موج
کدخبر : ۳۷۲۰۳۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-372034

فریدون همتی مطرح کرد؛

استاندار هرمزگان گفت: موج جدیدی از ابتلا به کرونا را در هرمزگان به دلیل مسافرت های اخیر و کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام نوروز پیش رو داریم و اگر همکاری مردم استان و دستگاه ها وجود نداشته باشد، هرمزگان به مدت طولانی درگیر موج شدیدی از بیماری کرونا خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، فریدون همتی استاندار هرمزگان در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا در هرمزگان گفت: موج شدیدی از ابتلا به کرونا را در استان هرمزگان پیش رو است و اگر مراقبت و همکاری نداشته باشیم، هرمزگان به مدت طولانی درگیر موج جدید شیوع بیماری کرونا خواهد بود.

همتی ادامه داد: در زمان تعطیلات نوروز میزان ترددهای درون استانی از شهرها به روستاها افزایش یافته است و همچنین مسافرانی از بیرون به هرمزگان سفر کردند و از درون استان نیز به استان‌های دیگر مسافرت صورت گرفته است.

استاندار هرمزگان عنوان کرد: علاوه بر آن متاسفانه به دلیل کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچون استفاده از ماسک، فاصله اجتماعی و برگزاری تجمعات و دور همی ها و مراسم های عروسی در استان  و همچنین ترددهای غیرضروری که درد مدت نوروز  در استان صورت گرفته است، تعداد مبتلایان به کرونا و همچنین مراجعه افراد به بیمارستان ها در هرمزگان در حال افزایش است و متاسفانه تعداد فوتی های ناشی از کرونا طی هفته اخیر در هرمزگان، دو برابر افزایش داشته است.

وی گفت: در حال حاضر شهرستان‌های بندرعباس، میناب، بندرلنگه، بندرخمیر و قشم در استان هرمزگان در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار دارند و سایر شهرستان های استان نیز در وضعیت زرد هستند.

استاندار هرمزگان اضافه کرد: همچنین در این شهرستان‌ها مشاغل گروه سه و چهار تعطیل هستند و سایر مشاغل سطح یک و دو باید با رعایت دقیق تمامی پروتکل‌های بهداشتی، فعالیت کنند.

وی خاطرنشان کرد: دستورالعمل‌ها و محدودیت‌های متناسب با وضعیت شهرستان‌های نارنجی و زرد در هر کدام از این شهرستان‌ها از جمله در حوزه فعالیت‌های اقتصادی، صنفی، خدماتی و دستگاه‌ها و ادارات، اجرایی می‌شود.

همتی تصریح کرد: درخواست ما از مردم شریف استان هرمزگان این است که با حساسیت بیشتر دستورالعمل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از تجمع ها، دورهمی ها و مراسمات را جدی بگیرند و قطعاً با همکاری مردم می توانیم این موج از بیماری کرونا در استان هرمزگان را مهار  کنیم.

همتی با اشاره به دورکاری ۵۰ درصد کارکنان ادارات در شهرستان‌های با وضعیت نارنجی شیوع کرونا، اظهار داشت: در شهرستان‌های بندرعباس، میناب، بندرلنگه، بندرخمیر و قشم، ادارات ارائه ‌دهنده خدمات ضروری و دستگاه‌های مرتبط با مأموریت‌های اساسی و مدیریت شهری می‌توانند با تشخیص بالاترین مقام مسئول نسبت به کاهش حضور تا ۳‌/۱ (یک سوم) کارکنان خود اقدام کنند و در سایر ادارات ارائه خدمات با حضور ۵۰% (پنجاه درصد) کارکنان انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: با کاهش رفت آمد ها برای کارمندان و حرکت به سمت دور کاری آنها امیدواریم بدون لطمه به خدمت رسانی دستگاه ها به مردم استان به ستاد مبارزه با کرونا نیز کمک کنیم.

استاندار هرمزگان خاطر نشان کرد: از مردم می‌خواهیم تا جایی که مقدور است از مراجعه حضوری به ادارات و دستگاه ها خودداری کنند و از طریق میز خدمت الکترونیکی و اینترنتی که دستگاه ها برای ارائه خدمات فراهم کرده‌اند، کارها و امور مربوطه را پیگیری کنند.

همتی افزود: تا زمان خروج از این وضعیت، ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی به شهرستان‌های بندرعباس، میناب، بندرلنگه، بندرخمیر و قشم و همچنین ورود خودروهای شخصی پلاک بومی این شهرستان‌ها به سایر شهرها ممنوع است.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: با وجود دورکاری کارکنان با توجه به شرایط موجود شیوع کرونا، اما هیچ کاری نباید معطل و یا کند شود و در سال جاری نیاز به تلاش بیشتری برای دستیابی به اهداف و تحقق برنامه ها داریم.

همتی عنوان کرد: با تصمیم ستاد استانی مقابله با کرونا و با توجه به شرایط موجود، برگزاری هرگونه مراسم عروسی به صورت جمعی در استان ممنوع است و مراسمات باید به صورت محدود و با رعایت پروتکل ها انجام شود و همچنین برگزاری مراسمات ختم با تجمع افراد ممنوع است.

استاندار هرمزگان بیان کرد: افرادی که مبتلا به کرونا هستند، از نظر قانونی و شرعی بر آنها واجب است که در قرنطینه بمانند و این امر را به طور جدی رعایت کنند و در صورت رعایت نکردن قرنطینه، جان دیگران و سلامتی جامعه را به خطر می‌اندازند.

همتی بیان کرد: طرح شهید سلیمانی، توسط بسیج و دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان با دقت و جدیت اجرا خواهد شد و کنترل و نظارت لازم  بر قرنطینه افراد مبتلا به کرونا صورت می‌گیرد.

وی اظهار کرد: در دستگاه‌های اجرایی، ادارات، بنگاه‌های اقتصادی، اصناف و هر نوع مکان فعالیت و اشتغال باید میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزایش یابد و ضد عفونی محیط های عمومی نیز توسط شهرداری ها و دهیاری ها انجام شود.

استاندار هرمزگان به کنترل بیشتر ورودی شهرهای استان اشاره کرد و گفت: در مورد بحث مبارزه با کرونا هر دستگاه و ارگانی که کوتاهی کند باید سریعا تذکر داده شود و ملاحظه ای وجود ندارد چرا که بحث جان مردم در میان است.

در ادامه جلسه حسین فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت :در شهرستان قشم 105 درصد افزایش موارد ابتلا به کرونا را مشاهده می کنیم که قطعا ناشی از مسافرت های نوروز است در شهرستان رودان هم با افزایش مبتلایان به دلیل همین مسافرت های اخیر  رو به رو هستیم و اکثر موارد مبتلا از نوع جدید کرونای جهش یافته انگلیسی است که سرعت شیوع بیشتری دارد که این امر نگرانی ما را افزایش داده است.

وی ادامه داد: در شهرستان بندرلنگه نیز متاسفانه از دو هفته گذشته افزایش چشم گیرمبتلایان به کرونا را داشته ایم که امیدواریم سریع تر بتوانیم این شرایط را کنترل کنیم و بیشترین صدمه ای که  به ما در بندر لنگه  وارد شده از سمت ورودی های بوشهر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خاطر نشان کرد: ورودی های استان  هرمزگان بسیار زیاد هستند و راه های اصلی بسته و کنترل می شوند. ما در چند نقطه استان ورودی بسیار حساس داریم، ورودی مسیر حاجی آباد و همچنین ورودی پارسیان که معمولا اتوبوس های که از خوزستان و بوشهر به سمت استان حرکت می کنند ساعت سه شب به پارسیان می رسد و متاسفانه در آن زمان ورودی پارسیان خیلی خوب کنترل نمی شود.

وی ادامه داد:  هر کدام از این دو ورودی استان 7 یا 8 ورودی غیر رسمی دارند.  ورودی اصلی بسته می شود اما همچنان از ورودی های غیر رسمی  تردد انجام می شود که ساماندهی این موردکار بسیار بزرگی است و نیاز به رصد هوایی دارد اما امیدواریم راهکاری اندیشیده شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها