موج
کدخبر : ۳۶۲۵۱۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-362518

فرمانده مرزبانی استان ایلام خبر داد:

فرمانده مرزبانی استان ایلام گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 8 هزار و 200 راس دام قاچاق از متخلفان در مرزهای استان ایلام کشف و ضبط شده که ارزش ریالی این کشفیات افزون بر 80 میلیارد ریال بوده است.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام ، سردار کیاست سپهری در نشست خبری با رسانه های استان ایلام با اشاره به اینکه  میزان کشفیات کالا و احشام قاچاق در مرزهای این استان در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶ برابر افزایش یافته است، افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۳۴  میلیارد ریال انواع کالا و اقلام قاچاق به ویژه خوراکی و دارویی کشف شده است.

وی با بیان اینکه  سال گذشته ۶۶ مورد احشام قاچاق عراقی به تعداد ۱۳ هزار راس دام به مقصد مرزهای استان ایلام شناسایی شد اما امسال این رقم به ۱۱ مورد قاچاق و تعداد افزون بر پنج هزار و ۲۰ راس دام کاهش یافته است، اظهار داشت: عمده قاچاق احشام و کالا از طرف ایران به سمت خاک عراق صورت می گیرد و مرزبانان استان ایلام در پایانه مرزی مهران و تمامی نوار مرزی استان، مرزها را برای جلوگیری از هرگونه تبادلات قاچاق کالا و دام رصد و کنترل می کنند.

فرمانده مرزبانی استان تصریح کرد: مرزبانان طرف عراقی اهتمام چندانی برای مبارزه با قاچاق کالا و دام در مقایسه با مرزبانان استان ایلام ندارند اما با این وجود، تعامل و همکاری نزدیکی بین مرزبانان ۲ کشور وجود دارد که با همکاری دوسویه درصورت بروز هرگونه مشکل یا موضوعی، موارد اختلاف را در چهارچوب قانون و رعایت حسن همجواری و تعامل دوجانبه در سریع ترین زمان ممکن مرتفع می کنند.

سردار سپهری با اشاره به اینکه همکاری های ۲ جانبه مرزبانان ایرانی و عراقی مرز استان ایلام را با وجود گستره ۴۳۰ کیلومتری، یکی از امن ترین مرزهای کشور قرار داده است،خاطرنشان کرد: دفاع و حفظ امنیت حریم عشایر ساکن در جوار مرزها و احشام آنها و دیگر بهره برداران حوزه کشاورزی نظیر زنبورداران، در کنار حراست از امنیت مرزها همواره در دستور کار مرزبانی قرار دارد و البته در این راستا نیاز به همکاری بیش از پیش عشایر و کشاورزان با مرزبانان محسوس است.

فرمانده مرزبانی استان ایلام گفت: یکی از معضلات مهم امسال مرزبانان وجود قاچاق گسترده دام است که با توجه به قیمت مناسب دام در کشور عراق، قاچاقچیان دام را به سوی این کشور قاچاق می کنند و با این اقدام ضمن ضربه زدن به اقتصاد کشور و دامداران، سود هنگفتی را نصیب خود می کنند.

سردار سپهری  افزود: مرزبانی آخرین حلقه مبارزه با قاچاق دام است چرا که حجم عمده این احشام قاچاقی متعلق به استان های دیگر است که با توجه به شرایط مناسب خرید دام در آن سوی مرزهای ایلام، قاچاقچیان عمده دام ها را به سمت مرزهای این استان روانه می کنند و اگر طرح ساماندهی احشام و پلاک کوبی دام در تمامی استان های کشور به درستی انجام شود، می توان تا ۸۰ درصد از قاچاق احشام به آن سوی مرزها جلوگیری کرد.

وی به هوشمند سازی نوار مرزی استان ایلام اشاره و اظهار داشت: ایلام از جمله استان های پیشرو در زمینه هوشمند سازی حراست از مرزها است و بخش قابل توجهی از زیرساخت های فناورانه متناسب با نیازهای روز در استان انجام گرفته و به عنوان مثال اربعین سال آینده ۲۵ کیلومتر از کرانه غربی مرز مهران از سمت پایانه مرزی از طریق پایش های تصویری و حسگرها و دروبین رصد و پایش خواهد شد.

وی ادامه داد: در سال جاری ۱۲۰ میلیارد ریال برای انشعاب شبکه برق ۶ مقر مرزی استان هزینه شده است که عملیات برق رسانی سه واحد انجام شده و برق رسانی سه واحد دیگر نیز تا دهه فجر امسال به اتمام می رسد و ۶ مقر دیگر نیز سال آینده برق رسانی خواهند شد.

 

وی به انتشار کلیپی در فضای مجازی مبنی بر اینکه مرزبانان احشام عشایر عرب زبان نوار مرزی دهلران را ضبط کرده اند اشاره کرد و گفت: از رسانه ها انتظار داریم هنگام انعکاس یک مطلب به ویژه اخبار حوزه های نظامی و امنیتی موضوع را به درستی رصد و از صحت آن اطمینان حاصل کنند تا با انتشار اخبار غیر واقع هم اطمینان افکار عمومی به مسئولان و نیروهای نظامی خدشه دار نشود و نیز تهیه کننده خوراک مسموم خبری برای رسانه های معاند نشوند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها