موج
کدخبر : ۳۶۴۳۹۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-364391

غلامعلی دهشیری؛

رئیس کل دادگستری کل استان یزد با بیان اینکه صلح و سازش با کسب رضایت طرفین موجب فصل خصومت پایدار می گردد؛ اظهار داشت: چنین اقدامی مورد استقبال مردم بوده و زمینه ساز کاهش دعاوی مازاد در محاکم قضائی است.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، غلامعلی دهشیری رئیس کل دادگستری کل استان یزد در نشست هم اندیشی با اعضاء و کارکنان افتخاری شوراهای حل اختلاف شهرستان یزد با اشاره به کاهش حدود 9درصدی ورودی پرونده‌ها در محاکم قضائی استان گفت: دادگستری استان یزد از جهت کاهش ورودی پرونده ها در 10 ماهه ابتدای سال جاری در رتبه ۲۸ کشور و در جایگاه عالی قرار دارد که بخشی از این عملکرد مرهون تلاش مجموعه شورای حل اختلاف در فصل خصومت با رضایت طرفین است.

دهشیری افزود: وقتی دعوایی با صلح و سازش حل می شود از ورود پرونده و مراجعات مردم به محاکم کاسته می شود که این مهم، برکات بسیاری را برای جامعه به همراه دارد .

وی با بیان اینکه هیچ کس در ختم پرونده ها با کد خدا منشی و مشارکت مردمی برای حل و فصل دعاوی و خصومات مردمی از جهت اثرگذاری تردید ندارد تصریح کرد: پا درمیانی افراد خوشنام، ریش سفید، صاحب نفوذ و با تاثیر کلام برای ریشه یابی و حل کردن مشکلات اساسی مردم، قطعا ریشه خصومت و نزاع را از بین می برد.

دهشیری اظهار داشت: کاهش اطاله دادرسی، کاهش بار مالی با توجه به‌ شرایط نامناسب اقتصادی، تسریع در روند حصول نتیجه و نهادینه شدن فرهنگ صلح و سازش در جامعه از جمله کارکردهای شوراهای حل اختلاف می باشد.

رئیس کل دادگستری استان یزد تصریح کرد: مشارکت این شورا و پادر میانی آن زمینه ساز گذشت و برگشت حیات به برخی از محکومین علیرغم حق بودن قصاص شده است .

وی افزود: به برکت تلاش مجموعه شورای حل اختلاف، علیرغم نگرانی های ایجاد شده به دلیل کرونا در خصوص افزایش دعاوی خانوادگی، شاهد کاهش ورودی پرونده های خانوادگی به محاکم قضائی استان بوده ایم.

دهشیری اضافه کرد: بهره گیری از فرهنگ صلح و سازش باعث شده تا دعاوی خانوادگی بر خلاف سایر استان ها جزو ۱۰ خواسته اول در محاکم استان قرار نداشته باشد.

رئیس کل دادگستری استان یزد با اشاره به تصویب قانون شوراهای حل اختلاف در مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد: با برخی از تغییرات در این قانون و تصویب آتی آن در شورای نگهبان آینده ای روشن پیشروی این شورا و کارکنان آن باشد.

در این برنامه که با هدف بررسی راهکارهای جدید شوراهای حل اختلاف به ویژه در حوزه سازش و تقویت آن برگزار شد از چند تن از اعضا و کارکنان نمونه شوراهای حل اختلاف تجلیل شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها