موج
کدخبر : ۳۷۰۷۳۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-370739

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرد: هرچه تجمعات و بی‌احتیاطی‌ها بیشتر باشد، بروز و شیوع ویروس کرونا بیشتر خواهد شد و این کار باعث خواهد شد که این ویروس بیشتر پخش شود، میزان مبتلایان، بستری‌ها و مراقبت‌های ویژه و در نهایت فوت مرگ‌ومیر افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، مهدی قلیان، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: توصیه می کنم که مردم تا می‌توانند سفرشان را به زمان دیگری موکول کنند.

به همه مردمانی که از اقسام نقاط کشور قصد دارند به مشهد سفر کنند، توصیه می‌کنم که الان وقت سفر نیست، چون در مشهد که میزان بروز کم بوده و رنگ شهر زرد است، متاسفانه موارد متعددی از کرونای انگلیسی را کشف کردیم.

وی عنوان کرد: بهترین توصیه به مردم در خانه ماندن است که تا می‌توانند از مسافرت پرهیز کنند و اگر هم به مسافرت می‌روند، نکات بهداشتی و پروتکل‌ها را رعایت کنند. چون عدم رعایت پروتکل می‌تواند برای خودشان و سایر اعضاء خانواده‌شان خطرناک باشد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ممکن است عده‌ای بدون علامت ویروس را به مشهد یا سایر زائرین منتقل کنند، یک عده‌ای هم ممکن است بدون علامت بیماری، ویروس را با خودشان به شهرشان ببرند و نه تنها در مشهد ایجاد خطر کنند بلکه کل کشور را درگیر کنند. این کار خودش به عنوان کانون آلودگی در سطح کشور می‌تواند عمل کند.

قلیان افزود: هرچه این تجمعات و بی‌احتیاطی‌ها بیشتر باشد، بروز و شیوع آن بیشتر خواهد شد و این کار باعث خواهد شد که این ویروس بیشتر پخش شود، میزان مبتلایان، بستری‌ها و مراقبت‌های ویژه و در نهایت فوت مرگ‌ومیر افزایش پیدا می‌کند.

وی در خصوص تمهیدات دانشگاه علوم پزشکی برای حضور زائران اظهار کرد: ما در سطح یک و در خود شهر مشهد ۲۲ مرکز خدمات جامع منتخب کرونا داریم. این مراکز ۱۶ساعت در روز انجام وظیفه می‌کنند. در کنار این مراکز، یک‌سری مراکزی را فعال کردیم که خدمات واکسیناسیون و مراقبت‌هایی که در خصوص مادران باردار و کسانی که رجوع می‌کنند، چه شهروندان مشهدی و چه مسافران را ارائه دهند و بتوانیم این خدمات را ارائه دهیم.

وی تاکید کرد: باز هم توصیه می‌کنم در خانه ماندن بهترین هنری است که مردم می‌توانند انجام دهند و از همه مهم‌تر اگر کسی علائم بیماری را دارد از خانه خود خارج نشود چون خود آن فرد می‌تواند منشا آلودگی برای سایر شهروندان شود.

قلیان با توصیه‌ به شهروندان مشهدی بیان کرد: ما هرساله رسم و عادت داریم که موقع سال تحویل، در حرم مطهر رضوی حاضر شویم. وقتی به دلیل سال تحویل مردم قصد دارند که داخل حرم بروند، متوسط ظرفیت در حد ۲۰۰ تا ۲۴۰ هزار نفر جمعیت خواهد بود. اگر ۱۰ درصد مردم شهر مشهد فقط بخواهند مراجعه کنند، ۳۵۰ هزار نفر می‌شود و این باعث می‌شود که پشت درها بمانند و این تجمعات هم خود باعث انتقال بیماری می‌شود.

وی تصریح کرد: از راه دور و انتهای خیابان‌های منتهی به حرم هم می‌توان به امام رضا(ع) سلام کرد، سعی کنند در ساعت سال تحویل از دور سلام دهند و در روزهای بعد که کمی خلوت‌تر شود، زیارت کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: ان شاء الله که همه در سال آینده شاهد ریشه‌کن شدن و حداقل کم‌شدن میزان بستری و مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری باشیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها