موج
کدخبر : ۳۵۰۴۹۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-350499

محمد حسین جعفری در گفتگو با خبرگزاری موج یزد:

کونگ فو رقص اندیشه و روان است بر پایه تن، همان قدر رها و همان اندازه استوار با نظمی بی نظیر چرا که این ورزش، آن هنگام که با آزادی و رهایی در می آمیزد عدالت، آن معشوقه آرمانی بشریت زاده می شود. براستی چقدر نزدیک است این زیبا هنر تن که با اندیشه و دانایی همراه گشته و طریقت یقین پیش گرفته است با علمی که حقوق می نامندش و رسالتش برقراری عدالت و آزادی و نظم است و چنین است که کونگ فو رنگ دلاوری و جوانمردی می گیرد و پایا و مانا می شود.

دی ماه سال 1398 محمدحسین جعفری رئیس سابق و بنیانگذار کانون وکلای استان یزد با کسب 16 رای از 16 اراء ماخوذه در مجمع عمومی به عنوان رئیس جدید هیات کونگ فو و هنرهای رزمی استان یزد انتخاب شد و پس از آن جایگاه این ورزش ها در استان یزد هم در بین بانوان و هم آقایان ارتقا یافت. هم اکنون گفت و گوی محمدحسین جعفری رییس هیات کنگ فو و ورزش های رزمی استان یزد که در وکالت هم تحول مهمی در عرصه نظم و عدالت؛ حق و حقیقت با راه اندازی کانون وکلا در استان یزد ایجاد کرده است در خصوص پیشرفت ها و فعالیت های این ورزش رزمی در استان یزد با خبرنگار خبرگزاری موج یزد، در ادامه می خوانید.

هیات کونگ فو و هنرهای رزمی استان یزد از چه سالی شکل گرفت؟

حدود سال های 1365و یا قبل تر، کونگ فو در قالب کمیته کونگ فو تحت نظارت هیات ورزش های رزمی در استان یزد شروع به کار کرد، پس از تفکیک کونگ فو از هیات ورز های رزمی و تشکیل فدراسیون به صورت مجزا، ازسال1384هیات کونگ فو و هنرهای رزمی استان یزد شکل گرفت و بعد از یک دوره رکود در بخش بانوان، به صورت رسمی در سال 1393بانوان با برگزاری یک رویداد استانی بار دیگر شروع  به کار کردند.

چند باشگاه هنرهای رزمی در استان یزد فعال است؟

در مجموع 61 باشگاه فعال در زمینه مایانا و 23 باشگاه فعال در زمینه هنرهای فردی در استان یزد داریم که 11 باشگاه کونگ فو بانوان در شهرستان یزد و 8 باشگاه کونگ فو بانوان در سایر شهرستان ها فعال هستند همچنین 6 باشگاه هنرهای فردی در شهرستان یزد و 2 باشگاه در سایر شهرستان ها ویژه بانوان فعال است.

در ردیف آقایان هم در شهرستان یزد 18 باشگاه کونگ فو و در سایر شهرستان ها 12باشگاه فعال است همچنین در زمینه هنرهای فردی شهرستان یزد 16 باشگاه و هنرهای فردی در سایر شهرستان ها 12 باشگاه فعال است.

بفرمایید چند هنرجو و مربی در این هیات فعال هستند و چند مربی و هنرجو  از  بانوان فعالیت می کنند؟

حدود 1400 نفر طبق آمار بیمه شدگان هیات پزشکی ورزشی به نام هیات کونگ فو و هنرهای رزمی استان یزد به عنوان هنرجو ثبت شده است که 350 نفر از آنها بانوان هستند و بخش مربیان هم در مجموع 88 مربی در حال فعالیت هستند که شامل یک مربی درجه دو بانوان و شش مربی درجه دو از آقایان و 24 مربی درجه سه از بانوان و 57 مربی درجه سه از آقایان است.

مسابقات و افتخاراتی که هیات کونگ فو و ورزش های رزمی استان یزد کسب کرده است را بیان کنید.

از سال 98 تاکنون در مسابقات استانی و کشوری متعددی در حوزه آقایان و بانوان حضور داشتیم. مسابقات کشوری فدراسیونی 10مسابقه و پنج مقام برای استان کسب شد، مسابقات سبکی کشوری در مجموع هفت مسابقه شرکت داشته ایم که پنج مسابقه ویژه بانوان و دو مسابقه ویژه آقایان بود و در مجموع 23مقام کسب کردیم.

در مسابقات استانی هم برگزاری دو چالش تمرین در منزل به صورت استانی مجازی و  چهار مسابقه استانی ممای و اوسیما به صورت مجازی در چهار رده سنی ) 2مسابقه مربوط به بانوان و 2مسابقه مربوط به آقایان(،یک مسابقه مایانا حضوری در بهمن ماه 1398 آقایان چهار رده سنی، دو مسابقه فرهنگی به صورت مجازی و یک مسابقه ممای مجازی آقایان با همکاری ناحیه بسیج که در مجموع 8 مسابقه و 2 چالش استانی برگزار شده است.شایان ذکر است بعد از ١٣ سال در تاریخ هیات کونگ فو استان در مردادماه سال جاری(١٣٩٩) دوره بازاموزی و بعد از مدت مدیدی در شهریورماه امسال دوره تئوری مربیگری را برگزار نمودیم.

پتانسیل های هیات کونگ فو و ورزش های رزمی استان یزد را بیان می کنید؟

تجربه پیشکسوتان، قهرمانان کشوری بانوان و آقایان، دعوت شدگان به اردوی تیم ملی، حضور فنی ترین بانوی توآکار کشور در بین هنرجویان کونگ فو استان یزد از جمله پتانسیل ها و افتخارات در هیات کنگ فو و ورزش های رزمی استان یزد است.

هدف مهم بردن آموزش کونگ فو به مدارس و دانشگاه های استان است

چشم انداز شما برای هیات کونگ فو و ورزش های رزمی استان یزد چیست؟

یکی از اهداف مهم هیات، همگانی کردن این رشته رزمی است که در این راستا باید کمیته های همگانی بیش از پیش فعال شوند، تا شاهد گسترش این رشته رزمی زیبا در سطح ورزش استان و جامعه بخصوص در بین بانوان باشیم.

خوشبختانه در این راستا در دوره جدید سعی بر آن شده است تا افرادی که از این رشته در استان دلسرد بودند را دوباره جذب نماییم و تا حدودی هم موفق بودیم. از چشم اندازهای مهم این دوره، احداث خانه کونگ فو در استان یزد و شهرستانها، ورود و آموزش این رشته رزمی در مدارس و آموزشهای عالی استان، برگزاری اردوهای تمرینی در دو بخش بانوان و آقایان، ایجاد کلینیک ویژه اندازه گیری های پوسچرهای بدنی ویژه کونگ فو کاران می باشد.

دغدغه و مشکلات پیش رو از دیدگاه ریاست این هیات ورزشی چیست؟

کمبود زیر ساخت های رشته رزمی کونگ فو در استان یزد، کمبود بودجه، تجهیزات و سالن های اختصاصی این رشته رزمی، وجود موانع و محدودیت برای ورود این رشته به مدارس و آموزش عالی، عدم پخش مسابقات کونگ فو در رسانه ها و  صدا و سیما از جمله موانع بر سر راه این رشته ورزشی تن و روان است.

حضور بانوان پا به پای آقایان در مسابقات کونگ فو و هنرهای رزمی

با ظرفیت و پیشرفت های خوبی که طی زمان کوتاهی در هیات کونگ فو و هنرهای رزمی استان یزد به دست آمد، حمایت مسئولان استان یزد از این ورزش چگونه است؟

از حمایت ها می توان به همکاری های لازم در رابطه با برگزاری برنامه ها، مسابقات، دوره ها و کارگاه ها و همچنین حضور فعال مسئولین در مراسمات ویژه هیات اشاره نمود ولی متاسفانه علاوه بر بودجه ناچیزی که سالیانه برای هیات های ورزشی در نظر گرفته شده مسئولین آنطور که شایسته است اقدامی در جهت تقدیر و تجلیل از قهرمانان کشوری هیات کونگ فو و هنرهای رزمی ندارند.

جایگاه بانوان در هیات کنگ فو استان یزد چه جایگاهی است؟

طی سال های اخیر بانوان هیات کونگ فو و هنرهای رزمی استان یزد، پا به پای آقایان در برنامه ها و مسابقات استانی و کشوری حضور داشتند و در دوره جدید شاهد حضور و موفقیت روزافزون بانوان هیات در تمامی عرصه ها بوده ایم و نمود آن را می توان در حضور فعالانه در مسابقات استانی و کشوری همچنین مدال های رنگین در رقابت های فدراسیونی سال 1399 شاهد بود.

پیشرفت چشمگیر جایگاه ورزش کنگ فو در یزد

لطفا از پیشرفت ها و برنامه های پیش رو برای هیات کونگ فو و ورزش های رزمی استان یزد بگویید.

دی ماه سال 98 در وضعیتی هیات را تحویل گرفتم که در مسابقات هیات های  منطقه دو کشور از بین 11 تیم مقام 10 را کسب کرده بود و وضعیت کونگ فوی استان یزد در سطح کشور مطلوب نبود با فعالیت هایی که انجام شد و کسب پنج قهرمانی ملی و کشوری در سال 99 استان یزد هم اکنون علی رغم محدودیت های کرونا جزو پنج استان مطرح کشور در این ورزش خواهد بود. برنامه آینده ما ارتقای جایگاه ورزش کونگ فو در استان یزد و کشور است.

هیات کونگ فو در زمان شیوع موج اول کرونا هم اقدامات خوب و موثری در سطح استان داشته لطفا در این باره برایمان می فرمایید؟

ویروس کرونا در سطوح مختلف محدودیتهایی ایجاد کرد به ویژه در ورزش و علی الخصوص ورزش کونگ فو چرا که مبارزه جسمانی و برخورد در کونگ فو زیاد است در امر مقابله با کرونا این هیات خود را مسئول دانسته و با جذب اسپانسر و شرکت در رزمایش مومنانه همچنین انجام عملیات ضد عفونی معابر با کمک هنرجویان کونگ فو  فعالانه عمل نمودیم و شمع این هیات را در ایام قرنطینه و شیوع کرونا  هم روشن نگه داشتیم و این در حالی است که به جرات می توان ادعا نمود که هیچ هیات ورزشی در ایام کرونا فعالیتی مانند هیات کونگ فو برای مردم و در راستای رسالت اجتماعی ورزشکاران انجام نداده است.

کونگ فو رزم ملی ایران است و هویت ایرانی و اسلامی دارد

از تکنیک های متفاوت و جذاب آموزش در ورزش رزمی کنگ فو  بگویید.

از دی ماه سال 98 که سکاندار ریاست هیات کونگ فو و هنرهای رزمی استان یزد شدم آموزش ها هم به شکل عینی و ملموس و هم به صورت مجازی برگزار شده علاوه بر آن، آنچه که به عنوان اصل در آموزش های ما و جزو برنامه های بنیادین هیات است سه اصل: تمرینات بدنی،  مراقبه(ذن) و مطالعه است. مراقبه و ذن یعنی تفکر و تعقل که خداوند قادر متعال  هم در قرآن کریم به آن با دستور یتفکروا اشاره کرده است بنابراین هنرجویان در این ورزش یاد می گیرند که ورزش کونگ فو یک شیوه زندگی است نه تلاش برای پیروزی به هر قیمت لذا در تمرینات ما تقویت جسم و روح (تن و روان)توامان انجام می شود.

به نظر می رسد کونگ فو پیوندی میان انسان و خدا ایجاد می کند، کمی در این باره توضیح می دهید.

کونگ فو رزم ملی ایران است و هویت ایرانی و اسلامی دارد معنی کونگ فو طریقت دانایی و ورزش تن و روان است. ما تاکید داریم کونگ فو به دنبال تعادل است همانطور که دین اسلام دین وسط و  تعادل است فلذا این ورزش هم به قوای جسمی و هم به قوای ذهنی و روحی توجه دارد و در واقع این یک ورزشی علمی، فلسفی و عرفانی است به گونه ای که شعار معروف کونگ فو شعار " گر به خود آیی به خدایی رسی پس به خود آ " می باشد.و تاکید این هنر رزمی به خود شناسی و خداشناسی است. هنرجویان در این ورزش می آموزند که در ورزش کونگ فو آیین جنگ آوری و جوانمردی بسیار مهم است چون تحت تعالیم دینی و فلسفی و اخلاقی است و کونگ فو به دنبال عظمت روحی و معنوی هنرجویان است و با خدا شناسی پیوند عمیق دارد.

جستجوی ما در کونگ فو راهنمایی انسان و نشان دادن عدالت است، شناساندن گناه و دروغ به بشر هیجان زده است و بالاخره کونگ فو فریاد عقل، در عبور از مرز دانایی و توانایی هاست. با کونگ فو می شود رها شد و بر کالبد تن نقش طریقت دانایی زد، تن و روان را در دریای عدالت و آزادی و نظم شست و شو نمود و از پلیدی ها رهانید و با کونگ فو می شود قدر قدرت را ذره ای بیش ندانست و دانست که گر به خود آیی، به خدایی رسی.پس بخود آ...

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها