موج
کدخبر : ۳۴۹۱۸۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-349183

به مناسبت روز کاهش بلایای طبیعی مطرح شد:

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد گفت: خشکسالی پی در پی آثار فیزیکی و روانی زیادی داشته که تلقی نمودن رودخانه فصلی به رودخانه خشک و قابل تصرف، آثار روانی خشکسالی است.

به گزارش خبر گزاری موج یزد، جواد منصوری معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به این که خشکسالی و سیل دو روی یک سکه اند، گفت: استان یزد بیش از یک دهه خشکسالی را تجربه کرده و این خشکسالی مستمر، زمینه ایجاد و تشدید اثرات مخرب سیلاب ها را چه از نظر فیزیکی و چه از نظر روانی فزونی بخشیده است.  

وی بیان این که تغییر اقلیم در مقیاس جهانی اتفاق افتاده و آنچه در استان یزد شاهد آن هستیم پیامدهای منطقه ای ناشی از آن است، اظهار کرد: خشکسالی مستمر و سیلاب طی دو سال اخیر نشانه ای از تغییر اقلیم است.

وی با اشاره به این که خشکسالی و سیل دو روی یک سکه اند، گفت: رویدادهای جوی بیشترین خسارت جانی را در کشورهای کمتر توسعه یافته و بیشترین خسارت مالی را در کشورهای بیشتر توسعه یافته ایجاد می کند و سیل بزرگترین و مهمترین بحران اقلیمی است که هر ساله خسارت فراوانی وارد می کند.

منصوری روز کاهش بلایای طبیعی را هشداری برای ارتقاء مدیریت بحران و آمادگی کاهش اثرات آن دانست و افزود: استان یزد بیش از یک دهه خشکسالی را تجربه کرده و این خشکسالی مستمر، زمینه ایجاد و تشدید اثرات مخرب سیلاب ها را چه از نظر فیزیکی و چه از نظر روانی فزونی بخشیده است.

وی تصریح کرد: تلقی نمودن رودخانه فصلی به رودخانه خشک و قابل تصرف، آثار روانی خشکسالی است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد با بیان این که بستر و حریم رودخانه ها خصوصا در مناطق ییلاقی استان مورد تصرف و تعرض قرار گرفته و در برخی مسیل ها امکان عبور ایمن سیلاب وجود ندارد، خاطرنشان کرد: به همین منظور شرکت آب منطقه ای یزد در سال گذشته اقدام به آزادسازی سراسری رودخانه ده بالا نمود و تصرفات در بستر این رودخانه به طول 28 کیلومتر انجام شد.

وی تغییر حوزه آبخیز، تصرف بستر و حریم رودخانه ها، از بین رفتن پوشش گیاهی در بالادست حوزه، تحکیم و فرونشست زمین در پایین دست و تغییر مسیر رودخانه ها را عوامل چالشی فراروی استان جهت مقابله و کاهش اثرات سیل دانست و اظهار کرد: در سال جاری 114 کیلومتر از رودخانه های حوزه شیرکوه با اولویت روستاهای منشاد، بنادک سادات، طزرجان، هنزا و سانیچ مورد بررسی قرار گرفته است.

این مسئول با اشاره به این که تا کنون 504 مورد تصرف بستر و 1564 مورد تصرف حریم شناسایی شده گفت: اخطارهای لازم صادر شده و با توجه به این که اولویت شرکت، رفع تصرف توسط متصرفین است، در صورت عدم تمکین اقدام قانونی لازم جهت رفع تصرف انجام می شود و خسارات وارده اخذ خواهد شد.

وی دربخش دیگری از سخنان خود به اقدامات شرکت آب منطقه ای یزد در راستای کاهش اثرات سیل اشاره کرد و گفت: شناسایی 157 نقطه حادثه خیز استان و اعلام به مراجع ذیصلاح؛ انجام مطالعات تعیین حریم و بستر رودخانه های استان به طول 2000 کیلومتر؛ آزادسازی موردی کلیه تصرفات شناسایی شده در حریم و بستر و آزادسازی سراسری رودخانه ده بالا در سال 98 از جمله اقدامات انجام شده است.

منصوری همچنین به برنامه ریزی جهت آزادسازی 114 کیلومتر از رودخانه های استان در سال 99 اشاره کرد و افزود: تا کنون 296 کیلومتر از رودخانه های استان رپر گذاری شده و اطلاعات 1445 هکتار حریم و 420 هکتار بستر رودخانه ها در سامانه سامیر ثبت گردیده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها