موج
کدخبر : ۳۷۱۳۵۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-371350

رهبر معظم انقلاب سال ۱۴۰۰ را سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» نامگذاری کردند، سالی که می‌تواند ره‌آورد اقتصاد داخلی و برون رفت از مشکلاتی باشد که ارتباطی با تحریم و بدعهدی‌های دشمن ندارد، همچنین شعار امسال، نویدبخش خوداتکایی و جدیت در رفع موانعی است که سالها به دلیل بی‌تدبیری‌ها، بر پای تولید، بند افکنده و باید گسسته شود.

به گزارش خبرگزاری موج، استان قم دارای ظرفیت‌های اقتصادی بزرگی است که اگر به خوبی احصاء و موانع موجود رفع می‌شد، رشد اقتصادی بی‌نظیری را به لحاظ تولید و صادرات رقم می‌زد، ظرفیت‌هایی که در بسیاری از مواقع نادیده گرفته شده و به آن بهایی نداده‌اند.

بدون شک، تحقق « تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها » به همت مسئولان، مشارکت مردمی و شناخت فرصت‌ها وابسته است؛ در این استان چه بسا ظرفیت‌های انسانی و صنعتی به دلیل فرصت‌سوزی‌ها منتهی به رشد اقتصادی نشده و در عرصه تولید و اشتغال، موفقیت چندانی به دست نیامده باشد.

قم، در سال جهش تولید هر چند توانست پروژه‌های کلان اقتصادی و تولیدی و سرمایه‌گذاری را به سرانجام برساند اما شرایط کرونایی و عدم همراهی بانک‌ها با اجرای طرح‌های اقتصادی و گاه مانع‌تراشی‌ها و عدم نگاه مثبت به رفع موانع تولید، آن گونه که باید نتوانست بن بست‌های اقتصادی استان را به سرانجامی برساند، هر چند نمی‌توان تلاش دلسوزانه برخی از مسئولان را در پیگیری مصوبات در مسیر تولید و توسعه و اشتغال را نیز نادیده گرفت.

وجود چندین شهرک‌ صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در استان قم از جمله قابلیت‌های مهمی است که باید در تحقق شعار سال 1400 به آن توجه داشت، به نظر می‌رسد با توجه به چنین ظرفیت‌هایی باید یک چشم انداز وسیعی را فراروی توسعه اقتصادی قم قرار دهیم تا بتوان در برنامه‌ای مدون، در تحقق شعار سال مبنی بر «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» دست یافت.

به گفته بهرام سرمست استاندار قم در خصوص اهمیت توجه به ظرفیت‌های تولید و تحقق شعار سال، هدفگذاری‌هایی در سالهای گذشته تاکنون پیرامون اقتصاد مقاومتی و جهش تولید داشته‌ایم و در سال جدید نیز برآنیم تا با رفع موانع و ایجاد بسترهای لازم، با همراهی مسئولان و مردم، شعار «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» را عملیاتی کنیم.

وی بیان کرد: در طول دو سال گذشته ۴۳۴ واحد تولیدی به بهره برداری رسیده و یا توسعه یافته است، در استان قم، علی‌رغم شرایط دشوار تحریم و شیوع کرونا، توانستیم در مسیر تولید و اشتغال موفق باشیم و در سال جدید نیز پنج طرح تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به بهره برداری رسید.

سرمست در این باره عنوان کرد: مهم ترین هدف گذاری استان قم در طول دو سال گذشته این بود که اجازه ندهیم واحد تولیدی تعطیل و نیروهای آن بیکار شوند، بلکه با حمایت‌های لازم و رفع موانع تولید بتوانیم علاوه بر احیای واحدهای راکد، در جهت ایجاد ظرفیت‌های تولیدی و صنعتی مطابق با توانمندی‌های استان قم گام برداریم.

استاندار قم خاطرنشان کرد: در این دوسال ۶۰ واحد صنعتی راکد و نیمه راکد استان قم را به مدار تولید بازگرداندیم و در جذب اعتبارات نیز تلاش خوبی صورت گرفت، هر چند باید بخش دولتی و بخش خصوصی در تعامل با یکدیگر در جهت رفع موانع جدی در مسیر تولید گام بردارند.

وی حمایت از بخش خصوصی را راهگشای تحقق شعار سال دانست و اظهار داشت: ما وظیفه داریم با همه ظرفیت‌ها به پشتیبانی و مانع زدایی بپردازیم تا تولید به رشد خوبی برسد و با رصد مشکلات واحدهای تولیدی بتوانیم به پشتیبانی و حمایت‌های لازم بپردازیم.

سرمست گفت: در سال گذشته بهره برداری از صدها پروژه در بخش های مختلف تولیدی، صنعتی، زیربنایی، آب و خاک، کشاورزی، گردشگری، فرهنگی، آموزشی و ... اتفاق افتاد و امیدواریم در سال جدید نیز با تلاش و همت مردم و مسؤلان در جهت رشد اقتصادی و توسعه و عمران قم، گام های بلندتری برداریم و به لطف الهی در سال ۱۴۰۰ شاهد گشایش‌های اقتصادی و گسترش فعالیت‌های تجاری استان باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم نیز با تاکید بر ضرورت همراهی همه دستگاههای اجرایی و بانک‌ها در تحقق شعار سال عنوان کرد: حمایت از تولید با توجه به شعار سال اهمیت زیادی دارد و ما با دنبال کردن نهضت ساخت داخل در جهت عملیاتی شدن این شعار تلاش می کنیم.

محمود سیجانی افزود: در سال جاری یکی از اهداف مهم تکمیل پروژه‌های نیمه کاره اقتصادی با 60 درصد پیشرفت فیزیکی است، همچنین پشتیبانی مالی از واحدهای راکد را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

وی بیان کرد: در سال گذشته 35 واحد صنعتی راکد در قم احیا شد و امسال نیز تعدادی از واحدهای شناسایی شده به مدار تولید باز می گردد که احیای 20 معدن راکر بخشی از هدفگذاری هاست.

همچنین جلال رضائی نور رئیس دانشگاه صنعتی قم نیز در گفتگو با خبرنگار ما، تحقق شعار سال را زمینه ساز کاهش بیکاری و افزایش تولید دانست و خاطرنشان کرد: باید پشتیبانی و مانع زدایی و ایجاد پیوند میان دانشگاه و صنعت، بتوانیم در عرصه «تولید» و اشتغال به خصوص برای فارغ التحصیلان در رشته های مرتبط با صنعت گام برداریم.

وی تصریح کرد: ما نیاز به برنامه های بلند مدتی در رفع مشکلات و آسیب‌های تولید داریم و اگر تعامل علمی و صنعتی میان دانشگاه و صنعت شکل بگیرد می توان در تحقق شعار سال موفق شد.

باید توجه داشت«پشتیبانی» و «مانع زدایی» در کنار هم می تواند اثربخش باشد و همه در برابر تحقق این شعار در مسیر تولید دارای رسالت سنگینی هستیم.

در روزهای آغازین سال نیز تعدادی از مراجع تقلید قم در دیدار فرمانده ناجا با ایشان، یکی از اولویت‌های مهم را تحقق شعار سال و توجه به رفع موانع تولید برشمردند که نشان دهنده اهمیت موضوع در پرداختن به معیشت مردم است و باید در ایجاد امنیت و حمایت همه جانبه از تولید تلاش شود.

بدون شک ایجاد امنیت پایدار در حوزه اقتصادی مقابله با فساد اقتصادی و کالای قاچاق با هدف رفع موانع تولید می‌تواند در تحقق شعار سال موثر باشد و باید در این بخش با شناخت آسیب‌های موجود، به رفع جدی موانع پرداخت تا تولید در این بحران اقتصادی، جان تازه ای بگیرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها