موج
کدخبر : ۳۵۳۹۰۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-353906

دادستان کرمانشاه دستور داد:

شهرام کرمی با اشاره به روند افزایشی قاچاق دام طی ماه‌های اخیر، اظهار کرد: با توجه به نوسانات اقتصادی اخیر، قاچاق برخی از کالاهای اساسی ازجمله دام و احشام زنده توسط افراد سودجو روند افزایشی داشته است.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، دادستان کرمانشاه با تأکید بر اینکه نگذاریم گوشت از سفره طبقه محروم برود، به همه دستگاه‌های ذی‌ربط استان دستور داد تا اقدام پیشگیرانه لازم را به‌منظور جلوگیری از قاچاق دام و افزایش قیمت گوشت بکار گیرند.

وی اضافه کرد: قیمت گوشت قرمز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع غذایی که بین مردم اهمیت زیادی دارد نیز در این مدت بارها افزایش را تجربه کرده و روند صعودی خود را حفظ نموده که یکی از دلایل اصلی این موضوع کاهش میزان عرضه گوشت تازه به‌واسطه نوسانات ارز و درنتیجه قاچاق دام زنده است.

دادستان کرمانشاه اضافه کرد: هرچند طبق قانون، صادرات رسمی و خروج غیررسمی هرگونه دام زنده، گوشت گرم و منجمد تولید داخل و وارداتی ممنوع شده، بااین‌وجود مشاهده می‌شود که حجم قابل‌توجهی از نیاز بازار به‌صورت قاچاق دام از کشور خارج می‌شود که نه‌تنها بازار را با کمبود و افزایش سرسام‌آور قیمت گوشت مواجه کرده، بلکه می‌تواند موجب شیوع بیماری‌های مختلف مشترک بین دام و انسان نیز شود.

وی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های ذی‌ربط باید تدابیری برای پیشگیری از قاچاق گوشت اجرایی کنند، گفت: بخش کثیری از اقشار آسیب‌پذیر جامعه به علت قیمت بالای انواع گوشت قرمز، این کالا را از سبد مصرفی خود خارج کرده‌اند و یا مقدار مصرفشان را کم و اقدام به‌جایگزینی سایر مواد غذایی به‌جای آن نموده‌اند که این موضوع ازنظر ارزش غذایی برای آنان مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

کرمی در ادامه اعلام کرد: در این راستا به‌منظور حفظ سلامت جامعه و به‌ویژه اقشار آسیب‌پذیر در مقابل نوسان قیمت این کالای مهم و به‌منظور پیشگیری از شیوع بیماری‌های مختلف مشترک بین دام و انسان دستگاه‌های ذی‌ربط مکلف به اجرای اقدامات پیشگیرانه هستند.

وی افزود: یگان‌های نظامی مستقر در مرز تمهیدات لازم را به‌منظور پیشگیری و برخورد قاطع با قاچاقیان دام معمول و در راستای برخورد سریع و قانونی با متخلفان، در صورت کشف هرگونه محموله دام قاچاق مراتب را به قید فوریت به دادستان استان گزارش کنند.

مدعی‌العموم کرمانشاه همچنین به دادستان‌های عمومی و انقلاب شهرستان‌های مرزی قصرشیرین، گیلانغرب، سرپل‌ذهاب، ثلاث باباجانی، جوانرود و پاوه دستور داد به‌صورت ویژه نظارت بر مرزها را در دستور کار قرار داده و ضمن رصد مستمر، با هرگونه قاچاق دام با قاطعیت برخورد کنند.

وی متذکر شد: همچنین هرگونه حمل‌ونقل دام زنده بدون مجوز دامپزشکی استان ممنوع بوده و لازم است دامپزشکی بر صدور بارنامه و تحویل دام از مبدأ به مقصد به‌ویژه استان‌های مرزی و همچنین ثبت سیستمی نظارت کامل داشته باشد و در صدور مجوزها سازوکار مشخص کشوری را در دستور کار قرار دهد.

کرمی تأکید کرد: تعزیرات حکومتی استان هم باید بر قیمت دام در سطح استان نظارت کرده و با هرگونه گران‌فروشی در چارچوب قوانین و مقررات برخورد قاطع داشته باشد.

وی در ادامه از امور دام جهاد کشاورزی هم خواست تا به‌عنوان متولی توزیع گوشت قرمز و سفید در استان، بر نحوه و چگونگی توزیع گوشت قرمز و سفید در استان نظارت‌های لازم را انجام دهد.

دادستان کرمانشاه به نقش دلالان در افزایش قیمت دام هم اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از افزایش قیمت دام توسط دلالان صورت می‌گیرد و دامداران از این موضوع منتفع نمی‌شوند، لازم است دستگاه‌های انتظامی و اطلاعاتی نسبت به شناسایی دلالان و قاچاقچیان دام اقدام کرده و موضوع را جهت برخورد قانونی به دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان اعلام کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها