موج
کدخبر : ۳۷۰۰۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-370023

مجید خداپرستان خبر داد:

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اردستان از اجرای 885 میلیون تومان پروژه آبخیزداری در اردستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان،  مجید خداپرستان با اشاره به توزیع ۱۸ هزار نهال در اردستان گفت: ۸۸۵ میلیون تومان پروژه‌های آبخیزداری در شهرستان اردستان اجرایی شد.

وی اظهار داشت: با توجه به وسعت شهرستان اردستان که نزدیک به ۷۰ درصد وسعت آن مناطق بیابانی و نیمه بیابانی است بالای ۲۵۰ هزار هکتار سطح حوزه خود را در زمینه مطالعه آبخیز قرار داده‌ایم.

این مقام مسئول افزود: از مقدار هکتار اختصاص داده شده تعداد ۱۴ زیر حوزه فعال شده‌اند که بالای ۴۰ پروژه متنوع آبخیزداری از قبیل بخش سیلاب، بند خاکی، بندهای سنگ و ملاتی و عملیات بیل مکانیکی انجام شده و تقریبا در سه بخش اردستان، زواره و مهاباد این فعالیت‌ها پراکنده است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اردستان گفت: در سال ۹۹ برای بحث آبخیزداری در بخش مهاباد تکمیل بخش سیلاب روستای موغار را داریم که از اعتبار صندوق توسعه ملی تقریبا ۴۵۰ میلیون تومان هزینه شد که شامل ۱۴ حوضچه آبگیری است که روی رودخانه «گوره» احداث شده و برای اینکه حجم آبگیری آن را زیاد کنیم از دو سال پیش تاکنون اعتباراتی را نیز برای آن در نظر گرفته‌ایم که ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی ابراز داشت: پروژه ذخیره نزولات در سطح مراتع را به میزان ۸۳۵ هکتار داشته‌ایم که بالغ بر ۴۳۵ میلیون تومان از اعتبارات صندوق ملی هزینه شده که عملیات آن تکمیل شده است و مطالعات حوزه آبخیز روستای سفیده هم به مساحت چهار هزار هکتار که در حال انجام است و شرکت مشاور مشغول کار هستند که به محض تکمیل شدن پروژه اعتبار لازم از طرف استان برای این پروژه در نظر گرفته می‌شود.

خداپرستان بیان کرد: با توجه به حضور معاون وزیر و قول مساعد در خصوص پروژه آبخیزداری روستای نیسیان که مقرر شد تخصیص ۳۰ میلیارد ریالی در نظر بگیرند ما مطالعات حوزه را که در سنوات گذشته انجام دادیم بالغ بر یک‌هزار و ۵۰ هکتار بود به روزرسانی شد و از طریق استان هم در هفته گذشته آن را بررسی و جانمایی لازم مشخص شده و به محض تخصیص اعتبار این پروژه هم انجام می‌شود.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری  اردستان با بیان اینکه شهرستان اردستان به خاطر فعالیت‌هایی که در سنوات گذشته انجام شده است، کانون درجه یک و دو ندارد، تاکید کرد: به منظور جلوگیری از گرد و خاک‌ها اجرای بذرپاشی در سطح کانون‌های بحرانی بیابانی در دستور کار قرار گرفته و حدود ۲۰۰ بذرپاشی در نقاط بحرانی مهاباد و روستای موغار فعال شدند.

خداپرستان تصریح کرد: مطالعات حوزه آبخیزداری روستای بغم با وسعت ۱۴ هزار هکتار در حال به روزرسانی است که در صورت تخصیص کارهای آبخیزداری در چند نقطه صورت بگیرد و امسال هم حدود ۱۸ هزار نهال در سطح شهرستان اردستان توزیع شده که هشت هزار نهال مثمر از جمله پسته و گل محمدی در قالب بادشکن زنده و ۱۰ هزار نهال غیر مثمر هم در بین همشهریان اردستانی توزیع شده است

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها