موج
کدخبر : ۳۳۶۳۶۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-336361

رییس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان، با تاکید بر لزوم راهکارهای پیشگیرانه از آتش سوزی مراتع و جنگل ها، گفت: با عاملان آتش سوزی در استان برخورد قضایی می شود.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، علی باقرزاده همایی رییس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان، با اشاره به آتش سوزی های به وقوع پیوسته در برخی مراتع اظهار کرد: بررسی، شناسایی تدابیر و راهکارها در خصوص پیشگیری از آتش سوزی مراتع ضروری است.

وی افزود: با توجه به وضعیت مطلوب نزولات جوی سال گذشته و چندماهه اخیر در سال جاری و افزایش سطح پوشش گیاهی مراتع، احتمال بروز آتش سوزی های عمدی و غیر عمدی در مراتع و جنگل های طبیعی افزایش یافته است.

این مسوول ادامه داد: در صورت احتمال بروز آتش سوزی عمدی و غیر عمدی در مراتع و جنگل ها تاثیرات قابل توجهی بر ساختمان و ترکیبات خاک، موجودات زنده، چرخه آب و پوشش گیاهی جنگل ها و مراتع خواهد داشت.

رییس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان، با اشاره به برخورد کیفری با افراد خاطی و مسبب آتش سوزی توسط مجریان قانون بر لزوم راهکارهای پیشگیرانه از آتش سوزی مراتع و جنگل تاکید کرد.

باقرزاده با اشاره به دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه اعلام داشت: در جهت مراقبت و صیانت قانونمند از حقوق عمومی جهت پیشگیری از مخاطرات اقداماتی توسط این سازمان در حال انجام است.

وی در خصوص این اقدامات ابراز داشت: آموزش، فرهنگ سازی و توانمندسازی ساکنین بومی و محلی به منظور پیشگیری از آتش سوزی های احتمالی در جنگل ها و مراتع، استفاده از ظرفیت های طبیعت یاران ، نیروهای بسیج، سازمان های مردم نهاد و ...، شناسایی نواحی پرخطر در سطح استان با توجه به تجارت و داده های سنوات گذشته و تمرکز ویژه بر روی این نواحی از طریق استقرار اکیپ های سیار در این مناطق و تجهیز به وسایل و ادوات سبک اطفاء حریق از جمله کپسول های آتش نشانی ، آتش کوب و ...، تست دوره ای تجهیزات و امکانات اطفاء حریق به منظور رفع نقص احتمالی از جمله اقدامات پیشگیری آتش سوزی مراتع و جنگل ها می باشد.

رییس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان همچنین اختصاص شماره سامانه شکایت و گزارش های مردمی به دهیاری ها وشوراهای روستاها و اطلاع رسانی عمومی با نصب تابلو و بنر به منظور اعلام هماهنگی در خصوص شماره مربوطه، استفاده از ظرفیت صداوسیمای استان و تهیه بروشور و تابلوهای هشداردهنده حاوی قوانین و مقررات مربوط به برخورد کیفری با افراد خاطی و مسبب آتش سوزی را از دیگر اقدامات پیشگیری آتش سوزی مراتع و جنگل ها اعلام داشت.

باقرزاده با بیان اینکه سالانه سطح وسیعی از اراضی ملی بر اثر آتش‌سوزی از بین می رود و طبق نتایج بررسی‌ها، سهل‌انگاری افراد از مهمترین علت‌های این حادثه است که آموزش، نقش بسیار مهمی در کاهش آتش‌سوزی مراتع و خسارت‌های ناشی از آن دارد، خاطرنشان ساخت: آموزش و ترویج فرهنگ منابع طبیعی و پیشگیری از تخریب و آتش‌سوزی مراتع، نقش مهمی در حفاظت، احیا، توسعه و بهره‌برداری از منابع طبیعی دارد.

به گفته وی، مراتع با توجه به افزایش پوشش گیاهی و آغاز فصل گرما، مستعد آتش‌سوزی بوده و کوچکترین سهل‌انگاری در این شرایط، اراضی ملی را طعمه حریق می‌کند.

رییس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان همچنین ادامه داد: همه باید آمادگی کامل برای شرایط بحرانی و نجات طبیعت را داشته باشیم.

باقرزاده با اشاره به نقش موثر سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) گفت: با بحران‌های مختلف از جمله افزایش آتش‌سوزی در فصل تابستان روبه‌رو بوده و از این رو استفاده از ظرفیت سمن‌ها به منظور تحقق اهداف آموزشی و ترویجی در ضروری است.

وی درپایان خاطرنشان ساخت: سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند با آموزش، فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی بیشتر و دقیق‌تر در سطوح مختلف بین جوامع محلی و دیگر افراد جامعه به عنوان پرچمداران حفاظت از انفال، عمل کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها