موج
کدخبر : ۳۷۳۱۵۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-373150

مدیر مرکز فقهی ائمه اطهار در دیدار با مسؤلین جمعیت هلال احمر استان قم با بیان اینکه در سایر کشورها فقط حس نوع دوستی و انسان دوستی است که باعث می شود هلال احمر در جریان بحران‌هایی مثل، سیل و زلزله و ... به میدان کمک به جامعه بیاید گفت: این فعالیت بسیار خوب است و اسلام هم بر مسئله خدمت به مجموعه بشر خصوصاً مسلمانان تأکید مضاعف دارد اما اگر در کنار آن بتوانیم به انسانها عنوان عیال الله خدمت کنیم، ارزش این خیلی بالاتر از عنوان بشر است.

به گزارش خبرگزاری موج قم، آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی افزود: ما یک وقت انسان را به عنوان اینکه یک انسان است، در نظر می‌گیریم که چه ویژگی مهمی دارد، البته این خود یک ارزش است، ولی یک وقت انسان به عنوان عیال الله و عیلوله خدا مطرح می‌شود، چه کافر باشد یا مؤمن، چه عادل چه فاسق، چه عالم چه جاهل، چه پیر چه جوان، چه مرد و چه زن، همه عیلوله خدای تبارک و تعالی هستند از این منظر برای خدمت به انسان‌ها یک باب خیلی وسیعی باز می‌شود، و طبعاً کیفیت خدمت و آثار دنیوی و اخروی آن بسیار تفاوت خواهد کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: عقیده من این است که هلال احمر قم سعی کند این عنوان را کشوری و حتی بین‌المللی کند، چرا ما باید بنشینیم از آن طرف دنیا بگویند خدمت به انسان بما هو انسان، بله درست است و در ارزش آن تردیدی وجود ندارد اما یک عنوان بالاتر و مهم‌تر هم هست که صبغه الهی پیدا می‌کند و با در نظر گرفتن آن، انسان با عشق و علاقه زیاد کار کرده و انگیزه‌اش خیلی تفاوت پیدا می‌کند و مسلماً تعداد افرادی که می‌خواهند جذب این مجموعه بشوند و نیز داوطلبین همکاری در بحران‌ها خیلی بیشتر می‌شود.

آیت الله فاضل لنکرانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه قبلاً هلال احمر حضور جدی در میدان خدمت‌رسانی و کمک‌های مؤمنانه نداشت و حضورش در حد کمک‌های اولیه بود و در حاشیه حوادث قرار داشت گفت: در این چند سال اخیر خصوصاً در قضایای زلزله و سیل و بعد هم این بیماری کرونا، تحولی در هلال احمر ایجاد شده و اولین گروهی که برای کمک حضور پیدا می‌کند هلال احمر با یک خدمات وسیع است و واقعش هم همین باید باشد.

وی افزود: حضور هلال احمر باید قبل از کمیته امداد و بهزیستی و نهادهای دیگر در بحران‌ها و حوادث باشد و بتواند پیش‌گیری از حوادث داشته باشد.

آیت الله فاضل لنکرانی با بیان اینکه آموزش‌های هلال احمر در گذشته در حد کمک‌های اولیه بود گفت: الآن با توجه به زیاد شدن آسیب‌ها، این گستردگی آموزش و ارتباط با جوان‌ها،بسیار مهم است و دایره فعالیت هلال احمر باید هر چه بیشتر گسترده‌تر شود تا مردم بیشتر جذب آن شوند لذا مردم را از همان دوره دبستان و دبیرستان و حوزه‌های علمیه آموزش دهید.

وی خاطرنشان ساخت: اگر هلال احمر بخواهد منتظر دریافت امکانات از دولت باشد کافی نیست ولی وقتی فرهنگ سازی کند و خیرین را به میدان بیاورد و برای مواقع بحران از آنها کمک بگیرد و این کمک‌ها را ذخیره کند در آن لحظات بحرانی دستش باز خواهد بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها