موج
کدخبر : ۳۴۷۷۶۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-347764

طرح اقدام ملی مسکن توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد در شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت در شش ماهه اول سال اجرایی شد.

علیرضا قربانیان مدیر کل بنیاد مسکن استان یزد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج یزد گفت: وزارت راه و شهرسازی در راستای کمک به تأمین مسکن، طرح اقدام ملی مسکن را در قالب احداث 400 هزار واحد مسکونی برنامه ‌ریزی نموده است و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مدیریت احداث یکصد و سی و هشت هزار واحد مسکونی از این برنامه را در شهرهای کشور با اولویت شهرهای با جمعیت کمتر از یک صد هزار نفر بر عهده دارد.

وی افزود: استفاده از تجربیات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در اجرای مسکن شهری، اجرای طرح برمبنای مشارکت متقاضیان، تأمین مالی مطمئن از طریق انتخاب متقاضیان مؤثر، تقاضا محور بودن طرح اقدام ملی از ویژگی های این طرح است.

قربانیان بیان کرد: اجرای این طرح با مشارکت خانوارهای واجد شرایط و از طریق تأمین تسهیلات بانکی و سهم آورده متقاضیان انجام خواهد شد.

وی گفت: شناسایی گروه های هدف بر اساس اولویت دهی به خانه اولی ها، متقاضیان صندوق یکم و اقشار میان درآمد با تاکید بر نیازمندان  واجد شرایط در مناطق کم برخوردار برای تأمین مسکن انجام می‌گیرد.

وی افزود: تسهیلات بانکی این طرح به طور مبلغ 1000 میلیون ریال به ازای هر واحد مسکونی تأمین و با معرفی و نظارت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به متقاضیان واجد شرایط به صورت مرحله ای و متناسب با پیشرفت فیزیکی پرداخت می شود.

قربانیان گفت: در اجرای این طرح زمین مناسب با قابلیت دسترسی به خدمات زیر بنایی، از طریق سازمان ملّی زمین و مسکن تأمین خواهد شد و متقاضیان دارای زمین ملکی با قابلیت اخذ مجوز از مراجع صدور پروانه ساختمانی در اولویت پرداخت تسهیلات قرار خواهند گرفت.

وی افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در راستای اجرای طرح مذکور نسبت به پیگیری امور در قالب تامین و مدیریت تسهیلات بانکی و تامین زمین اقدام می کند و به منظور تامین تسهیلات بانکی  برای متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن، جلسات متعددی با بانک‌ها برگزار که در این راستا تفاهم‌نامه نحوه اعطای تسهیلات با بانک مسکن منعقد و مقرر است برای احداث هر واحد مسکونی مبلغ 100 میلیون تومان (سود سالانه این تسهیلات با نرخ مصوب بانک مرکزی و بازپرداخت حداکثر 12 سال در 5 مرحله به متقاضیان پرداخت می‌شود) که براساس پیشرفت فیزیکی ساخت به متقاضی اعطا گردد.

وی گفت: زمین‌های طرح اقدام ملّی مسکن توسط سازمان ملّی زمین و مسکن تامین که بر این اساس پروژه های تک واحدی در قالب گروه ساخت به متقاضیان و پروژه های آپارتمانی از طریق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اقدام و احداث می شود.

قربانیان بیان کرد: پس از معرفی زمین توسط سازمان مذکور، کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سطح کشور نسبت به بازدید از موقعیت زمین و شرایط آن اقدام و زمین‌هایی که شرایط مطلوبی برای ساخت مسکن دارند را، جهت واگذاری به متقاضیان در نظر خواهند گرفت. این زمین‌ها به صورت اجاره به متقاضی واگذار تا بعد از احداث واحد مسکونی، قرارداد واگذاری به دو روش فروش اقساطی یا اجاره 99 ساله، بر اساس ارزش زمین تنظیم گردد.

وی در باره سهمیه تخصیصی استان یزد از این طرح عنوان کرد: 1305 واحد تاکنون در فاز1،2،3ثبت نام و بالغ بر 5900 نفر  تایید اولیه شدند همچنین بالغ بر2700 نفر  واجد شرایط بودند که 1700 نفر تکمیل مدارک و 1550 نفر افتتاح حساب انجام دادند و در نهایت بیش از 1150نفر واریز وجه داشتند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها