موج
کدخبر : ۳۴۴۰۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-344081

در خصوص جاده‌سازی در کوه سبلان:

شبکه تشکل‌های محیط‌زیستی و منابع طبیعی استان اردبیل در خصوص جاده‌سازی در کوه سبلان به اکبربهنامجو نامه سرگشاده نوشتند.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، شبکه تشکل‌های محیط‌زیستی و منابع طبیعی استان اردبیل در خصوص جاده‌سازی در کوه سبلان به اکبربهنامجو نامه سرگشاده نوشتند.

متن نامه به شرح زیر است:

باسمه تعالی

  مسئله محیط‌زیست یا حفظ منابع طبیعی ، برای  ما  مساله‌ای تجملاتی  و درجه دو نیست ؛یک مسئله حیاتی است. در تلاش ما برا ی توسعه کشور ، الویت باید در این  بخش باشد. ( مقام معظم رهبری )

استاندار محترم اردبیل جناب آقای مهندس بهنام‌جو:

حفاظت از منابع طبیعی و محیط‌زیست یکی از شاخصه‌های مهم توسعه یافتگی تلقی می‌شود. لازمه قانونی‌ اجرایی هرگونه پروژه عمرانی و اقتصادی ارزیابی و پیوست محیط‍‌زیستی آن می‌باشد. قله سبلان اثر ملی طبیعی و جز مناطق تحت مدیریت محیطزیست استان اردبیل است. در حالی‌که هفته اخیر شاهد جاده‌سازی در ارتفاع 3400 متری قله سبلان بودیم که فاقد گزارش ارزیابی زیست محیطی شفاف می‌باشد. کوه سبلان اهمیت ویژه برای استان اردبیل داشته و ضرروی است هر اقدامی در محوطه و پیرامون آن توام با حفاظت از این اثر باشد. در حال حاظر پرونده ثبت جهانی کوه سبلان به‌عنوان شاخص‌ترین اثر طبیعی پس از 18 سال انتظار در دست تدوین است و این اقدام در شرایط فعلی با توجه به شاخص‌ها و معیارهای ثبت آثار طبیعی طبق بند 7 و 10 (پدیده‌‌ طبیعی کم نظیر و استثنایی با زمینه‌های زیبایی شناسی، دربرگیرنده زیستگاه‌‌های طبیعی مهم به لحاظ تنوع‌زیستی و گونه‌های در خطر) یونسکو مغایر بوده و با مشکل مواجه خواهد نمود.

آیا نمی‌دانید احداث جاده یعنی خیرمقدم به خودروهای بیش‌تر؟ آیا نمی‌دانید با تخریب ارتفاعات، چشمه‌ها و آبراهه‌های اصلی و فرعی از بین رفته و با تهدید سیلاب‌ها در پایین‌دست مواجه خواهیم بود؟ عریض شدن جاده یعنی مجوز ورود دام بیش‌از ظرفیت مراتع، تخریب پوشش گیاهی و فرسایش خاک، یعنی سرازیر شدن گردشگران و کوهنوردان و برجای گذاشتن پسماندها در محل، یعنی تخریب زیستگاه کل و بزهای وحشی و خرس قهوه‌ای که در سال‌های اخیر به‌علت تردد خودروها و برخورد با این گونه‌های با ارزش و در حال انقراض چندین قلاده خرس قهوه‌ای تلف شده و آلودگی‌های نوری منجر به کوچ اجباری کل و بزها از زیستگاه‌های طبیعی خودشان شده، مگر چند قله مانند سبلان در ایران وجود دارد؟ به‌جای ایجاد جاده‌های جدید می‌توان مسیرهای تردد موجود را بهسازی نمود. از جمله مسیرها مناسب می‌توان به آلوارس- موئیل اشاره کرد که با بهسازی سرعین را به مشگین‌شهر متصل کند، مسیر دیگر رینگ سرعین-سردابه است که می‌تواند با اتصال به لاهرود موجب ارتباط سرعین و مشگین‌شهر شود.

اصل 50 قانون اساسی کاملا شفاف هر نوع فعالیتی که منجر به تخریب محیط‌زیست شود را خلاف قانون و مصلحت کشور می‌داند؛ چرا مدیران فعلی با قانون اساسی به مبارزه برخاسته‌اند؟ اعضای شبکه تشکل‌های محیط‌زیست و منابع طبیعی استان اردبیل به‌صورت صریح و جدی مخالفت خود را با هرگونه آسیب به طبیعت و تخریب کوه سبلان که نشان از هویت و تاریخ طبیعی استان است، اعلام می‌دارد. و از جنابعالی تقاضا داریم ضمن صدور دستور توقف طرح که قطعاً منجر به تخریب همه‌جانبه محیط‌زیست سبلان خواهد شد برخورد قانونی صورت گیرد.

 • موسسه دیده‌بان توسعه اردبیل                                                                           

 • موسسه طبیعت یاور جوان

 • موسسه شهر پاک آتیه‌ اردبیل

 • موسسه زیست رهپویان ایده پرداز آرتا

 • موسسه جمعیت شهر سبز خلخال و الماس سبز خلخال

 • موسسه طبیعت یاوران سرعین

 • موسسه حامیان محیط پاک و حیات سالم

 • موسسه پویندگان طبیعت نو

 • موسسه نبض طبیعت

 • موسسه دیده‌بان طبیعت سبز

 • موسسه پویندگان طبیعت نو

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها