موج
کدخبر : ۳۸۱۸۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-381881

امیر مهدی مرادی:

دبیر انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی بیان کرد: کیفیت بسیاری از ماشین آلات داخلی به پای دستگاه‌های خارجی نمی‌رسد و اما بانک تسهیلاتی در این زمینه به واحد‌ها نمی‌دهد یا اینکه ارزی تخصیص نمی‌یابد.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، امیر مهدی مرادی، دبیر انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی در جلسه دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی اعلام کرد: ارز برای واردات ماشین‌ آلات با بازده زیاد تخصیص داده نمی شود به دلیل اینکه مشابه داخلی آن در کشور وجود دارد .

امیر مهدی مرادی همچنین افزود: کیفیت بسیاری از ماشین آلات داخلی به پای دستگاه‌های خارجی نمی‌رسد و اما بانک تسهیلاتی در این زمینه به واحد‌ها نمی‌دهد یا اینکه ارزی تخصیص نمی‌یابد.

در ادامه کیومرثی رئیس اداره فلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز درهمین رابطه گفت: هم اکنون در روند ثبت سفارش، تأخیری در کار صورت نمی‌گیرد و ثبت به موقع انجام می‌شود، اما مشکل اصلی در تخصیص هاست. گاهی ماشینی در ایران تولید می‌شود، اما به کیفیت نوع خارجی خود نیست یا اینکه واحد تولیدکننده آن دستگاه، آن را به موقع تحویل نمی‌دهد.

وی در ادامه اظهارکرد: برخی از واحد‌های صنعتی استان، ۹ تا ۱۰ ماه است که معطل تخصیص ارز برای ورود ماشین آلات صنعتی خود هستند.

دیگر سخنران جواد کدخدا مزرجی، کارشناس شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی بود که در این نشست اظهار کرد: یکی از نکاتی که در این زمینه باید به آن توجه داشت این است که چون امکان تولید ماشین صنعتی در کشور وجود دارد، برخی از واحد‌های صنعتی خواستار جلوگیری از واردات ماشین‌ها از خارج از کشور و تخصیص ارز در این زمینه هستند.

سخنران دیگر، حامد حیدری نماینده شورای هماهنگی بانک‌های استان بود که افزود: تخصیص ارز براساس اولویت‌های بانک مرکزی صورت می‌گیرد و از زمانی که ثبت سفارش انجام می‌شود، وارد پورتال بانک مرکزی می‌گردد و این بانک هم براساس اولویتی که خود دارد، تخصیص ارز می‌دهد.

حامد حیدری در خاتمه تصریح کرد: یکی از راهکار‌ها این است که استاندارد‌های حداقلی را از سازندگان داخلی ماشین آلات صنعتی درخواست کنیم و در صورت  برآورده نکردن آن استانداردها، با استعلام بانک مرکزی، تخصیص ارز برای واردات دستگاه‌ها صورت گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها