موج
کدخبر : ۳۶۶۰۴۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-366046

بهلول تکلوی:

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل گفت: با توجه به شناسایی چندین کانون بیماری تب برفکی در استان دامداران در اسرع وقت دام های خود را واکسینه کنند.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، بهلول تکلوی ، مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل گفت: با توجه به شناسایی چندین کانون بیماری تب برفکی در استان و در راستای محدود سازی و جلوگیری از گسترش بیماری لازم است دامداران، دامپروران و روستائیان استان در کنار رعایت اصول بهداشتی در واحدهای دامداری ، حتما دام های خود را برعلیه این بیماری واکسینه کنند.

وی بیان کرد: با تمهیدات انجام شده واکسن تب برفکی به اندازه کافی در مرکز بخش خصوصی و غیر دولتی دامپزشکی تمامی شهرستان های استان اردبیل موجود بوده و جای هیچگونه نگرانی نیست.

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل نسبت به احتمال شیوع این بیماری در جمعیت دامی استان در ماه های پیش رو هشدار داد و افزود: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع تعلل دامداران در این زمینه به هیچ وجه جایز نیست و لازم است دامداران هشدارهای کارشناسان دامپزشکی را جدی گرفته و از طریق مراجعه به بخش خصوصی و غیر دولتی دامپزشکی نسبت به انجام واکسیناسیون و ایمن سازی دام های خود برعلیه این بیماری اقدام کنند.

تکلوی رعایت مقررات بهداشتی، امنیت زیستی و قرنطینه ای، برنامه ریزی جهت انجام واکسیناسیون گله، خودداری از خرید و فروش و نقل و انتقال بی ضابطه دام بیمار و مشکوک به بیماری، ضدعفونی کردن بستر و جایگاه نگهداری دام با مواد ضدعفونی کننده مناسب را از مهمترین موارد پیشگیری از این بیماری عنوان کرد.

او گفت: از ابتدای امسال 79 هزار و 66 راس دام سنگین و 466 هزارو 971 راس دام سبک بر علیه این بیماری واکسینه شده است.

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل گفت: بیماری تب برفکی یکی از مهمترین، مسری ترین و پرخسارت ترین بیماری دامی در دام های زوج سم است که موجب کاهش تولید شیر، گوشت و پشم دامها شده و در موارد شدید در دام های جوان با مرگ ناگهانی و تلفات بالا خود را نشان می دهد این بیماری در اصطلاح محلی به بیماری داباغ معروف است.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها