و به بزرگترین پستاندار علفخوار از گونه های با شکوه جنگل های پهن برگ هیرکانی شمال است.

فصل گاوبانگی فرا رسیده و آغاز رقابت گوزن های نر جهت از میدان به در کردن سایر گوزن ها و در اختیار گرفتن قلمرو و بقای نسل بزرگترین گوزن ایران که با راهکارهای مدیریتی مناسب جهت حفظ و حفاظت از این گونه با ارزش همراه می باشد.

حفاظت مناسب از گونه با ارزش مرال و انجام اقدامات حفاظتی در مناطق جنگلی مازندران تنها با تلاش شبانه روزی محیط بانانی به دست می آید که با تمام وجود سعی دارند محیطی امن برای زاد و ولد این گونه با ارزش فراهم کنند از جمله این اقدامات برپایی چادرهای گاوبانگی از اواسط شهریور تا اواخر مهرماه گشت و کنترل و نظارت مناطق زیستگاهی می باشد تا علاوه بر کوتاه نمودن دست شکارچیان متخلف که با تقلید صدای گوزن سعی در شکار آن ها دارند اطلاعات لازم از وضعیت جمعیتی، زیستگاهی و پراکنش این گونه حمایت شده را نیز به دست آورند.

مرال یا گوزن قرمز به عنوان نماد تنوع زیستی استان مازندران از گونه های حمایت شده ای است که در جنگل های شمال از شمال غرب تا ارسباران و از شمال شرق تا بخش های از خراسان شمالی پراکنش دارد و مناطق جنگلی هزارجریب بهشهر و نکا، پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه، کیاسر و محدوده امن منطقه حفاظت‌ شده البرز مرکزی از مهم ترین زیستگاه های مرال در استان می باشدکه در فصل گاوبانکی با برپایی 30 چادر و استقرار محیط بانان در این چادرها از ارتفاعات رامسر در غرب تا گلوگاه شرق استان را تحت پوشش و حفاظت دارند.

از همه دوستداران و علاقمندان به حیات وحش و مردم نواحی جنگلی و کوهستانی درخواست می شود تا هرگونه فعالیت و رفت و آمد غیرعادی را به ادارات حفاظت محیط زیست در سراسر استان گزارش دهند تا بدینوسیله بتوان حمایت همه جانبه ای جهت حفظ و حراست این گونه زیبا و با ازرش به عمل آورده و با حفظ داشته هایمان آن ها را برای نسل های بعد محافظت کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها