موج
کدخبر : ۳۶۵۳۹۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-365397

تولیت حسینیه قمی‌ها در مشهد مقدس:

تولیت حسینیه قمی‌ها در مشهد مقدس گفت: خدمت به زائران، خدمت به حضرت امام رضا(ع) در مشهد است.

حجت‌الاسلام سید علیرضا تکیه‌ای در گفتگو با خبرنگار موج در قم با تشریح فعالیت‌ها در حسینیه قمی‌ها در مشهد مقدس اظهار داشت: ما به دنبال تبلیغ این حسینیه نیستیم و سطح بالایی از نیت خوبان را در جهت توسعه فعالیت‌ها پیگیری می کنیم.

تولیت حسینیه قمی‌ها در مشهد مقدس افزود: در باب زیارت به سه واژه زیبای زائر و مئزور و زیارت می پردازیم، زیارت اهمیت زیادی در مکتب شیعه دارد و در زندگی افراد تاثیر گذار است.

وی تصریح کرد: چند سال قبل دغدغه ای را به رهبری منتقل کرده بودند که صدا و سیما با پخش نوحه‌ها و تصاویر مداحان و سخنرانان موجب خلوت تر شدن منبرها می شود که رهبری در آن دیدار فرمودند چنین نگرانی نباید وجود داشته باشد که کار صدا و سیما با این معارف گره بخورد منبرها خلوت شود بلکه خداوند اثری در دیدار رخ به رخ قرار داده که هیچ هنر و تصویری نمی تواند بر آن تاثیر بگذارد و ما داریم این آثار را می بینیم.

حجت‌الاسلام تکیه‌ای بیان کرد: ظرفیت‌ها در افزایش زائر ثر دارد و باید بتوانیم به خوبی پذیرای زائران باشیم، ساخت این مجموعه با مشکلات زیادی مواجه شد اما در مسیری حل شد و دیدیم هیچ حرکتی بی‌پاسخ نیست.

وی بیان کرد: 20 سال قبل در پایان کار حسینیه 110 میلیون تومان مقروض شدیم و شرایط سختی بود، دچار آشفتگی زیادی شدم در فیضیه طلبه با معرفتی جویای حال من شد و گفت یه گوشه‌ای از حسینیه را آزاد کنید تا زائر در آن جا مستقر شود آن وقت مشکل حل می‌شود.

تولیت حسینیه قمی‌ها در مشهد مقدس ادامه داد: آن روزها 24 بار با اتوبوس برای ساخت این حسینیه به مشهد آمدم و براین باورم که براساس مقام زیارت، هیچ کس دست خالی نیست، وقتی موضوع را به معمار گفتم ابتدا قبول کرد، اما وقتی طلبه را مجدد دیدم و گفت باید اما به ظرفیت‌ها نگاه کرد تا آقا را به این حسینیه را بکشانید آن معمار پذیرفت.

وی گفت: برای پذیرایی از زائر در بخشی از حسینیه، اقداماتی انجام شد، حتی معمار، ماشین خود را فروخت و روی حسینیه گذاشت و پذیرای 11 خانوار شدیم، واقعا در معنای واقعی درب رحمت الهی باز شد و در 36 روز فرصت برای پاس کردن بدهی کل حساب تصفیه شد.

حجت‌الاسلام تکیه‌ای افزود: امام رضا(ع) گروه گشاست پس باید باب زیارت را غنی سازی کنیم و حتی به زائر، زیارت را تعلیم دهیم و هدف گذاری بمعرفت افزایی و غنی شدن زیارت باشد.

وی اظهار کرد: مرحوم حسین تکیه ای این جا را با تقوا بنا کرد و این را فاضل لنکرانی بعد از کلنگ زنی متذکر شد، در این حسینیه افراد با معرفت زیادی آمده‌اند و 25 سال از احداث حسینیه قدیمی می گذرد در این جا 8 کار فرهنگی می شود و میقات الرضاست.

تولیت حسینیه قمی‌ها در مشهد مقدس بیان کرد: باید فرصت سازی کرد و براساس آن میقات الرضا به خدمت پرداخت در این جا منشور اخلاقی داریم که همیشه به حق زائر است، خدمت به زائران، خدمت به حضرت امام رضا(ع) در مشهد است.

وی عنوان کرد: این جا را رواق فرهنگی می دانیم و بت تکریم زائران به خدمت می پردازیم و دنبال درآمد نیستیم و استقرار رایگان است و تنها برای هزینه های جاری مبلغی دریافت می شود، از نظر خدماتی نیز بهترین سطح را در نظر گرفتیم.

حجت‌الاسلام تکیه‌ای تصریح کرد: منویات و سخنان رهبری موجب ابلاغ قانون زائرسراهای ارزان شد و حتی حسنیه قمی ها را مثال زدند چون به لحاظ خدمات بسیار ارزان و خدمات فرهنگی رایگان است و در این بخش ماهی 5 میلیون تومان هزینه جاری در حوزه فرهنگی دارد.

وی خاطرنشان کرد: به برکت سخنرانی رهبری و ابلاغ قانون، حسینیه های ارزان قیمت زیادی در حال احداث است البته اولین پروانه ارزان قیمت برای ما صادر شد که حق پروانه به مبلغ 2 میلیارد تومان را نگرفتند و حداکثر تراکم تا 10 طبقه را گرفتیم، البته نیازی به تسهیلات نداشتیم و آن را اخذ نکردیم.

تولیت حسینیه قمی‌ها در مشهد مقدس گفت: امروز حسینیه قمی‌ها پایلوت است و 85 پروانه زائرسرای ارزان بعد از این مجموعه صادر شده است و بسیاری از افراد به این جا می آیند و از ما مشاوره و سازوکار برای مدیریت آن می گیرند.

وی افزود: در این جا علاوه بر ارائه خدمات به آسایش زائر در جهت فعالیت‌های فرهنگی و معنوی و معرفت زایی اقداماتی را انجام می‌دهیم، ما مردمانی مومن داریم و به یاد داریم در یک ماه که ضریح در منظر عمومی قرار گرفت چه استقبالی از طرف مردم و علمای بزرگ در قم صورت گرفت.

حجت‌الاسلام تکیه‌ای بیان کرد: زیارت دارای جایگاه والایی است و اوج زیارت، رساندن سلام خداست و باید در اجر پذیرایی از زائران شریک باشیم.

وی با اشاره به جایگاه رسانه در تبیین این جایگاه مهم عنوان کرد: اولین خبرنگار تاریخ اسلام حضرت زینب است و خبرنگاران به این شغل ببالند، خبرنگار جایگاه مهمی دارد و ظرفیت ارزشمندی است، در این حسینیه فضای معنوی موج می زند و باید بتوان چنین ظرفیتی را به جهان معرفی کرد، ما در این مسیر از نظرات کارشناسی اصحاب رسانه در جهت بهتر شدن فعالیت‌ها استفاده می‌کنیم.

تولیت حسینیه قمی‌ها در مشهد مقدس اظهار داشت: در دوران احمدی نژاد بودجه‌ای را از ایشان گرفتیم که هزینه خدمات زائر در رودخانه و مسیر حرم تا حرم و برخی از طرح های مهم در مسیر خدمت رسانی به زائر شد و امروز نیز باید به جایگاه مهم زائر و زیارت توجه شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها