موج
کدخبر : ۳۳۸۶۰۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-338600

سرپرست معاونت نظارت و بازرسی سازمان صمت:

سرپرست معاونت نظارت و بازرسی سازمان صمت گفت: بنا بر مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور، ثبت 10 قلم کالا در سامانه جامع انبارها الزامی است.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، اکبر عادل مرام در جلسه کمیته امنیت اقتصادی و مبارزه با قاچاق اظهار کرد: ثبت 10 قلم کالا شامل: کنجاله سویا، برنج، گندم، شکر، ذرت دامی، لاستیک، چای، کاغذهای چاپ، تحریر و روزنامه، جو و روغن موتور الزامی است.

وی افزود: در صورت عدم ثبت این کالاها در سامانه جامع انبارها به عنوان کالای شبه قاچاق با آن برخورد خواهد شد.

سرپرست معاونت نظارت و بازرسی سازمان صمت، عدم آگاهی بخشی از فعالان اقتصادی از این موضوع را موجب بروز مشکلاتی برای آنها دانست و خواستار اطلاع رسانی جامع این موضوع از طرف تشکل‌های مربوطه شد.

محمد محسنی، معاون امور اقتصادی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اصفهان در این جلسه گفت: با نوسانات نرخ ارز، گرایش به ایجاد انبارهای غیررسمی افزایش یافته و اگر انبار در سامانه‌ای که بدین منظور راه اندازی شده، ثبت نشود، در سطح کلان از مصادیق اخلال در نظام اقتصادی محسوب می شود و در سطوح پایین‌تر نیز سازمان تعزیرات تخلفات صورت گرفته را پیگیری خواهد کرد، بنابراین، ایجاد سازوکاری برای اطلاع رسانی مناسب به فعالان اقتصادی و صنوف مختلف در این حوزه ضروری است.

مصطفی مظاهری، معاون سیاسی امنیتی دادستان با تاکید بر اینکه برخورد در جرایم اقتصادی با برخورد در دیگر جرایم متفاوت است، افزود: معتقدم مجازات آخرین تیری است که گاهی نیز به هدف نخواهد خورد و لازم است نوع نگرش‌ها در فضای امنیتی، اقتصادی و کسب‌وکارها تغییر یابد.

مجتبی کاروان، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان نیز با بیان اینکه بخشی از افراد به عمد به احتکار کالا می‌پردازند و باید با آنها برخورد شود، افزود: متاسفانه نوسانات نرخ ارز موجب امتناع گروهی از فعالان اقتصادی از فروش کالا به دلیل ناتوانی در جایگزینی آن در انبار به علت افزایش بی‌رویه قیمت‌ها شده است.

وی رسیدگی به این موضوع را بسیار ضروری دانست و افزود: این درحالی است که بخشی از فعالان اقتصادی نادانسته و به دلیل عدم اطلاع از قوانین و مقررات و مصادیق احتکار و قاچاق کالا با مشکلات جدی مواجه می‌شوند؛ بر این اساس، آموزش جامع در این حوزه بسیار مهم  است.

کاروان با تاکید بر اینکه پیشگیری از وقوع تخلف و بروز جرم از طریق آموزش امکانپذیر است، تصریح کرد: این موضوع در فرهنگ‌سازی ریشه دارد.

وی از اعلام آمادگی اتاق بازرگانی اصفهان برای اطلاع رسانی مناسب به فعالان اقتصادی و صنوف از طریق برگزاری نشست‌های گفتگوی ویژه خبری در صدا و سیمای مرکز اصفهان به منظور کاهش تخلفات در این حوزه خبر داد و تاکید کرد: اطلاع رسانی مستمر در کاهش وقوع موارد تخلف و بروز جرم مؤثر خواهد بود.

عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان همچنین خواستار درنظر گرفتن ابزار تشویقی برای ثبت کالا در سامانه انبارهای کشور شده، ریشه بسیاری از مشکلات کنونی کشور را در عدم ثبات در نرخ ارز دانست و تصریح کرد: ریشه کن کردن ارز کنار خیابانی، باید یک بار برای همیشه صورت گیرد.

رضا برادران اصفهانی، رئیس کمیسیون حقوقی اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این جلسه تصریح کرد: کمیسیون حقوقی اتاق بازرگانی آمادگی دارد به اطلاع رسانی مناسب آیین‌نامه‌ها، بخشنامه‌ها و آراء صادره در حوزه مصادیق قاچاق کالا از طرق مختلف بپردازد. 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها