موج
کدخبر : ۳۷۸۲۲۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-378221

محمدرضا روستانژاد:

مدیر جهادکشاورزی چناران اعلام کرد: غرق شدن در استخرهای آب کشاورزی هر ساله آماری را به خود اختصاص می‌دهد و با وجود توصیه‌ها و تذکرهای بسیاری در خصوص خطر استخرهای پلیمری، متاسفانه شاهد شنیدن اخبار فوت ناشی از غرق شدن افراد هستیم.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، محمدرضا روستانژاد مدیر جهادکشاورزی چناران بیان کرد: در شهرستان‌های چناران و گلبهار ۲۰۰ استخر آب کشاورزی وجود دارد و می بایست اذعان کرد تعدادی از این استخرها متاسفانه بدون مجوز و رعایت مسایل ایمنی هستند.

محمدرضا روستانژاد در خصوص نظارت‌ها بر این استخرها هم گفت: ما نظارت داریم و تاکنون اخطارهایی هم برای مالکان از طریق فرمانداری و بخشداری فرستاده‌ایم و حتی چند استخر را هم تخریب کردیم ولی این مشکل هنوز در شهرستان  وجود دارد.

وی بیان می‌کند: در زمانی که جهاد مجوز برای این استخرها صادر می‌کند هم تعهدنامه از افراد اخذ می‌شود و هم در متن مجوز آمده است که کسانی که قصد احداث استخر دارند باید تمام اصول ایمنی اعم از فنس‌کشی، تابلو شنا ممنوع و داشتن طناب ایمنی را رعایت کنند.

روستانژاد می‌گوید: از کشاورزان می‌خواهم بدون مجوز اقدام به ساخت استخر نکنند در غیر این صورت باید پاسخگوی حوادث باشند، کسانی هم که مجوز دارند باید مسائل ایمنی و هشدارها را کامل رعایت کنند.

وی همچنین اظهار کرد: مرور همه اظهارات فوق این نکته را گوشزد می‌کند که با توجه به تاثیر کم توصیه‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی، لازم است نهادهای متولی مانند جهادکشاورزی و دستگاه قضایی ورود جدی‌تر و موثرتری به این موضوع داشته باشند تا کمتر شاهد اتفاقات تلخ و مرگبار باشیم.

لازم بذکر است که: غرق شدن در استخرهای آب کشاورزی هر ساله آماری را به خود اختصاص می‌دهد. هر چند که توصیه‌ها و تذکرهای بسیاری در خصوص خطر این استخرهای پلیمری داده شده ولی باز هم شاهد شنیدن اخبار فوت ناشی از غرق شدن افراد به خصوص کودکان و جوانان هستیم.

احمد درویشی کارشناسان حوزه کشاورزی چناران اظهار کرد: برخی از این حوادث به حدی تلخ هستند که هیچگاه فراموش نمی‌شوند مانند حادثه مرگ در روستای ماسکانلو چناران در سال ۹۷ که در جریان آن مادر و دو پسر ۱۱ و ۱۳ ساله‌اش در استخر کشاورزی غرق شدند و در آخرین حادثه پدر ۳۳ ساله و پسر ۸ ساله‌‌اش در روستای ملی چناران و در یکی از همین استخرهای بدون مجوز در چناران به کام مرگ رفتند.

احمد درویشی هچنین گفت: استخرهای کشاورزی باید دارای حریمی مشخص و حفاظ یا  فنس باشند. تاکنون بیشتر جان باختگان در استخرهای ذخیره آب از نوع ژئو ممیران بوده چون این استخرها به صورتی ساخته می‌شوند که بر خلاف استخرهای سیمانی نه پله‌ای دارند که بتوان از آن خارج شد و نه لبه‌ای دارند که بتوان از آن یاری جست و تا رسیدن کمک خود را روی آب نگاه داشت.

 وی در ادامه بیان کرد: سطح استخرهای ذخیره آب، به علت مواد استفاده شده فوق العاده لغزنده هستند بطوری‌که شناگر و یا همراهان وی نمی‌توانند در صورت بروز مشکل کمکی کنند.

وی با اشاره به آمار بالای غرق شدگان در استخرهای ذخیره آب کشاورزی در چناران، ایمن‌سازی و تخریب استخرهای غیرمجاز و ناامن توسط مسئولان مربوطه را راهی موثر برای کاهش غرق‌شدگی‌ها می‌داند.

درویش در خاتمه تصریح کرد: پیگیری مستمر جهادکشاورزی و تشکیل جلسه با مالکان و دیگر دستگاه‌های مربوط در خصوص این استخرها جلوی خیلی ازحوادث را می‌گیرد، خسارتی که غیرقابل جبران است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها