موج
کدخبر : ۳۳۹۰۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-339023

سریزدی، شهردار سابق کرج:

شهردار سابق کرج گفت: دلیل انتخاب نشدن مجدد من برای تصدی شهرداری کرج، بی ارتباط با مواضعم نسبت به کولیوند، نمی‌تواند باشد.

مجید سریزدی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با این جمله که قسمت نبوده در سال های اخیر شهردار کرج شود، گفت: به نظر می رسد نوع روش های مدیریتی که در زمینه کاهش هزینه های فراوان شهرداری و همچنین افزیش کارایی در این سیستم مدنظرداشته است، ازسوی برخی دوستانی که در خصوص انتخاب شهردار کرج تصمیم گیرنده هستند، مورد پسند واقع نشده است، به همین دلیل علیرغم اینکه شورای شهر کرج انتخاب خود را انجام داده و به عنوان گزینه منتخب او را معرفی کرده در مراحل بعدی این مهم به نتیجه نرسید و شهردار کلانشهر کرج نشده است.

وی در پاسخ به اینکه برخی اعضای شورای شهر کرج دوست داشته اند که این کلانشهر کرج گران اداره شود، توضیح داد: اعضای شورای شهر خیر، چون رای اکثریت آنها برای شهردار شدن بنده مثبت بوده است، اما در این میان آن عده ای که مخالفت کردند و گفتند که نمی گذاریم این انتخاب نهایی شود، همان اشخاص، مانع از شهردار شدنم بوده اند.

این فعال اقتصادی با توضیح اینکه با یکی از نمایندگان سابق کرج در مجلس شورای اسلامی مشکل داشته است، گفت: دلیلش این است که عملکرد به عنوان نماینده شهرهایی از استان در مجلس را مناسب نمی دانم، نماینده مجلس وظیفه قانون گذاری دارد، اما این میان گاهی دخالت هایی نیز در حوزه های انتخابیه  وی در مورد اموری رخ داده است که در واقع جزو وظائف نانوشته این نماینده مجلس بوده است، البته باید بگویم اگر من نیز روزی نماینده مجلس می شدم ممکن بود در برخی امور اینگونه ورود کنم.

وی با این جمله که  نمی دانم مشکلات بنده با یکی از نمایندگان سابق کرج در مجلس شورای اسلامی در عدم انتخابم به عنوان شهردار کرج تاثیرگذار بوده است یا خیر، افزود: اما در این میان ورود برخی افراد به مسئله انتخاب شهردار کرج مهم است، باید در این میان تمامی دیدگاه ها در جهت پاسداشت رای اکثریت اعضای شورای شهر کرج پیاده سازی می شد و فارغ از هر گونه اندیشه حزبی و فردی از تیم شورای شهر کرج حمایت لازم صورت می گرفت.

سریزدی با تاکید بر اینکه فارغ از هر اندیشه ای باید به فکر توسعه شهر کرج و به تبع استان البرز باشیم، بیان کرد: هر فکر و اندیشه ای که بخواهد در برابر این خواسته ایستادگی کند، از نظر من ناثواب است.

وی با اشاره به اینکه شاید یکی از دلایل مخالفت نماینده اسبق شهر کرج در مجلس شورای اسلامی با انتخاب وی به عنوان شهردار کرج، حمایت از علی ترکاشوند شهردار پیشین این کلانشهر بوده  است، عنوان کرد: البته بازهم نمی شود قطعی گفت و باید تمامی پازل ها را در کنارهم چید، اما باید اضافه کنم که علی ترکاشوند را در سمت مدیر اجرایی انسانی قوی می دانم، در دورانی که شهردار کرج بوده ام به عنوان یکی از نیروهای شهرداری فعالیت داشته است و امیدوارم هر مشکلی دارد به خوبی حل و فصل  شود.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه متاسفانه اکنون اوضاع کرج آشفته است، عنوان کرد: اما این آشفتگی الزاما به دلیل حضور و وجود افراد خاصی نیست، شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، وجود تحریم ها یا شیوع کرونا مباحثی هستند که شهر را به چالش فرا خوانده است.

وی با تاکید بر اینکه وقتی مباحثی شهر را به چالش می کشد در بحث مدیریتی می توان شهر را به سوی رویارویی و مبارزه با این چالش ها و حل مشکلات پیش برد، گفت: موقعیت استان البرز و شهر کرج  در کشور مانند موقعیت ایران در سطح دنیا یک موقعیت خاصی از نظر جغرافیایی است؛ چون شاهراه مواصلاتی چندین استان است و البته به دلیل تنوع اقوام، نگرش ها و دیدگاه ها موقعیت خاص سیاسی نیز در کشور دارد.

سریزدی موقعیت های خاص کرج و استان البرز را یک ظرفیت برشمرد و گفت: به دلیل این پتانسیل ها است که می توان گفت اگر کل کشور دچار رکود شود، استان البرز و کرج به دلیل این ظرفیت های نهفته نباید آن گرفتاری ها را تجربه کند، البرز پر از ظرفیت های پنهان و نیازهای آشکار است.

وی با اشاره به اینکه وظیفه مدیریت شهری اینگونه است که باید در زمینه رونمایی از ظرفیت های پنهان در جهت رفع نیازهای آشکار قدم برداشته شود، بیان کرد: یکی از این ظرفیت های پنهان در درجه نخست منابع انسانی بسیار ارزشمند و با قابلیت بارگذاری است؛ چون به جز سیستم اداری نتوانسته ایم در دیگر بخش های موجود از ظرفیت های منابع انسانی استان البرز استفاده کنیم.

این فعال اقتصادی موقعیت سرزمینی البرز را دیگر ظرفیت نهفته در این استان دانست و عنوان کرد: در البرز دشت وسیع اشتهارد، محدوده سرزمینی هشتگرد تا طالقان و یا ظرفیت کوهستانی آسارا با پتانسیل های بالقوه در زمینه دامداری، پرورش آبزیان و یا گردشگری را دارد که همگی بدون سرمایه گذاری مانده است، در صورتی که باید در البرز توسعه در پهنای سرزمینی انجام شود و ما بدون توجه به این مهم توسعه را در محدوده جمعیتی این استان دیده ایم.

وی با بیان اینکه البرز استانی چهارفصل است، اضافه کرد: این ظرفیت و موقعیت خوب جغرافیایی در هیچ جای کشور وجود ندارد، مدیریت های استانی باید در جهت بهره برداری از ظرفیت های البرز تصمیمات منطقه ای و حتی بیشتر از آن داشته باشند، نیاز است که برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای این اهداف برنامه ریزی شود، اکنون در استان البرز تا سقف برنامه های میان مدت اجرایی شده است.

به گفته سریزدی تدوین سند چشم انداز توسعه البرز که در زمان فعالیت او در پست های مدیریتی در این استان عملیاتی شده است، گامی مهم در راستای پیاده سازی برنامه های بلند مدت در این استان بوده است و خوب است که افراد اهل فن در این استان که سمت و مسئولیتی دارند، با توجه به طرفیت های دیده شده در این سند چشم انداز در راستای توسعه البرز برنامه ریزی و تصمیم سازی کنند؛ چون بسیاری از مسائل کنونی موجود در این استان به دلیل نپرداختن به برخی مسائل گذشته است.

وی با شاره به اینکه بعد اصلی در شهرها انسان ها هستند، بیان کرد: خیلی از شهرها تنها سه بعدی و براساس طول، عرض و ارتفاع شهرها مانند فضای سبز، خیابان ها، جدول ها و غیره  اداره شده است؛ در حالی که بعد اصلی انسان های ساکن شهرها هستند.

این فعال اقتصادی در پاسخ به اینکه امروز کرج بیشتر از همه به چه فاکتوری در مدیریت شهری نیاز دارد، گفت: در گام نخست شهروندان و ساکنین شهرها به توجه نیاز دارند و باید به حضور آنها در شهر پرداخته شود، به عنوان  نمونه وجود چاله های شهری که به هنگام بارندگی ها موجب بروز مشکلاتی در تردد شهروندان می شود جز مواردی است که نشان می دهد به تردد مردم در شهر توجه نشده است.

وی با این توضیح که گاهی مدیران شهری برای رفع نیازهای مردم باید پای در چاله های خیابانی بگذارند، اضافه کرد: در واقع مسئله مهم توجه به مردم است، در زمینه ترافیک شهروندان با این موضوع آشنا شده اند و اکنون به دنبال نظم دادن به ترافیک هستند.

سریزدی در بخش دیگری با ابراز ناراحتی از بروز برخی از اتفاقات در حوزه فرهنگی شهر کرج از اینکه قرار است فرهنگسرای غدیر در محله اسلام آباد کرج تغییر کاربری دهد، سخن گفت و افزود: اگر این اتفاق رخ دهد به هیچ عنوان اتفاق خوبی نیست، آن فرهنگسرا باید محلی برای استفاده فرزندان محله باشد و نیازهای فرهنگی جوانان و نوجوانان محل در آنجا رفع شود.

وی گفت: فرهنگسرای جوان واقع در منطقه 3 کرج نیز که قرار بود محلی برای رفع نیازهای فرهنگی جوانان کیانمهر و بخش هایی از منطقه مهرشهر باشد، اکنون بخشی از ساختمان شهرداری منطقه سه  شده است.

وی در پایان تاکید کرد: مردم این روزها از شنیدن خیلی از رویدادها مانند درصد بالای ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن خسته هستند و این می تواند در آینده جامعه و به ویژه نسل جوان که در توسعه استان نقش کلیدی دارند یک تاثیر منفی داشته باشد؛ درنتیجه باید این موارد را باید با شهروند مداری و سنجش نیازهای منطقه ای رفع کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها