موج
کدخبر : ۳۶۸۵۷۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-368574

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مسئله افزایش اختیارات دانشگاه‌ها، گفت: هیئت امنایی شدن دانشگاه‌ها به معنای واگذاری اختیارات است.

به گزارش خبرگزاری موج آذربایجان شرقی، حجت الاسلام سعید رضا عاملی در نشست با روسای دانشگاه‌ها و مدیران صنایع آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت شکل گیری سیستم کار، ساماندهی و تمرکز بر حوزه‌های مهم در عملیاتی ساختن این سند اظهار داشت: جنبه مهم این سند جامع، مدیریت از پایین به بالا است.

وی گفت: تقسیم کار باید در سطح ملی معنا داشته باشد و ظرفیت‌ها، منابع انسانی و سرمایه‌های اجتماعی هر استان شناسایی و به اولویت‌های آن منطقه توجه جدی بشود تا با بررسی‌های انجام شده توسط ستاد و تشکیل کمیته‌ای در این راستا، این سند آمایش را که یک ایده قطعی نیست، مطابق با نیاز‌ها و ظرفیت‌های واقعی هر استان بازطراحی کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تصویب سند جامع علمی کشور در سال ۹۱ و تدوین ۲۲۴ برنامه آن افزود: رهبر معظم انقلاب بار‌ها در صحبت‌های خود بر مقوله علم و فناوری تاکید داشته و تمام تجربه‌های پیوسته ما در حوزه فناوری به نگاه‌ها و افق گشایی‌های ایشان بازمی‌گردد.

حجت الاسلام عاملی در خصوص اهمیت نظام برنامه ریزی گفت: با وجود مخالفت برخی افراد با نظام برنامه ریزی، مهم این است که اگر نمی‌توانیم به یک استقرار تمدنی مبتنی بر علم برسیم، باید به این نظام برنامه ریزی تکیه کنیم تا بتوانیم در حوزه‌های مختلف شاهد پیشرفت باشیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر این نظام جامع نبود، تعداد مقالات بین المللی ما از یک هزار فقره در سال ۱۹۹۸ به ۵۰ هزار فقره در سال ۲۰۱۸ نمی‌رسید و این  موضوع نیز نشان از کارایی تشکیل ستاد‌های مختلف علم و فناور‌ی برای پیشرفت و حل مسائل کشور از طریق دانشگاه‌ها است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: با تشکیل سازمان‌های مختلف در داخل کشور و برنامه ریزی‌های انجام شده، اکنون جزو هفت کشور تصمیم گیرنده در خصوص استاندارد‌های حوزه فناوری نانو در دنیا هستیم.

وی با اشاره به مسئله افزایش اختیارات دانشگاه‌ها، گفت: هیئت امنایی شدن دانشگاه‌ها به معنای واگذاری اختیارات است، اما در این راستامجموعه‌ای از عوامل مداخله کننده وجود دارد که باید با شناسایی و رفع این عوامل بتوانیم گستره اختیارات دانشگاه‌ها را ارتقا دهیم.

حجت الاسلام عاملی با اشاره به سیاست واگذاری پذیرش دانشجویان به دانشگاه‌ها، اظهار کرد: دانشگاه باید وظیفه پذیرش را برعهده بگیرد، در حالی که ما هر دو کار پذیرش و سنجش دانشجویان را انجام می‌دهیم و در این راستا بسیاری از دانشگاه‌ها حتی از مشکل عدم دریافت دانشجوی مناسب رنج می‌برند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، با تاکید بر ضرورت دوری از مرکزگرایی و توجه به سایر مناطق کشور گفت: دانشگاه‌های مناطق مختلف کشور ظرفیت‌های بالایی دارند که بایستی از آن‌ها بهره برد.

حجت الاسلام عاملی با اشاره به اهمیت هنر دیجیتال و انجام مهمترین فناوری‌ها بر روی این بستر ادامه داد: انجام نظام مالی و توزیع منابع را که جزو وظایف دولت برای خدمت به مردم است، می‌توان بر روی بستر الکترونیک انجام داد و یک دولت الکترونیک را به وجود آورد که دیگر مشکل مرکزگرایی از بین برود و مفهومی نداشته باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص ویژگی‌های متمایزکننده خطه آذربایجان از دیگر مناطق کشور نیز گفت: تاریخ گواه بزرگی بر دینداری مردم خطه آذربایجان است و این مردم در چارچوب اندیشه اسلامی و در ادیان ماقبل ورود اسلام به ایران همواره متوجه به ارزش‌های بزرگ الهی و انسانی بوده اند.

وی با بیان این‌که آذربایجان یک سرزمین متمدن و تمدن ساز بوده و آموزه‌های بسیاری را از خود بر جای گذاشته است، افزود: میراث تمدنی عظیمی در این سرزمین وجود دارد و اولین‌های بسیاری هم‌چون دانشگاه ربع رشیدی، رصدخانه مراغه، بازار سرپوشیده و انسان‌های بزرگی در آن می‌توان سراغ گرفت.

حجت الاسلام عاملی افزود: آذربایجان همان طور که در پیروزی انقلاب اسلامی پیشتاز بود، در دسترسی به تمدن نوین اسلامی در کشور نیز پیشتاز است؛ تمدن تنها برای زمان حال نیست، بلکه  ریشه دار بوده که پایه آن در طول تاریخ بنا شده و با استناد به بیانات رهبر معظم انقلاب از تمدن نوین اسلامی، منظور همان اصل ظهور امام زمان (عج) است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها