موج
کدخبر : ۳۴۷۰۶۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-347068

رحمان سعادت در راستای پیگیری مطالبات محلی سمنان عنوان کرد:

یک فعال سیاسی اجتماعی با اشاره به نقش تاثیر گذار پیگیری مطالبات محلی در رشد و ارتقای جامعه محلی و همینطور در سطح ملی،‌ از‌ برگزاری وبینار ها در راستای تقویت آموزش در حوزه سیاسی اجتماعی و مدیریت صحیح منابع آبی و اصلاح الگوی کشت در سمنان سخن گفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج،‌ رحمان سعادت،‌ فعال سیاسی اجتماعی و عضو هیئت  علمی دانشگاه سمنان  با بیان اهمییت  بررسی مطالبات محلی  و تاثیر آن بر رشد و ارتقای جامعه در سطح ملی، عنوان کرد: استان سمنان از ظرفیت های برجسته ای در صنعت و معدن و کشاورزی برخوردار است.

سعادت عنوان کرد: با توجه به اینکه در شهرستان سمنان علاقه بیشتری به رشته های پزشکی و فنی و ... وجود دارد به صورت عملی ساکنان شهرستان تمایل کمتری به علوم سیاسی و اجتماعی نشان داده اند.

جهت تقویت این امر و افزایش سواد سیاسی و علوم اجتماعی می توان از وبینارها و سمینارها یاری گرفت و در این حوزه می توان موفقیت بیشتری را در عرصه های مختلف برای شهرستان شاهد بود که با دوران کرونایی نیز مقارن شده است و این امر به تقویت تحقق این موضوع امداد می رساند.

وی افزود: آموزش های مجازی برای دانش آموزان و دانشجویان این فضا را به وجود آورده است که سواد مجازی و اینترنتی آن ها افزایش پیدا کند و ساکنان شهرستان سمنان تمایل بیشتری به این سبک آموزش ها پیدا کنند. مسلما می توان  از این فرصت بهره برد تا به تقویت سواد اجتماعی و سیاسی ساکنان پرداخت.

وی یادآور شد: هر یک از اندیشمندان و پژوهشگران می توانند با یک برنامه ریزی مناسب  در رشته های مختلف به آموزش های مد نظرو برگزاری جلسات در راستای بررسی  و حل مشکلات موجود بپردازند.

وی با اشاره به اینکه جوانان از مشارکت بیشتری در استقبال از آموزش های مجازی برخوردار هستند،‌عنوان کرد: با توجه به شویع کروناویروس و  ثبات در فضای آموزشی کشور، آموزش های خود را به صورت فراگیر به شکل های مختلف حتی با مرکزیت سمنان و فرااستانی برگزار خواهیم کرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان با اشاره به اینکه سمنان از منظر جمعیتی به دوقسمت تقسیم می شود و مطالبات در آن از وضوح مناسبی برخوردار است، گفت: در این زمینه با برگزاری جلسات مختلف مطالبات استخراج شد و توسعه و تقویت آموزش های اجتماعی و سیاسی از مطالبات برجسته ای بود که مطرح شد.

 

توجه و تامل بر مدیریت صحیح منابع آبی

سعادت با اشاره به اینکه محدودیت منابع آبی در این استان از چالش های مطرح است که بر میزان تحقق امورسازنده دیگر اثرگذار است،‌ ابراز کرد: اقدامات و راهکارهایی که در راستای رفع این موضوع تاکنون انجام شده است به صورت منسجم و مستمر نبوده است واین امر دلیلی بر نارسایی فعلی و حاکم در این حوزه بوده است.

وی برداشت های مستمر و بی قاعده از منابع آبی و سفر ه های زیرزمینی و بارش های کم و مصرف حجم زیادی از منابع آبی توسط کشاورزان و باغداران و ... را از دلایل کم آبی موجود در این استان عنوان کرد.

وی از احیا و اجرای طرح تعادل بخشی به عنوان یکی از راهکارهای مدیریت صحیح منابع آبی نام برد و اضافه کرد: تدوین طرح سازگاری با کم آبی اقدامی نیز  در اصلاح الگوی مصرف آب در استان سمنان همانگونه که کارشناسان امر مطرح کرده اند می تواند موثر باشد.

وی خاطر نشان کرد: شرایط کم آبی و چالش های مطرح در این حوزه بایستی برای ساکنان استان تشریح شود تا آن ها نیز در طرح الگوی بهینه مصرف مشارکت جویند و این امر به مطالبه و گفتمانی عمومی بدل شود و در این مسیر می توان ازظرفیت  تشکل ها و سمن های تخصصی موجود نیز بهره برد.

سعادت با اشاره به سند بهره وری منابع آب و اجرای سند سازگاری با کم آبی عنوان کرد: می توان با تامل و تمرکز بیشتر بر این سند آن را اقدامی موثر در مدیریت صحیح منابع آبی عنوان کرد.

وی با اشاره به استفاده درست و سنجیده و کارشناسی در منابع آبی استان یاداور شد: میزان مصرف و نحوه مصرف در هر یک از حوزه های مورد نیاز باید بر اساس اولویت های مشخص شده باشد تا بتوان در مسیر احیای سفره های زیرزمینی گام برداشت.

این فعال سیاسی اجتماعی با بیان اینکه در بخش کشاورزی نیز بایستی دست به اقداماتی اصلاحی در راستای موضوعاتی همچون: اصلاح الگوی کشت و تجهیز بهره برداران به تجهیزات نوین آبیاری و ... زد،‌گفت: اصلاح الگوی کشت،‌تجهیز کشاورزان به تجهیزات نوین آبیاری و بهره گیری از روش های مدرن در این زمینه و روی آوردن به کشت های گلخانه ای می تواند باعث افزایش راندمان و بهره وری همراه با کاهش مصرف آب  باشد.

وی  جلوگیری از حفر چاه های غیر مجاز و تجهیز چاه ها ی موجود به کنتورهای هوشمند را اقدامی سازنده در راستای حفظ منابع آبی خواند.

 

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها